wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

„Żywa lekcja” historii w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

24 października 2019 r. uczniowie Zespołu Szkól Technicznych w Jaśle mieli przyjemność uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii – spotkaniu z panem podpułkownikiem Mieczysławem Żygłowiczem, żołnierzem Września 1939 r. Jako dwudziestoletni wówczas plutonowy wziął udział w walkach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”gen. Franciszka Kleeberga, w jej ostatnim boju stoczonym w wojnie obronnej Polski pod Kockiem. W dniach 4-5 października 1939 r. walczył pod Wolą Gułowską, gdzie został ciężko ranny w twarz i szyję, trafił do szpitala w Radomiu, a następnie do obozu jenieckiego. Po ucieczce z obozu ( 1940 r.) zaangażował się w działalność konspiracyjną, walcząc najpierw w Związku Walki Zbrojnej, a później w szeregach Armii Krajowej.

Mieczysław Żygłowicz ZST Jasło
Fot. ZST Jasło

W tym roku, w Woli Gułowskiej, podczas państwowych obchodów 80. rocznicy ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 roku, pan podpułkownik Mieczysław Żygłowicz został odznaczony Medalem Pro Patria. Wraz z nim uhonorowano jeszcze jednego żyjącego kleeberczyka – porucznika Franciszka  Skrzypczyka .

Mieczysław Żygłowicz ZST Jasło
Fot. ZST Jasło

Spotkanie w ZST zostało zorganizowane dzięki pomocy pani Anny Żygłowicz – synowej podpułkownika i pana Kazimierza Rozenbeigera – prezesa zarządu Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle”, którego członkowie także wzięli udział w uroczystości.

Mieczysław Żygłowicz ZST Jasło
Fot. ZST Jasło

Pan prezes zapoznał zebranych z życiorysem podpułkownika Mieczysław Żygłowicza, następnie uczniowie zaprezentowali krótki rys historyczny bitwy pod Kockiem, wzbogacony prezentacją, w której wykorzystano prywatne zdjęcia pułkownika, udostępnione przez panią Annę Żygłowicz. Na koniec głos zabrał nasz gość honorowy, który podzielił się swoimi wspomnieniami z tamtych tragicznych, wrześniowych dni.

ŹródłoZST Jasło
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły