wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Uroczyste otwarcie Oddziału Psychiatrycznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

„Naszym celem jest dobro pacjenta! (…) Nie tylko zdrowie fizyczne jest ważne, ale również właśnie ta strefa psychiczna” – mówił podczas oficjalnego otwarcia nowej siedziby Centrum Zdrowia Psychicznego starosta jasielski Adam Pawluś. W wybudowanym za ponad 21,6 mln złotych obiekcie mieścić się będzie oddział stacjonarny, dzienny oraz poradnie specjalistyczne.

W środę, 3 kwietnia 2024 r., oddano do użytkowania i poświęcono nową siedzibę Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To nowoczesny piętrowy budynek wraz z podpiwniczeniem, połączony łącznikiem z głównym szpitalem, w którym mieścić się będzie m.in. oddział psychiatryczny, dzienny oddział psychiatryczny, Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Poradnia Leczenia Uzależnień.

Podczas uroczystości starosta podkreślał, że: Dzisiejszy dzień bez wątpienia jest bardzo ważnym dniem dla jasielskiej służby zdrowia. Wpisze się na karty historii ochrony zdrowia w powiecie jasielskim. Dzisiaj, 3 kwietnia 2024 roku, po wielu długich i żmudnych chwilach oddajemy do użytkowania jedną z największych inwestycji w dziejach powiatu – Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Dzisiejszy dzień to również okazja, by podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu – polskiemu rządowi na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, parlamentarzystom, wojewodzie oraz pracownikom Urzędu Wojewódzkiego, pracownikom szpitala, radnym i służbom starostwa. – mówił starosta – Droga do osiągnięcia celu jakim była nowa siedziba oddziału psychiatrycznego była długa i żmudna. Jednak Zarządowi Powiatu i Radzie Powiatu w Jaśle przyświecał cel, aby zapewnić pacjentom godne warunki pobytu i leczenia oraz poprawić warunki pracy personelu medycznego i technicznego. Udało się. Jesteśmy dzisiaj w nowo powstałym Centrum Zdrowia Psychicznego. Budynek ten jest budynkiem na miarę XXI wieku. W jednym miejscu mieści się poradnia psychiatryczna, poradnia terapii uzależnień, pobytu dziennego, świetlice, czyli całe zaplecze, które powinno być przy tym oddziale i w ogóle przy Centrum Zdrowia Psychicznego. Takie rozwiązanie pozwoli nieść kompleksową pomoc pacjentom, poprawiając ich komfort i bezpieczeństwo. – wyjaśnił.

W swoim wystąpieniu (tutaj) Starosta omówił również harmonogram prac przy realizacji inwestycji.

Całkowity koszt jej realizacji, tj. dokumentacja projektowa, roboty budowlane, zagospodarowanie terenu wokół pawilonu oraz dostawa i montaż niezbędnego wyposażenia, to 21 655 745 złotych, przy dofinansowaniu z subwencji budżetu państwa w wysokości 12 709 820 zł. Dotacja Powiatu Jasielskiego wynosiła 7 038 114 zł, a wkład własny szpitala: 1 907 811 zł.

– Istotne jest to, że pacjenci oddziału psychiatrycznego będą mieli szybszy dostęp do diagnostyki, którą szpital zapewnia, jak również do konsultacji pozostałych lekarzy. Pacjenci z pozostałych oddziałów będą mieli szybszy dostęp do konsultacji lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów. Jest to bardzo istotne dla działalności szpitala. Natomiast jeżeli państwo zwrócicie uwagę na sam obiekt – on jest w takiej stonowanej kolorystyce. Dlaczego? Dlatego, że nie tylko istotna jest walka z niepełnosprawnością tak jak większość z nas sobie wyobraża, czyli windy, podesty, ale również kolorystyka. Ta stonowana kolorystyka również jest wyrazem zauważania tych potrzeb pacjentów. Przy tym projekcie najważniejsi są pacjenci, ale bardzo ważna jest kadra medyczna, żeby mogła pracować w odpowiednich warunkach. Myślę, że to zostało dotrzymane i nie tylko pacjentom, ale również pracownikom będzie się dobrze w tych warunkach pracować. – powiedziała Beata Trzop, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Pani dyrektor podziękowała Zarządowi oraz Radzie Powiatu w Jaśle za dofinansowanie zadania i pomoc w pozyskaniu środków rządowych.

Obiekt jest gotowy na przyjęcie 38 pacjentów (14 miejsc na odcinku obserwacyjnym i 24 w diagnostyczno-obserwacyjnym).

Do nowego budynku w pierwszej kolejności planowana jest przeprowadzka oddziału stacjonarnego. Jako następny dołączy tutaj oddział dzienny, a na samym końcu poradnie specjalistyczne.

W uroczystości udział wzięli: Alicja Zając – Senator RP, Paweł Bartoszek – II Wojewoda Podkarpacki, Adam Pawlus – Starosta Jasielski, Stanisław Pankiewicz – Wicestarosta, Jan Muzyka – Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Ryszard Lisowski – Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Grzegorz Pers – Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Anna Nigborowicz – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Jaśle, Irena Baciak – Przewodnicząca Komisji Statutowej. Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Jaśle, Stanisław Święch– Przewodniczący Komisji Społecznej Rady Powiatu w Jaśle, Sławomir Madejczyk – Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu Rady Powiatu w Jaśle, Mateusz Lechwar – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Jaśle, Paweł Rzońca – Sekretarz Miasta Jasła, ks. Zbigniew Irzyk – Dziekan Dekanatu Jasło – Wschód, ks. Piotr Kura – Kapelan w jasielskim szpitalu, Katarzyna Kaszowicz – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle, Janusz Pacher – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle, Grażyna Leńczuk – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, Ewa Dubiel – Naczelnik Wydziału Inwestycji Starostwa Powiatowego w Jaśle, Bogusław Ciołkosz – Zastępca Naczelnika Wydziału Inwestycji Starostwa Powiatowego w Jaśle, Ewa Teneta – Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego – Oddział Psychiatryczny, Monika Wickowska – Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego – Odział Dzienny Psychiatryczny, Lucyna Wątroba – Kierownik ds. Pielęgniarek Centrum Zdrowia Psychicznego – Oddział Psychiatryczny, Paweł Samborski – Kierownik Oddziału Wewnętrznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, Zbigniew Betlej – były Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, Michał Burbelka – były Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, Stanisław Chochołek – Kierownik ds. Inwestycji Szpitala Specjalistycznego w Jaśle oraz wykonawca: Jakub Trybus – Prezes JTB Spółka z o.o.

Nową siedzibę jasielskiego Centrum Zdrowia Psychicznego poświęcił ks. Zbigniew Irzyk.

Budowa nowej siedziby Centrum Zdrowia Psychicznego to nie jedyna inwestycja powiatu w bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu jasielskiego. W ostatnich latach władze Powiatu Jasielskiego zadbały o rozbudowę i doposażenie jasielskiego szpitala, realizując tam inwestycje za kwotę ponad 50 mln zł.

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Kiiiki
4 kwietnia, 2024 21:15

Warto już teraz zarezerwować miejsce 🙃

- Reklama -

Ostatnie artykuły