Moja kandydatura w wyborach samorządowych to odpowiedź na wiele rozmów, które przeprowadziłem z mieszkańcami Jasła. Jestem osobą aktywną, społeczną, działam w organizacjach pozarządowych oraz w Zarządzie Osiedla. Moje życie to działanie dla lokalnej społeczności, dlatego też pragnę wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności, by jeszcze z większym zaangażowaniem włączyć się w budowanie przyszłości naszej Wspólnoty. Uważam, że Rada Miasta to organ, który powinien w większym stopniu wpływać na jakość życia w naszym mieście. Od decyzji Rady Miasta wiele zależy. To głosy radnych decydują o cenach za usługi komunalne, o infrastrukturze miejskiej czy nawet o tym, że w naszym mieście będą realizowane pomysły i inicjatywy mieszkańców. Sporo osób namawiało mnie do wzięcia udziału w wyborach na stanowisko Burmistrza Miasta, jednakże po rozmowie z Panem Wojciechem Zającem okazało się, że mamy bardzo spójne poglądy na temat przyszłości Jasła.
Dlaczego ludzie mieliby głosować na Krzysztofa Peca?
Myślę, że mógłbym do pracy Rady Miejskiej Jasła wnieść swoje doświadczenia, a także udowodnić, że przysłowiowe „nie da się” nie istnieje, gdyż współpracując z innymi wszystko można zrealizować. Właśnie ta „współpraca” jest podstawą każdej działalności, dlatego też szczególny nacisk będę kładł na współpracę z innymi organami, instytucjami, a przede wszystkim z ludźmi, gdyż miasto ma być dla mieszkańców. To dla nich pragniemy pracować i ich potrzeby zaspokajać. Dotychczas udało mi się zrealizować wiele projektów, które przeznaczone były dla lokalnej społeczności. To chociażby projekt Senior Plus, w ramach którego zostały przeprowadzone kursy komputerowe dla seniorów, a przy okazji udało się wyremontować salkę w Domu Osiedlowym w Sobniowie. Realizowałem także projekty, które były przeznaczone dla najmłodszych mieszkańców naszej społeczność. W ramach projektu „Tradycja i kultura przodków – drogowskazem na przyszłość” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowaliśmy etnograficzne zajęcia dla dzieci.
Wiele uwagi poświęciłem także OKS Sobniów. Aktualnie realizujemy projekt, dzięki któremu na obiekcie przy ul. Floriańskiej powstanie dodatkowe boisko dedykowane dla najmłodszych grup treningowych wraz z zapleczem szatniowy oraz zadaszenie trybuny dla kibiców. Wcześniej zrealizowaliśmy projekty, dzięki którym przeprowadziliśmy remont szatni naszego klubu, pomieszczeń biurowo-magazynowych. Poza tym z funduszy zewnętrznych kupiliśmy traktorek – kosiarkę. Z dumą mogą powiedzieć, że w ostatnich latach, dzięki moim projektom, udało się ściągnąć dla naszego klubu z funduszy zewnętrznych kwotę 500 tys. złotych.
Do tego wszystkiego można dodać projekt budżetu obywatelskiego oraz kilka inicjatyw lokalnych, które zrealizowaliśmy w Sobniowie – to kolejne 500 tys. złotych.
Sam nie wiem kiedy pojawiło się u mnie myślenie projektowe. Chyba wtedy, jak trafiałem na słynne wyrażenie „nie da się”. Poza tym lubię pisać projekty i cieszę się, że dzięki temu udało się tyle zrobić. Przy tej okazji trzeba podziękować tym wszystkim, którzy wspierali i pomagali w realizacji tych pomysłów. Trzeba podziękować całemu Zarządowi Osiedla „Jasło-Sobniów” Zarządowi Klubu OKS „Sobniów” oraz Paniom z Koła Gospodyń „Sobniowianki”. Mieliśmy to szczęście, że byliśmy grupą ludzi, gdzie wspólnie mobilizowaliśmy się do działania i to co się udało, to tylko dzięki zaangażowaniu bardzo dużej grupy ludzi.
Moje priorytety
Przede wszystkim chciałbym, aby nowe Władze Jasła w większym stopniu wsłuchiwały się w głos mieszkańców, gdyż to oni powinni mieć większy wpływ na to, co dzieje się w naszym mieście. Chciałbym, aby samorząd Miasta pomagał, a nie przeszkadzał w inicjatywach mieszkańców.
W Jaśle od kilku lat zrezygnowano z corocznych, obligatoryjnych spotkań Burmistrza z mieszkańcami na osiedlach. Uważam to za błąd, należy do takich spotkań powrócić, aby wspólnie poruszać ważne dla mieszkańców sprawy. Moim zdaniem należny również zmienić formułę Budżetu Obywatelskiego – wprowadzić dodatkowo odział środków dedykowanych dla poszczególnych Osiedli.
Miejska infrastruktura drogowa, szczególnie na Osiedlach położonych poza ścisłym centrum miasta jest fatalna. Wiele uliczek jest wąskich, pozbawionych podstawowych paramentów technicznych spełniających wymagania użytkowników dróg. Uważam, że należy sukcesywnie zwiększać nakłady na ulice osiedlowe, by poprawiać ich standard i bezpieczeństwo.
W Jaśle funkcjonuje 8 Domów Osiedlowych, które niestety przez większość czasu są zamknięte dla mieszkańców. Te miejsca powinny być centrami życia Osiedli, tu można prowadzić zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów.
Materiał wyborczy KWW Wojciecha Zająca