Zła lokalizacja, nieodpowiedni dobór odmian i zła jakość sadzonek – to trzy podstawowe błędy, które mogą przekreślić sukces winiarskiego przedsięwzięcia. Jak ich uniknąć tegoroczni słuchacze PAW dowiedzieli się podczas ostatnich zajęć.
Drugi zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2018 poświęcony był przygotowaniom do trudnego zadania jakim jest założenie winnicy. W trakcie wykładów prowadzonych przez Romana Myśliwca i Wojciecha Bosaka omówione zostały zagadnienia związane z wyborem lokalizacji pod przyszłą winnice, doborem odpowiedniego materiału sadzeniowego, rozplanowaniem uprawy, przygotowaniem gleby i sadzeniem krzewów.
Początkujący winiarze często popełniają poważne błędy, których później nie można już naprawić. Słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle – wcale nie rzadko – przyznali, że zakładając swoje winnice popełnili błędy i dopiero teraz zdają sobie sprawę z ich powagi.
Następny zjazd poświęcony będzie tematyce cięcia i formowania winorośli. W sobotę temat będzie dokładnie omówiony teoretycznie, a w niedzielę będą zajęcia praktyczne w winnicy.
W sobotni wieczór między zajęciami odbyło się spotkanie integracyjne połączone z ćwiczeniami z oceny wina. Tematem przewodnim były polskie wina.
Zajęcia wykładowe dostępne są także dla osób spoza grupy SWP 2018, a zasady uczestniczenia podane są na stronie www.akademiawina.org w zakładce szkolenia.
Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.
Fundacja Galicja Vitis