wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Na Uniwersytecie Rzeszowskim opracowano nowe wzory mankietów do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Nad wymiarami mankietów naramiennych do pomiaru ciśnienia tętniczego dostosowanymi do osób z nietypowymi wymiarami kończyn górnych pracował zespół naukowy z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Projekt otrzymał blisko 60 tys. zł. dofinansowania w ramach II naboru do Programu grantowego PCI.

Osoby z zespołem Downa czy niskorosłością charakteryzują się odmiennymi cechami antropometrycznymi, dlatego dostępne na rynku polskim i zagranicznym mankiety naramienne są nieodpowiednie, przez co pomiar ciśnienia tętniczego metodą osłuchową jest niemożliwy lub jego wynik może być zafałszowany.

– Dokonaliśmy analizy dostępnych na rynku mankietów naramiennych do ciśnieniomierzy. Okazało się, że wymiary oferowanych produktów są niedostosowane do osób z niepełnosprawnością intelektualną i/lub fizyczną, gdyż ich cechy antropometryczne znacząco różnią się od cech osób zdrowych. Bazując na własnych obserwacjach i wynikach przeprowadzonych pomiarów, określiliśmy koncepcję stworzenia nowych wzorów użytkowych mankietów naramiennych, dedykowanych tym osobom – wyjaśnia dr hab. Justyna Wyszyńska, lider zespołu naukowego.

Zastosowanie nieodpowiedniego rozmiaru mankietu skutkuje zafałszowanym wynikiem pomiaru i błędnymi decyzjami diagnostycznymi. Używanie zbyt małych mankietów prowadzi do zawyżenia, a zbyt dużych do zaniżenia wyniku pomiaru. Oznacza to w praktyce ryzyko postawienia złej diagnozy i podjęcia nieodpowiednich decyzji terapeutycznych.

Zespół naukowców, w ramach prac nad rozwiązaniem, przeprowadził szereg precyzyjnych pomiarów antropometrycznych wśród osób z nietypowymi wymiarami kończyn górnych. Na ich podstawie określił optymalne wymiary mankietów naramiennych, które będą służyć do wiarygodnej oceny wartości ciśnienia tętniczego krwi.

– Nasz projekt naukowy jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynkowe. Bezpośrednim adresatem stworzonego przez nas produktu są producenci sprzętu medycznego, a pośrednim podmioty lecznicze, edukacyjne oraz świadczące usługi opiekuńcze na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną lub/i fizyczną – dodaje dr hab. Justyna Wyszyńska.

Zastosowanie mankietu o prawidłowym rozmiarze umożliwi wykonanie rzetelnego pomiaru wartości ciśnienia tętniczego, pozwalając na diagnostykę, profilaktykę, leczenie oraz kontrolę nadciśnienia tętniczego.

–  Osoby z zespołem Downa wymagają często szczególnej uwagi, przede wszystkim w zakresie ochrony zdrowia. Zwłaszcza, że cierpią również na szereg chorób, a tym samym wymagają odpowiedniego leczenia, które nie jest możliwe bez właściwej diagnostyki. Są to np. choroby serca, płuc, zaburzenia układu odpornościowego, czy niedokrwistość. Zaproponowanie odpowiednich mankietów naramiennych do pomiaru ciśnienia tętniczego jest krokiem naprzód w opiece zdrowotnej. Dzięki temu, przynajmniej w tym podstawowym wymiarze, życie osób z zespołem Downa stanie się bardziej komfortowe. Zaproponowane rozwiązanie ma nie tylko potencjał rynkowy, ale również ma wpisaną misję społeczną. Przedstawiciele środowisk startupowych w wielu wystąpieniach podkreślają, że chcą czynić świat lepszym. Zespół pani dr hab. Justyny Wyszyńskiej ulepsza nasz świat w swoim laboratorium ­– wyjaśnia Radosław Krajewski, Specjalista ds. rozwoju technologii Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Rozwiązanie naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego zostało także nagrodzone srebrnym medalem INTARG 2022. Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG to okazja do zaprezentowania innowacyjnych rozwiązań naukowych szerokiemu gronu ekspertów. Każdego roku, wydarzenie zrzesza przedstawicieli świata biznesu i nauki. Podczas tegorocznej edycji, prace podkarpackich badaczy cieszyły się uznaniem międzynarodowej komisji i otrzymały łącznie aż 10 nagród.

Pełna nazwa projektu brzmi: „Opracowanie nowych wzorów użytkowych mankietów naramiennych do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi”. Projekt otrzymał ok. 57 tys. dofinansowania w ramach II naboru do Programu Grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły