wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Powiatowe obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

4 kwietnia w Zespole Szkół nr. 4 w Jaśle odbyły się powiatowe obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. – Jest mi niezmiernie miło i z wielką dumą oficjalnie otwieram te obchody. To dzień, który przypomina nam o sile empatii, potrzebnie zrozumienia i znaczeniu wsparcia dla osób funkcjonujących w spektrum autyzmu – mówił starosta jasielski Adam Pawluś.

Po przywitaniu gości starosta pokrótce przybliżył zebranym kwestie związane z autyzmem. – Autyzm to nie tylko medyczna diagnoza, to przede wszystkim setki indywidualnych światów, które zasługują na naszą uwagę, szacunek i akceptację. Każda osoba z autyzmem wnosi do naszego życia coś wyjątkowego. Może to być inny sposób postrzegania rzeczywistości, unikalne talenty czy niezwykła szczerość emocjonalna. – wyjaśniał starosta.

We wszystkich szkołach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Jasielski uczy się obecnie 80 dzieci ze spektrum autyzmu. Starosta podkreślił, że jako społeczeństwo jesteśmy zobowiązani tworzyć warunki, w których każdy człowiek niezależnie od swoich indywidualnych cech może rozwijać się i czerpać radość z życia. Powinniśmy wsłuchiwać się w potrzeby innych i dostosowywać tak, aby nasze otoczenie było przyjazne dla wszystkich.

Zachęcam wszystkich Państwa, byśmy nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia byli ambasadorami wrażliwości i otwartości. Niech nasze społeczeństwo będzie miejscem gdzie różnorodność jest celebracją a nie wyzwaniem

– apelował starosta

Integracja osób z autyzmem z każdym rokiem postępuje coraz lepiej, jednak nadal jest wiele do zrobienia. Od edukacji poprzez rynek pracy, aż po dostęp do usług zdrowotnych i wsparcie społeczne, należy tworzyć przestrzeń, która jest otwarta i dostosowana do potrzeb każdego z nas.

Władze Powiatu Jasielskiego ogromną wagę przywiązują do bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. Dotychczasowe inwestycje w doposażenie i rozbudowę jasielskiego szpitala wyniosły jakość świadczonych usług medycznych na o wiele wyższy poziom. Poza zdrowiem fizycznym niezwykle istotna jest także psychiczna sfera życia. Ukoronowaniem starań w tym kierunku było otwarcie pawilonu Oddziału Psychiatrycznego Szpitala Specjalistycznego. Nowo otwarty obiekt jest nowoczesnym budynkiem spełniającym wszelkie współczesne standardy. 

Artystyczna część obchodów wypełniona była występami podopiecznych SOSW w Jaśle oraz uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej LATAWIEC. Młodzi artyści przygotowali dla publiczności recytację wiersza i fascynujące inscenizacje taneczne.

W obchodach udział wzięli: starosta jasielski Adam Pawluś, reprezentująca senator Alicję Zając Iwona Trawińska, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Jaśle Anna Nigborowicz, radna Rady Powiatu w Jaśle Irena Baciak, reprezentujący posła do PE Bogdana Rzońcę Mateusz Lechwar, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle Katarzyna Kaszowicz, dyrektor Domu Pomocy w Foluszu Marta Misiołek, dyrektor Poradni dla Osób z Autyzmem dzieci Marzena lechwar oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Jaśle i dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych Powiatu Jasielskiego.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły