wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Odznaka „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” dla Zdzisława Banata i Bogdana Rzońcy

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W Tym roku mija 20 lat od czasu reformy administracji publicznej w wyniku której powstało w Polsce 16 województw, w tym województwo podkarpackie.

Z tej okazji zarząd województwa podkarpackiego i sejmik odznaczą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” pierwszego przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Zdzisława Banata, który funkcję tę pełnił w latach 1998 – 2002 oraz pierwszego marszałka Bogdana Rzońcę.

Zdzisław Banat ukończył Wyższą Szkołę Inżynierską w Rzeszowie i uzyskał tytuł inżyniera urządzeń sanitarnych. Następnie w roku 1975 rozpoczął studia w zakresie budownictwa lądowego Politechniki Krakowskiej w Krakowie i uzyskał tytuł magistra inżyniera budownictwa lądowego. Pracę zawodową rozpoczął jako oficer okresowy – porucznik WP w Jednostce Wojskowej w Jarosławiu. W latach 1977 – 1984 pracował na stanowisku kierownika Działu Wykonawstwa, zastępcy kierownika Wielkiego Zespołu Budów, głównego specjalisty ds. Koordynacji Budów w Rzeszowskim Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych w Rzeszowie. Następnie od 1984 do 1986 roku zatrudniony był w Pracowni Projektów w Rzeszowie Biura Studiów i Projektów Rozwoju Rolnictwa BIPROZET w Warszawie.

Od 1990 do 1991 roku Zdzisław Banat pełnił funkcję prezydenta Rzeszowa. W latach 1992 – 1998 był zzastępcą dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie oraz Pełnomocnikeim ds. Rodziny Wojewody Rzeszowskiego. W latach 1999 – 2001 był pełnomocnikiem zrządu ds. współpracyz samorządami w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Rzeszowie, a w latach 2001-2002 pracował jako zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Oświaty w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. Od roku 2007 do przejścia na emeryturę w 2013 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.

Pełnił również wiele funkcji w organizacjach społecznych i politycznych m.in. jako członek Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, członek i przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Rzeszowskim Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych w Rzeszowie, członek Zarządu Regionu Rzeszowskiego MKR – NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie i Przewodniczący Komisji Koordynacji Budownictwa Regionu Rzeszowskiego oraz Członek Krajowej Komisji Budownictwa. Udzielał się również w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej, w Stowarzyszeniu Budowy Pomnika Jana Pawła II w Rzeszowie oraz w Stowarzyszeniu Budowy Pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie.

Jako emeryt nadal czynnie uczestniczy w życiu województwa. Jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. W latach 1980 – 1989 był uczestnikiem nielegalnej działalności związkowej i kolportażu wydawnictw podziemnych oraz manifestacji opozycyjnych.

Między 14 grudnia a 23 grudnia 1981 r. internowany w ośrodku odosobnienia w Załężu k. Rzeszowa za działalność związkową.

Za swoją działalność został uhonorowany następującymi odznaczeniami:

  • Brązowy Krzyż Zasługi
  • Brązowy Medal za Zasługi Dla Obronności Kraju
  • Krzyż Wolności i Solidarności
  • Odznaka honorowa „Działacz opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”
  • Medal Krajowego Sekretariatu Budownictwa Przemysłu Drzewnego NSZZ „Solidarność”
  • Medal „50 lat wyższego szkolnictwa technicznego w Rzeszowie”
  • Statuetka „O wolność, prawdę i chleb XXX lat NSZZ „Solidarność Rzeszów”
  • Statuetka z okazji 15 lat Województwa Podkarpackiego – przestrzeń dla samorządu – Społeczeństwo Obywatelskie
  • Złota Odznaka Honorowa PSST – jako wyróżnienie i podziękowanie za zasługi dla samorządu terytorialnego na poziomie lokalnym i regionalnym
  • Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Bogdan Rzońca urodził się 1 lutego 1961 r. w Zarzeczu. Po ukończeniu szkoły podstawowej w swojej miejscowości uczęszczał do Liceum im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie. Studiował w Krakowie na Uniwersytecie Pedagogicznym oraz Uniwersytecie Jagiellońskim. Natomiast w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu ukończył studia podyplomowe. W 2011 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej obronił pracę doktorską z zakresu zarządzania.

Pracę zawodową związał ze sferą edukacji. Pracował w Studium Nauczycielskim w Jaśle a następnie w Zespole Szkół Ekonomicznych, gdzie pełnił funkcję także dyrektora.

Polityczną działalność rozpoczął od funkcji wojewody Krośnieńskiego. Po reformie administracyjnej kraju, został wybrany przez radnych na stanowisko marszałka województwa podkarpackiego I kadencji. Natomiast w III kadencji pełnił funkcję wicemarszałka Województwa.

Był Radnym Województwa Podkarpackiego I, III i IV kadencji. W wyborach do Sejmu RP w październiku 2011 r. zdobył mandat posła, reelekcję uzyskał w 2015 r. W tegorocznych wyborach uzyskał mandat Posła do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Bogdan Rzońca był inicjatorem utworzenia Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych (PSST) i przewodniczącym zarządu I kadencji natomiast od roku 2003 jest jego Honorowym Przewodniczącym.

Posiada odznaczenia:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej
  • Srebrny Medal za Zasługi Dla Obronności Kraju
  • Srebrny Medal za Zasługi Dla Pożarnictwa
  • Odznaka Honorowa za Zasługi Dla Ratownictwa Górskiego
  • Zasłużony dla JKS Czarni Jasło
  • Srebrny Medal za Zasługi Dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego
  • Honorowe Obywatelstwo Gminy Jasło
  • Honorowe Obywatelstwo Gminy Lipinki
  • Honorowe Obywatelstwo Gminy Jaśliska
  • Złota Odznaka Honorowa Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych.
- Reklama -

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
lol
6 listopada, 2019 16:40

Dlaczego nie wspominacie o pracy Rzońcy w JAFARZE gdzie udawał że pracuje a kasę nie małą brał.

kev
11 lutego, 2020 17:55

a krowy piją mleko

- Reklama -

Ostatnie artykuły