wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

„Wysiedlenie i zburzenie miasta Jasła 1944”. Wystawa w Parlamencie Europejskim

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

25 kwietnia w Parlamencie Europejskim w Brukseli miało miejsce otwarcie wystawy zorganizowanej przez europosła PiS z Podkarpacia Bogdana Rzońcy pt. „Wysiedlenie i zburzenie miasta Jasła 1944”. W wydarzeniu przedstawiającym tragiczną historię miasta, które zostało prawie całkowicie zniszczone w wyniku działań niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej, udział wzięli świadkowie tych wydarzeń, dyplomaci, samorządowcy i historycy.

Bogdan Rzońca podkreślił, że oczywistym jest, że podczas II wojny światowej to Niemcy byli katami, Polacy ofiarami i wiadomo, że Polska, jako kraj, ucierpiała najbardziej, bo jak zauważył – Niemcy nie tylko zabijali, ale i burzyli oraz kradli.

"Wysiedlenie i zburzenie miasta Jasła 1944". Wystawa w Parlamencie Europejskim
Fot. Urząd Miasta w Jaśle

– (…) ta wystawa ma pokazać jeden z przypadków – miasto Jasło, gdzie mimo że praktycznie nie było działań wojennych w 1944 roku, to Walter Gentz – starosta niemiecki, który nim rządził, z nienawiści totalnie je zniszczył – mówił europoseł.

"Wysiedlenie i zburzenie miasta Jasła 1944". Wystawa w Parlamencie Europejskim
Fot. Urząd Miasta w Jaśle

Eurodeputowany wskazał, że przed zburzeniem wywieziono z Jasła 1002 wagony ukradzionych rzeczy z prywatnych domów oraz zakładów pracy. – Odkręcano nawet klamki, dokonywano kradzieży mebli, wkładano to do wagonów i wywieziono do kilku miast niemieckich.

"Wysiedlenie i zburzenie miasta Jasła 1944". Wystawa w Parlamencie Europejskim
Fot. Urząd Miasta w Jaśle

Jak zauważył, Jasło tak naprawdę nie otrzymało żadnej rekompensaty, choć wiadomo, kto kradł i gdzie te rzeczy zostały wywiezione. Według europosła to dodatkowo wskazuje na potrzebę dyskusji na temat rekompensat za straty wojenne, bo skoro Niemcy, tak bogaty kraj, potrafiły wielu innym krajom wynagrodzić szkody II wojny światowej, powinny uczynić to również względem Jasła i innych miast Polski.

"Wysiedlenie i zburzenie miasta Jasła 1944". Wystawa w Parlamencie Europejskim
Fot. Urząd Miasta w Jaśle

Nienawiść, wojna to zawsze jest barbarzyństwo, a współpraca jest wartością ponadczasową. My, jako Polska, budujemy dobre relacje z wieloma krajami na świecie, niejednokrotnie w historii walczyliśmy za wolność innych krajów. Dziś my potrzebujemy wsparcia innych narodów, bo domagamy się prawdy. Polska i Polacy byli ofiarami II wojny światowej i bardzo byśmy chcieli, by ta prawda przenikała do świadomości międzynarodowej i żeby zrozumiano, że Polska to ten kraj, który cały czas budował pokój – przekonywał Bogdan Rzońca.

- Reklama -

Podobne artykuły

4 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej M.
27 kwietnia, 2023 21:13

Wielkie brawa dla organizatora posła Rzoncy! Dawno już ktoś powinien przedstawić to tak na forum międzynarodowym. Niech widzą europejczycy, zwłaszcza Niemcy jaka była prawdziwa historia i co ich dziadkowie robili. Jasło pamięta!!!!

lol
26 kwietnia, 2023 20:26

Wycieczka za mieszkańców pieniądze.Dno

Fyef
26 kwietnia, 2023 20:56
Odpowiedź na  lol

Na pewno nie za twoje antypolska kreaturo

lol
27 kwietnia, 2023 17:09
Odpowiedź na  Fyef

Ja nie wybierałem sobie tego kraju, i nie ma powodu dla którego pojechali do Brukseli samorządowcy, tylko na wycieczkę i po magnesy na lodówkę.

- Reklama -

Ostatnie artykuły