wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

42. rocznica stanu wojennego. Jasielska młodzież zabrała głos

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

13 grudnia odbyły powiatowe obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Uroczystości rozpoczęła akademia przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle.

Podczas akademii wypowiadali się uczestnicy minionych zdarzeń – starosta jasielski Adam Pawluś i Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” Kazimierz Rozenbajger. Młodzież miała okazję dowiedzieć się jak wyglądała rzeczywistość okresu stanu wojennego i czasów wielkiego wolnościowego zrywu „Solidarności”.

Następnie uczniowie zaprezentowali widowisko słowno – muzyczne, w trakcie którego publiczność wysłuchała znakomite covery takich utworów jak Kocham wolność Chłopców z Placu Broni i Mamo tyś płakała Sanah (Zuzanny Jurczak) i Igora Herbuta. Akademię zakończył widowiskowy występ taneczny z flagami.

Podobnie jak w zeszłym roku uczniowie przygotowali także wystawę z pamiątkami przybliżającymi atmosferę tamtych lat.

Wieczorną część uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Jaśle, odprawiona w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego. Przewodniczył jej dziekan Dekanatu Jasło – Wschód ks. Zbigniew Irzyk.

Homilię wygłosił ks. proboszcz Dariusz Weryński, który przywołał postać wielkiego kapłana i męczennika Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. – Uczył on za świętym Pawłem, że zło można tylko dobrem zwyciężać. To była najbardziej ewangeliczna odpowiedź na zło stanu wojennego. To była odpowiedź Kościoła na ogromne krzywdy. Dzisiaj wspominając tę tragiczną datę w historii naszego narodu nie chcemy zatrzymywać się tylko na przeszłości. Chcemy również popatrzeć w przyszłość, bo dzieje polskiej Solidarności przecież się nie skończyły. – zapewniał.

Po zakończonej mszy, delegacje władz samorządowych, „Solidarności”, służb mundurowych, instytucji oraz placówek oświatowych złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Obeliskiem upamiętniającym strajk pracowników Huty Szkła w Jaśle oraz pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Zbrodniarze komunistyczni nie zostali ukarani

Program uroczystości zakładał oddanie głosu młodemu pokoleniu. Uczennica LO w Kołaczycach Laura Janusz odczytała z tej okazji referat, w którym podkreślała, że odpowiedzialni za ludzkie tragedie zbrodniarze komunistyczni do tej pory nie zostali ukarani. – W III RP stan wojenny został uznany wyrokiem sądu za nielegalny, jego twórcy zaś winnymi popełnienia zbrodni komunistycznych. Zbrodniarze komunistyczni nie zostali ukarani. Stało się tak, ponieważ doszło do ewolucji, nie rewolucji, czyli porozumienia między częścią władzy, a częścią opozycji. Do dzisiaj Polacy są podzieleni w ocenie stanu wojennego i decyzji o jego wprowadzeniu.

Starosta Jasielski Adam Pawluś podziękował księżom za wspólną modlitwę, a w szczególności ks. proboszczowi za piękną homilię przypominając, że (…) to tutaj, w tym kościółku, mogliśmy mówić pełnym głosem. Tu były zbierane pieniądze na pomoc dla rodzin, dla wszystkich prześladowanych w stanie wojennym. Tu również były organizowane spotkania, na których rozprowadzaliśmy materiały. Dodatkowo powiem, że w podziemiach „Kołtakówki” były przygotowane matryce, były wywoływane zdjęcia, były wyświetlane filmy drugiego obiegu, były sprzedawane wydawnictwa i było przygotowywanych wiele innych działań. Oczywiście na pierwszym miejscu była modlitwa i prośba do Pana Boga o to, żeby nasza Ojczyzna była wolna, suwerenna, niepodległa.

Solidarność zwyciężyła, ale to nie oznacza, że nie musimy już zabiegać o wolność. –  Dzisiaj musimy walczyć o to dalej. Oczywiście nie musimy walczyć zbrojnie, ale musimy pamiętać, że ta wolność, którą mamy nie jest nam dana raz na zawsze. Musimy wszystko czynić, aby nikt nie ośmielił się do takich działań bezprawnych jakie były 42 lata temu. – podkreślał.

Jesteśmy Polakami, nie odcinajmy się od naszych chrześcijańskich korzeni i nie pozwólmy aby o naszych losach decydowali obcy, czy ze Wschodu, czy z Zachodu. Jesteśmy narodem dumnym, silnym i jesteśmy w stanie zagospodarować właściwie naszą Ojczyznę

apelował starosta.

Na zakończenie uroczystości zgromadzeni odśpiewali wspólnie pieśń „Ojczyzno ma”, która została napisana w latach 80-tych, tuż po ogłoszeniu Stanu Wojennego i obok Roty stała się nieoficjalnym hymnem „Solidarności”.

W powiatowych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego uczestniczyli: Iwona Trawińska – asystent senator RP Alicji Zając, Rafał Jarosz – asystent poseł RP Marii Kurowskiej, Kamila Cholewiak Kiczek – asystent posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, Adam Pawluś – starosta jasielski, Jan Muzyka – etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Patrycja Bimkiewicz reprezentująca burmistrza Miasta Jasła, Paweł Rzońca – sekretarz Miasta Jasła, przedstawiciele NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” na czele z Pawłem Pietruszą – Wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność” , Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Oddział w Jaśle, przedstawiciele Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” na czele z Kazimierzem Rozenbeigerem – Prezesem Zarządu Stowarzyszenia, przedstawiciele jasielskich służb mundurowych, dyrektorzy i prezesi firm oraz organizacji z terenu Powiatu Jasielskiego, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Powiatu Jasielskiego oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Jasielski.

- Reklama -

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Lechowski
14 grudnia, 2023 13:19

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Oby wam młodym krew zawsze kojarzyła się z ratowaniem życia i zdrowia a nie z odbieraniem życia i zdrowia, tego Wam życzę. Ps. Wszystkim pzprowcom, bolszewikom, milicjantom, ormowcom, romowcom, zomowcom, żołnierzom ludowego wojska polskiego i esbekom życzę żeby pomięć o waszych „bochaterskich” czynach nigdy nie zagasła. Błąd w słowie „bochaterskich” zamierzony.

Prawda boli
14 grudnia, 2023 21:17

Zbrodniarze komunistyczni nie zostali ukarani. Stało się tak, ponieważ doszło do ewolucji, nie rewolucji, czyli porozumienia między częścią władzy, a częścią opozycji.

A jak może być inaczej jeśli komuchy pokroju Cimoszewicza i Milera siedzą w UE i zarabiają krocie jako europosłowie. A córeczka Jaruzelskiego jest gwiazdką TVN-u

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły