wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Piwonie w ogrodzie – co warto wiedzieć?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Zadbany ogród jest znakiem rozpoznawczym oraz elementem, który może wyróżnić dom w sąsiedztwie. Dlatego też dobrze jest dbać o efekt wizualny terenu wokół posiadłości. Na jakie kwiaty warto się zdecydować? Przede wszystkim powinny być to kwiaty o pięknych i żywych kolorach oraz o delikatnym i zmysłowym zapachu, który będzie umilał nam spędzenia czasu w przydomowym ogródki. Co powinno się wiedzieć na temat piwonii? Odpowiadamy w tym artykule – zapraszamy do lektury!

Piwonie – charakterystyka

Rodzaj piwonia liczy blisko 35 gatunków roślin. Większość z nich stanowią byliny, tylko niewielki ich odsetek to małe krzewy. Wśród grupy gatunków można wymienić majową piwonię lekarską (Paeonia officinalis), piwonię drzewiastą (Paeonia suffruticosa), piwonię Witmanna (Paeonia wittmanniana), kwietniowo-majową, botaniczną piwonię Młokosiewicza (Paeonia Mlokosewitschii) czy też piwonię delikatną (Paeonia tenuifolia). W polskich ogrodach jednak najczęściej można spotkać piwonię chińską (Paeonia lactiflora). Jest to gatunek posiadający ogromną ilość różnych ogrodowych mieszańcowych odmian. Każdego roku przybywa ich coraz więcej.

Piwonie są niezwykle barwnymi i długowiecznymi roślinami. Są znane wielu miłośnikom ogrodnictwa. Były one już uprawiane bardzo dawno temu z wielu względów, nie tylko estetycznych. Posiadają one również sporo właściwości zdrowotnych. Kwiaty te pomagają w trudnościach z zaburzeniami przewodu pokarmowego i niestrawnością, wspomagają zwalczanie migreny oraz nerwicy, a także działają uspokajająco i przeciwbólowo. 

Jak uprawiać piwonie w ogrodzie?

Warto wiedzieć, że wyższe odmiany piwonii, aby swobodnie rosnąć, potrzebują sporej przestrzeni, dlatego też powinno się je sadzić w odległości około metra od siebie. Dół nie powinien być natomiast na głębokości mniejszej niż 40 – 50 cm. Pączki piwonii powinno się przykryć ziemią, aby umożliwić roślinie zakwitnięcie. Piwonie powinno się sadzić na dość żyznej glebie. Trzeba też dbać o ich odpowiednie nawodnienie, tuż po posadzeniu, aby roślina mogła się przyjąć.

Przycinanie piwonii – tak czy nie?

Zazwyczaj nie jest wymagane przycinanie piwonii, jednakże dobrze jest dokonać tego w sezonie jesienno-zimowym, aby wzmocnić roślinę przed kolejnym sezonem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że i w następnym roku będziemy mogli się cieszyć pięknymi kwiatami o żywych barwach. 

Przekwitłe kwiaty – jak z nimi postępować?

Przekwitłe kwiaty mogą być dobrą pożywką dla grzybów czy bakterii, dlatego natychmiast po ich zobaczeniu powinno się je usuwać, aby uniknąć zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych roślin. Jakich nawozów powinno się używać po kwitnieniu piwonii? Jeżeli chodzi o sztuczne nawozy, to powinny one mieć w składzie sporo potasu oraz mało azotu, aby zagwarantować roślinie odpowiedni i prawidłowy wzrost. Potas wspiera wytwarzanie się kwiatów, natomiast azot zmniejsza odporność na grzyby, dlatego powinno być go jak najmniej. Warto to zapamiętać, aby cieszyć się pięknymi kwiatami o niesamowitym i charakterystycznym zapachu. 

Artykuł powstał przy współpracy z Encyklopedią Ogrodniczą poradnikogrodniczy.pl

- Reklama -

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wandzia
28 marca, 2020 13:14

piekne z wyglądu i mocny zapach. warto je mieć w ogródku!

Janka
19 sierpnia, 2020 13:33

Moje marzenie gdybym tylko miała jakąś dzialeczke

- Reklama -

Ostatnie artykuły