wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Średni wiek samochodów w Polsce wynosi 15,5 roku. Króluje Volkswagen Golf

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Średni wiek zarejestrowanych pojazdów w Polsce w 2021 roku wynosił 15,5 roku. Analitycy AAA AUTO przygotowali zestawienie oferowanych do sprzedaży samochodów na rynku wtórnym, które mają 15 lat. Okazuje się, że najwięcej takich aut pochodzi z Grupy Volkswagen. W pierwszej trójce znalazły się: Volkswagen Golf, Volkswagen Passat i Audi A6.

Z danych AAA AUTO wynika, że Volkswagen Golf jest niekwestionowanym królem wśród samochodów, których średnia wieku wynosi 15,5 roku. W maju 2022 roku kupujący mogli wybierać z oferty rynku wtórnego, czyli w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, spośród 5.097 modeli Volkswagena Golfa. Mediana ceny takich aut wynosiła 14.900 złotych. Należy przy tym zwórcić uwagę, że mediana ceny dla całego rynku wtórnego w tym miesiącu wynosiła 22.900 złotych. Jednocześnie mediana przebiegu Golfów z rocznika 2007 wynosiła w maju 211.175 km., a więc średnio taki samochód przejeżdżał ponad 13.600 km. rocznie, co nie jest zawrotnym wynikiem.

Analiza AAA AUTO wykazała, że drugie miejsce za Golfem należało do Volkswagena Passata. W maju 2022 roku oferowano do sprzedaży 5.003 samochody tego modelu w wieku 15,5 roku. Mediana ceny była wyższa od Golfa tylko o 100 złotych i wynosiła 15.000 złotych, ale mediana przebiegu była większa aż o 47.825 km i wynosiła 259.000 km. Trzecie miejsce także należało do samochodu z Grupy Volkswagen – do modelu Audi A6. W maju 2022 roku na rynku wtórnym oferowano do sprzedaży 3.729 takich aut. Mediana ceny wynosiła 25.900 złotych, a mediana przebiegu, podobnie jak w przypadku Passata, 259.000 km.

– Decydując o zakupie auta używanego od prywatnego sprzedawcy bądź dealera warto pamiętać, że to nie jest kwestia tylko i wyłącznie pieniędzy. Swoją wartość mają też inne elementy, m.in. czas poświęcony na kupno, bezpieczeństwo transakcji, możliwość dokładnego sprawdzenia samochodu lub jej brak, a także zasadność reklamacji, jeśli coś zepsuje się w samochodzie po zakupie lub jeśli okaże się, że wbrew twierdzeniu sprzedawcy nie pochodzi on z legalnego źródła. Tymczasem brak wiedzy na temat tego, czy samochód jest równie sprawny, jak na to wygląda, wiąże się z dużym ryzykiem. Kupujący zazwyczaj nie mają dostępu do baz danych profesjonalnych firm, aby sprawdzić historię auta i wykryć uszkodzenia powypadkowe lub oszustwa dotyczące jego pochodzenia. Profesjonalni dealerzy poświęcają wiele środków na wszystkie procedury: od zakupu poprzez kontrolę samochodu, aż po przygotowanie go do sprzedaży. Klientom opłaca się jednak taka inwestycja. Zawsze wiedzą, od kogo kupują auto. Otrzymują jasno określone gwarancje. Wiedzą, co dealer sprawdził w samochodzie, i że nie stanowi on zagrożenia dla nabywcy. W AAA AUTO podczas zakupu odrzucamy aż 65–70% samochodów, które są nam oferowane, ponieważ ich jakość jest nieodpowiednia i nie moglibyśmy ich objąć gwarancją posprzedażową – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Auta w wieku 15,5 roku najczęściej oferowane do sprzedaży na wtórnym rynku w maju 2022 roku:

W maju 2022 roku spadła mediana ceny aut używanych o 1.100 złotych, do 22.900 złotych i jednocześnie wzrosła oferta pojazdów na wtórnym rynku. Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w maju 2022 roku w Polsce pojawiło się 236.311 ofert sprzedaży samochodów używanych, co oznacza wzrost w stosunku do kwietnia br. o 30.500 aut.

ŹródłoAAA AUTO
- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły