wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Mali studenci Juniwersytetu odwiedzili Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Pozory mylą. To popularne porzekadło doskonale opisuje Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie i jego działalność. Może się bowiem wydawać, że jest on miejscem niedostępnym, w którym swobodnie mogą poczuć się jedynie fizycy, naukowcy i najtęższe głowy w swoich dziedzinach. Nic bardziej mylnego. Instytut chętnie otwiera się i gości w swoich murach głodne wiedzy dzieci i młodzież, a pracownicy dzielą się z nimi wiedzą i zarażają ich pasją do fizyki. W minioną sobotę przekonali się o tym mali studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Młodzi jaślanie, którzy w październiku br. rozpoczęli przygodę z nauką w ramach kolejnej edycji Juniwersytetu odwiedzili w minioną sobotę Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Wyjazdowe warsztaty naukowe to efekt współpracy naukowo-dydaktycznej, jaką przed kilkoma miesiącami Instytut nawiązał z Miastem Jasłem.

W podróż do stolicy województwa małopolskiego udali się niemal wszyscy studenci Juniwersytetu. Dzieciom przez cały czas towarzyszyli rodzice. Kiedy autokary mknęły szosą w kierunku Krakowa, w siedzibie Instytutu czekali już naukowcy, którzy przygotowali fascynujące pokazy i warsztaty naukowe.

W auli Instytutu, która na blisko godzinę przerodziła się w szczególnego rodzaju laboratorium, zgromadzono szereg intrygujących eksponatów. Za ich pomocą pracownicy naukowi Instytutu starali się wyjaśnić dzieciom prawa rządzące niektórymi zjawiskami fizycznymi. W przeprowadzeniu wybranych doświadczeń i eksperymentów pomogli sami studenci Juniwersytetu. Podczas naukowego pokazu dzieci dowiedziały się m.in. czym jest moment pędu, jak zachowują się różne przedmioty pod wpływem zmieniającego się ciśnienia oraz czym jest siła tarcia. Mali studenci poznali właściwości powietrza, jak można zbudować poduszkowiec, jak również, które z praw fizyki decydują o tym, że samolot wznosi się w powietrze. Do przeprowadzenia niektórych eksperymentów, młodym naukowcom posłużyły zwykłe przedmioty codziennego użytku, jak choćby odkurzacz, czy też suszarka do włosów.

Nie zabrakło również widowiskowych doświadczeń z wykorzystaniem ciekłego azotu. Dzieci zobaczyły pokaz lewitacji magnetycznej, w którym rolę nadprzewodnika temperaturowego schłodzonego ciekłym azotem pełniła lokomotywa. Zabawka swobodnie lewitowała nad torem magnetycznym, co nie umknęło rzecz jasna uwadze młodych naukowców-amatorów.

Po krótkiej przerwie dzieci w podziale na grupy „Ciekawych świata”, „Poszukiwaczy” i „Odkrywców” udały się do sal warsztatowych, gdzie kontynuowały spotkanie z nauką. Tym razem, wspólnie z rodzicami tworzyły z papieru tarczę Newtona i poznały tajemnice barwy białej. Konstruowały także latające modele skrzydła oraz składały papierowe modele samolotów. Zwieńczeniem kreatywnej zabawy z nauką w tle, był konkurs na najdłuższy lot papierowego samolotu.

Kilkugodzinna wizyta małych studentów Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej PAN, zakończyła się wręczeniem pamiątkowych dyplomów „Młodego naukowca”. Nie zabrakło wspólnych zdjęć i wzajemnych podziękowań.

Po smacznym obiedzie, dzieci wraz z rodzicami i opiekunami, w doskonałych humorach wyruszyły w drogę powrotną do rodzinnego Jasła.

Zadanie Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowane jest w ramach przedsięwzięcia „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.         

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły