wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Rehabilitacja ruchowa dla dzieci. Rodzaje ćwiczeń i cele

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Ćwiczenia rehabilitacji ruchowej dla dzieci z dnia na dzień zyskują na popularności. Nauka zdalna i godziny spędzane przed ekranami komputerów sprawiła, że większość dzieciaków ma wady postawy. Przez wypełnione po brzegi plecaki, od lat cierpiały dziecięce kręgosłupy. Czas spędzony na nauce on-line i brak aktywności fizycznej tylko pogorszył sprawę i coraz więcej maluchów i młodzieży sięga po profesjonalną pomoc fizjoterapeutów i rehabilitantów.

Rehabilitacja ruchowa dla dzieci – od jakich ćwiczeń zacząć?

Jeśli zauważymy, że dziecko zaczyna się garbić, skarży się na ból pleców w odcinku krzyżowym i szyjnym, to pierwszy znak, że coś jest nie tak i że należy sięgnąć po pomoc. W Internecie i u specjalistów znajdziemy różne rodzaje ćwiczeń wpływających na poprawę postawy i zniwelowanie bólu. Najczęstszym wyborem są ćwiczenia rozciągające, które pozwolą na poprawę pozycji i rozciągnięcie skulonych przy częstym siedzeniu mięśni oraz ćwiczenia wzmacniające, które mają na celu wzmocnienie i zapewnienie właściwego wsparcia. Taka rehabilitacja ruchowa dla dzieci może być prowadzona indywidualnie lub grupowo.

Nie tylko wady postawy są wskazaniem do podjęcia terapii rehabilitacyjnej. Po pomoc często zgłaszają się także rodzice dzieci z asymetrią ułożeniową, kręczem szyi, niedowładem czy wodogłowiem. Ćwiczenia rehabilitacji ruchowej dla dzieci służą również przywróceniu lub polepszeniu sprawności dzieci i młodzieży zmagającej się z porażeniem mózgowym, upośledzeniem umysłowym, nadpobudliwością czy zaburzeniami rozwoju poznawczego.  Zajęcia opierają się zazwyczaj na ćwiczeniach ogólnousprawniających, których celem jest wzmocnienie mięśni, poprawa kondycji i jakości życia.

Ćwiczenia rehabilitacji ruchowej dla dzieci – pomoce

Wybór ćwiczeń i wdrażanych metod jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ćwiczenia ogólnousprawniające można wykonywać jako ćwiczenia wolne, ale także z licznymi pomocami. Przybory takie jak skakanki, taśmy, piłki, drabinki czy ławeczki stały się niejako podstawą rehabilitacji ruchowej dla dzieci. Maluchy szybko tracą zainteresowanie ćwiczeniem, gdy polega ono wyłącznie na wielokrotnym powtarzaniu określonej pozycji. Coraz częściej ośrodki terapeutyczne i rehabilitacyjne decydują się na korzystanie z nowinek technologicznych i do ćwiczeń rehabilitacji ruchowej dla dzieci używają podłóg interaktywnych.

Przykładem takiego narzędzia może być Magiczny Dywan, który w oparciu o gry stworzone przy współpracy ze specjalistami, stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych pomocy rehabilitacyjnych. Podłoga interaktywna to nieoceniona pomoc w rehabilitacji ruchowej dla dzieci nakierowanej na usprawnienie zaburzonych funkcji rozwojowych i motorycznych. Magiczny Dywan umożliwia dzieciom doskonalenie percepcji słuchowo-ruchowej poprzez pracę z deficytami rozwojowymi, integruje zmysły, koryguje i stymuluje zaburzone postrzeganie. W trosce o dostosowanie zabawy do możliwości psycho-ruchowych dzieci, powiększono aktywne elementy i spowolniono dynamikę rozgrywki.

Terapia nie jest już przykrym obowiązkiem, a niesamowitą przygodą!

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły