Robotyczne sumo i F1 – uczniowie „Chemika” z Jasła na podium

Ostatnie artykuły

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Czy można połączyć japońskie zapasy, wyścigi Formuły 1 i programowanie? Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle udowadniają, że tak. Podczas Ogólnopolskiego Turnieju Robotycznego w Chełmie zdobyli miejsce na podium, pokazując efekty wielu lat pracy nad własnymi konstrukcjami.

22 i 23 czerwca 2026 r. Branżowe Centrum Umiejętności w Chełmie stało się miejscem rywalizacji młodych konstruktorów z całej Polski. Uczestnicy mierzyli się w konkurencjach wymagających wiedzy z zakresu elektroniki, mechaniki, automatyki i programowania.

Wśród najlepszych drużyn znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle – Damian Iwanicki i Szymon Miśkowicz, którzy wywalczyli 3. miejsce w kategorii Mini Sumo.

Robotyczne sumo i F1 – uczniowie „Chemika” z Jasła na podium
Fot. ZS nr 3 w Jaśle

Podczas zawodów rywalizowano w dwóch głównych konkurencjach. Mini Sumo to zmagania niewielkich, ważących do 500 gramów robotów, których zadaniem jest wypchnięcie przeciwnika poza ring. Z kolei Line Follower można określić mianem robotycznej Formuły 1 – autonomiczne maszyny ścigają się po trasie wyznaczonej czarną linią, a o zwycięstwie decydują sekundy.

Drużyna z „Chemika” przygotowała cztery roboty – dwa do konkurencji Mini Sumo oraz dwa do Line Follower. Wszystkie konstrukcje były w pełni autonomiczne. Po uruchomieniu samodzielnie analizowały otoczenie i podejmowały decyzje dzięki zaprogramowanym algorytmom oraz czujnikom.

Wysoki poziom zawodów sprawił, że każdy przejazd i każda walka wymagały pełnej koncentracji oraz niezawodności przygotowanych przez nas maszyn. Nasze roboty nie były sterowane przez operatorów – o ich zachowaniu decydowały wyłącznie programy i czujniki analizujące otoczenie w czasie rzeczywistym – mówi Damian Iwanicki, uczeń klasy technik robotyk.

Największy sukces drużyna osiągnęła właśnie w kategorii Mini Sumo. Zdobyte 3. miejsce było efektem wielu lat startów, testów i udoskonalania konstrukcji.

Robotyczne sumo i F1 – uczniowie „Chemika” z Jasła na podium
Fot. ZS nr 3 w Jaśle

Od kilku lat regularnie bierzemy udział w zawodach robotycznych. Turniej w Chełmie był dla nas wyjątkowy, ponieważ kończymy już wspólną przygodę z rywalizacją. Po kilkunastu startach z naszym robotem Mini Sumo wreszcie udało się stanąć na podium – podkreśla Szymon Miśkowicz.

Jak przyznają uczniowie, sukces wymagał wielu godzin pracy. Roboty były wielokrotnie przebudowywane i ulepszane, a każda porażka podczas testów była okazją do zdobycia doświadczenia.

Podczas zawodów ogromnym wsparciem dla drużyny był opiekun zespołu Damian Matłosz.

Jak zawsze nie zabrakło emocji, stresu i ostatnich poprawek. Mogliśmy liczyć na wsparcie Pana Damiana Matłosza, który pomagał nam w najtrudniejszych momentach. To dzięki jego wiedzy i zaangażowaniu przez lata rozwijaliśmy swoje umiejętności i mogliśmy rywalizować z najlepszymi drużynami w kraju – mówią uczniowie.

Opiekun zespołu podkreśla, że sukces jest wynikiem systematycznej pracy.

Uczniowie po raz kolejny udowodnili, że ciężka praca, wytrwałość i konsekwencja prowadzą do sukcesów. Wiele tygodni przygotowań, godziny spędzone na projektowaniu i programowaniu zaowocowały wysoką lokatą – mówi Damian Matłosz, nauczyciel przedmiotów robotycznych.

Zdobyte podium ma dla drużyny szczególne znaczenie. Wielokrotnie startujący robot Mini Sumo dopiero teraz znalazł się wśród najlepszych.

Wyjazd do Chełma pokazał, że doświadczenie i wytrwałość przynoszą efekty. Wracamy z pucharem, ogromną satysfakcją i poczuciem, że lata pracy nie poszły na marne – podsumowuje Szymon Miśkowicz.

Sukces uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle jest przykładem tego, że pasja, współpraca i systematyczne rozwijanie umiejętności mogą prowadzić do osiągania ambitnych celów.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
- Reklama -

Wyróżnione