wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

23 luty Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – Dzień Otwarty Oddziału Dziennego Psychiatrycznego

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

23 lutego obchodzony jest ogólnopolski dzień walki z depresją, z tej okazji Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, zaprasza pełnoletnich mieszkańców powiatów jasielskiego i strzyżowskiego na Dzień Otwarty w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym.

Personel Oddziału Dziennego Psychiatrycznego odpowie na Państwa pytania dotyczące działalności Centrum Zdrowia Psychicznego, ale przede wszystkim zaprezentuje różnorodne formy wsparcia udzielane przez Centrum Zdrowia Psychicznego.

Podczas Dnia Otwartego w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym, 23 lutego w godzinach od 9.00 do 15.00 Zaprezentowane zostaną również prace pacjentów.

Oddział Dzienny Psychiatryczny mieści się w budynku Centrum Rehabilitacji przy ul. Kraszewskiego 13 w Jaśle, telefon: 13 44 37 776.

Depresja TO NIE TYLKO SMUTEK

W depresji prawie zawsze występuje smutek, jednak smutek bardzo często nie oznacza depresji.

Każdy człowiek bywa czasem smutny, ale większość ludzi nigdy nie choruje na depresję. Ważne jest nasilenie i czas trwania – jeśli ktoś stale (przez większą część dnia przez min. 2 tyg.) odczuwa głęboki smutek i nie podlega on w zasadzie modyfikacjom przez zewnętrzne okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją.

Warto pamiętać, że obniżony nastrój (długo utrzymujący się smutek) to tylko jedna ze składowych choroby. JAKIE OBJAWY I ZACHOWANIA POWINNY BUDZIĆ NIEPOKÓJ?

  • objawy emocjonalne: obniżony lub obojętny nastrój – smutek i towarzyszący mu często lęk, płacz, niemożność odczuwania przyjemności, utrata radości życia (począwszy od utraty zainteresowań, skończywszy na zaniedbywaniu potrzeb biologicznych), poczucie braku perspektyw na przyszłość, czasem dysforia (zniecierpliwienie, drażliwość);
  • objawy poznawcze : bardzo często zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, negatywny obraz siebie, obniżona samoocena, samooskarżenia, pesymizm i rezygnacja, a w skrajnych wypadkach mogą pojawić się także urojenia depresyjne;
  • objawy motywacyjne: problemy z mobilizacją do wszelkiego działania, bardzo często depresji towarzyszy spowolnienie psychoruchowe (zwolnienie ruchów i reakcji); trudności z podejmowaniem decyzji;
  • objawy somatyczne : zaburzenie rytmów dobowych (m.in. zaburzenia rytmu snu i czuwania), utrata apetytu (ale możliwy jest również wzmożony apetyt), osłabienie oraz zmęczenie, spadek aktywności, utrata zainteresowania seksem, czasem skargi na różne bóle, złe samopoczucie fizyczne;
  • myśli i próby samobójcze.

Depresja jest zaburzeniem, które MOŻE DOTKNĄĆ KAŻDEGO niezależnie od wieku

Wystąpienie objawów depresji ma związek z indywidualną podatnością, z możliwościami psychicznymi danej osoby. Wiek chorego znacząco wpływa na obraz choroby – nieco inne będą objawy depresji u nastolatka, a inne u osoby w wieku podeszłym. Nie mając wystarczającej wiedzy na temat objawów depresji można czasem podejrzewać, że ma się do czynienia z zupełnie inną przypadłością.

Osoby najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia depresji (grupy ryzyka):

  • osoby młode,
  • kobiety w okresie okołoporodowym,
  • osoby w wieku podeszłym,
  • osoby, które przebyły w życiu epizod depresyjny,
  • osoby narażone na przewlekły stres życiowy.

Depresję można SKUTECZNIE LECZYĆ. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły