W czerwcu tego roku miasto Jasło oddało do użytku most na Osiedlu Gądki, który miał skrócić mieszkańcom drogę do centrum miasta i podnieść poziom bezpieczeństwa. Niestety, pomimo zapewnień burmistrza rzeczywistość wygląda zgoła inaczej.
Mieszkańcy czekali na ten most od wielu lat, gdyż jest to dla nich przede wszystkim skrócenie przeprawy z osiedla Gądki do centrum miasta, ale jest to również podniesienie poziomu ich bezpieczeństwa. Do tej chwili wszelkie służby ratunkowe miały o wiele dłuższą drogę dotarcia do tego osiedla, a teraz ten czas będzie o wiele krótszy, co w tym wypadku jest bardzo istotne – podkreśla Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.
Nowy most został wybudowany w odległości ok. 100 metrów od istniejącej kładki pieszo-rowerowej. Ma nośność 30 ton, długość 115 metrów, 3 przęsła i 9 metrową jezdnię z jednostronnym chodnikiem. W ramach inwestycji, oprócz budowy mostu i dojazdów (dł. ok. 190 m), powstało również włączenie do ul. Chopina i ul. Gądki, zbudowano drogę najazdową do nowego mostu (pomiędzy ul. Chopina oraz ul. Gądki), umocniono brzegi rzeki, zbudowano oraz przebudowano zjazdy publiczne i indywidualne. Powstały również oświetlenie i kanalizacja deszczowa, przebudowano także infrastrukturę techniczną.
(…) bo nawet na wsi mają lepiej
Kosztująca 8,6 mln inwestycja nie została do końca przemyślana. Nowo wybudowany most łączy się z wąską i nieprzystosowaną do wzmożonego ruchu drogą. Odczuwają to zwłaszcza piesi, którzy nie mając chodnika ani nawet bezpiecznego pobocza, muszą poruszać się wzdłuż ruchliwej drogi.
Most wybudowali a o mieszkańcach i ich dzieciach, co mieszkają przy tej wąskiej drodze dojazdowej zapomnieli a auta tu jeżdżą jak szalone. Zrobią dopiero coś jak jakieś dziecko potrąci samochód lub nie daj Boże zabije
pisze do nas zbulwersowany mieszkaniec osiedla
Czy droga spełnia normy drogi publicznej? Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie jasno określa, że drogi najniższej klasy D muszą mieć szerokość min. 2,5 metra dla każdego pasa.
Tak wygląda droga na osiedlu Gądki w stronę nowego pseudo mostu po kilku dniach deszczu. Pieszy nie ma gdzie uciec przed jadącymi z większą prędkością samochodami a już nie wspomnę o dzieciach które dziś wyruszają do szkoły. Jedno wielkie błoto na poboczach a chodnika brak. – mieszkaniec osiedla.
Funkcjonalność mostu jest uzależniona od zaprojektowania nowego przebiegu drogi. Czy miasto Jasło ma na tyle determinacji, żeby wybudować taką drogę?
Kolejna kasa wydana bezmyślnie. Most jest OK ale warto pomyśleć o wszystkich ludziach. Oni płaca podatki miejskie a mieszkają gorzej niż na niejednej wsi.
sorry, taki mamy klimat
Jasło – błotne klimaty! Gdybyśmy mieli producentów błota, to by zaskoczyło. A tak mamy pseudo winiarzy-biznesmanów i stąd cała ta otoczka
Tak jest jak się przy władzy przyjmuje ludzi z polecenia…
Druga sprawa to za specjalistów trzeba zapłacić. Dobry człowiek na odpowiednim stanowisku kosztuje, natomiast jak się daje marną kase to ma się marnego specjalistę, proste.
Taka sytuacja była przewidziana przez większość czytelników. To się nazywa „Przebudzenie z ręką w nocniku” a właściwie z głową. Pozdrawiam mądrych inaczej.