wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Znajdź projekt domu swoich marzeń i nie zbankrutuj – jak wybrać ekonomiczny projekty domu?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Poszukując idealnego projektu domu, zwykle trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii. Jednym z wyznaczników jest cena budowy nieruchomości oraz zastosowanie energooszczędnych rozwiązań. Bardzo duże znaczenie ma także wybór odpowiedniego metrażu i rezygnacja z piwnicy. Warto pamiętać o tym, że można zbudować dom swoich marzeń, a jednocześnie nie zbankrutować.

Dom marzeń a ceny

Niestety w czasach szybko rosnących cen wiele osób obawia się o to, czy uda im się zbudować dom swoich marzeń, a jednocześnie zadbać o kwestie finansowe. Bez względu na to, czy budujesz za gotówkę, czy posiłkujesz się kredytem, na pewno zwracasz uwagę na ceny budowy i materiałów. Okazuje się, że wystarczy zrezygnować z kilku elementów i zadbać o rozwiązanie energooszczędne i już można zaczynać budowę wymarzonej nieruchomości. 

Zrezygnuj z piwnicy i z garażu wolnostojącego

Projekty domów tanich w budowie nie posiadają piwnicy, ani garażu wolnostojącego. Dzieje się tak dlatego że to właśnie piwnica i garaż zwiększają koszt budowy o około 30-40%. Tym samym lepiej zrezygnować z tych elementów. Oczywiście każdy, kto posiada samochód, nie chce rezygnować z garażu. Okazuje się jednak, że wystarczy postawić na garaż w bryle budynku, a nie wolnostojący, i w ten sposób da się znacznie zmniejszyć koszty. 

Budowa domu

Wybierz projekt o niewielkim metrażu

Kolejnym ważnym aspektem jest metraż. Współcześnie coraz mniej rodzin zamieszkuje domy w formie wielopokoleniowej. Oznacza to, że w większości nieruchomości mieszkają małżonkowie lub partnerzy, a także ich dzieci, o ile je posiadają. Tym samym liczba członków rodziny najczęściej wynosi od 2 do 5 osób, a to oznacza, że bardzo duży metraż nie jest wcale potrzebny. Zamiast rozważać projekty domów o metrażu od 200 do 350 metrów kwadratowych, lepiej zwrócić uwagę na znacznie mniejsze nieruchomości, o powierzchni od 100 do 150 metrów kwadratowych. Zwykle każdy dodatkowy metr kosztuje 3 tysiące złotych, a to oznacza, że można znacznie zmniejszyć koszty, jeśli uda się znaleźć odpowiedni projekt domu średniej wielkości. 

Zadbaj o energooszczędne rozwiązanie

Obecnie budując dom, należy wziąć pod uwagę nie tylko koszty materiałów budowlanych i robocizny, ale także późniejszego eksploatowania nieruchomości. Gaz i prąd drożeją z roku na rok, dlatego tak ważna jest odpowiednia izolacja okien, drzwi i ścian, a także zadbanie o rozwiązania energooszczędne. Chodzi nie tylko o panele słoneczne, ale także o minimalistyczną budowę oraz odpowiednie usytuowanie nieruchomości na działce. Dodatkowo należy zrezygnować z dużych przeszkleń i wielu okien, ponieważ to właśnie one sprawiają, że są duże straty ciepła. Ogromne znaczenie ma także izolacja termiczna w całym budynku oraz kwestia ogrzewania. 

Budowa domu - energooszczędne rozwiązania

Ogranicz liczbę balkonów i tarasów

Aspektem, który znacznie wpływa na cenę domu, jest liczba balkonów i tarasów. Dobrym rozwiązaniem jest zmniejszenie ich ilości. W końcu balkony wykorzystywane są przez niewielką część roku, a dodatkowo lepiej mieć jeden duży taras, niż kilka niewielkich balkonów. Więcej ciekawych informacji na temat ekonomicznej budowy domu marzeń, znajdziesz w artykule: 10 żelaznych kryteriów wyboru taniego w budowie projektu domu

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły