Na terenie Jasła, w okresie wakacji, realizowana będzie ogólnopolska kampania przeciw pijanym kierowcom. Ma ona uczulić na problem nietrzeźwości na drogach, który od lat pozostaje jednym z głównych powodów wypadków drogowych.
W Jaśle kampania realizowana jest we współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz z Komendą Powiatową Policji w Jaśle, a sfinansowana została ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Ulotki i pakiety informacyjne będą wręczane kierowcom podczas kontroli pojazdów, trafią również do szkół nauki jazdy znajdujących się na terenie miasta.
Według badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 35% Polaków jest świadkami prowadzenia samochodu przez nietrzeźwych kierowców. Rzadko jednak podejmują interwencje wobec nietrzeźwych za kierownicą, tłumaczą to obawą przed oskarżeniem o donosicielstwo, niechęcią do wtrącania się w „nie swoje sprawy”, czy lękiem przed zemstą. Tylko w 2020 r. doszło do 2 540 wypadków z winy nietrzeźwych kierujących. Zginęło w nich 327 osób, a 2 723 zostało rannych.
Jak powstrzymać pijanego kierowcę?
- Gdy odnosisz wrażenie, że kierujący jest pod wpływem alkoholu – nie wahaj się i zawiadom policję – numer alarmowy 112. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają Twój niepokój. Opisz jego samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor). Nie musisz się przedstawiać, funkcjonariusze podejmą interwencję nawet po anonimowym zgłoszeniu.
- Po zakończeniu rozmowy poczekaj na reakcję policji lub zastanów się, czy jesteś w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możesz podążać za samochodem, którego kierowcę podejrzewasz o nietrzeźwość, jednak nie podejmuj nadmiernego ryzyka (nie ścigaj uciekającego pojazdu, nie próbuj zajeżdżać mu drogi itp.)
- Prawo zezwala każdemu na ujęcie pijanego kierowcy złapanego na gorącym uczynku – to tzw. zatrzymanie obywatelskie. Możesz np. wyjąć kluczyki ze stacyjki. Nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Nie podejmuj interwencji, jeżeli osoba pod wpływem alkoholu jest od Ciebie silniejsza.
Pamiętaj – pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie. Od tego, czy zareagujesz, może zależeć czyjeś życie. Nigdy nie przymykaj oka na niebezpieczne sytuacje na drodze.