wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasło wśród 54 miast zakwalifikowanych do II etapu konkursu programu ROZWÓJ LOKALNY!

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W pierwszych dniach stycznia Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło wyniki I etapu konkursu w ramach projektu Rozwój lokalny. Aplikacja przygotowana przez pracowników Urzędu Miasta w Jaśle znalazła się wśród 54 (spośród aż 213 zgłoszonych w konkursie), która została zakwalifikowana do kolejnego etapu.

Celem całego programu – finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 – jest podniesienie jakości życia mieszkańców małych i średnich miast zagrożonych odpływem ludności, szczególnie ich najmłodszych mieszkańców. Projekty zgłaszane przez poszczególne miasta w ramach programu mają przyczyniać się do stworzenia kompleksowych i skoordynowanych działań, które przyczynia się zarówno do zatrzymania negatywnych trendów depopulacyjnych, będą odpowiedzią na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, jak i będą stwarzały dobre warunki do rozwoju przedsiębiorczości, a także przyczyniały się do poprawy jakość powietrza. Niezwykle ważnym aspektem programu będzie wzmocnienie wydajności i skuteczności lokalnej administracji.

Miasto rozpoczęło przygotowywanie dwóch niezwykle istotnych dokumentów dla rozwoju Jasła, Plan Rozwoju Lokalnego i Plan Rozwoju Instytucjonalnego, w których nie tylko dogłębnie zdiagnozowane zostaną przyczyny mało dynamicznego rozwoju miasta, ale również wskazane konkretne działania mające to zmienić

mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Pełną aplikację miasto musi przygotować do końca lipca 2020 roku. Maksymalny budżet projektu, który Miasto może założyć wynosi ok. 40 mln złotych. W kolejnym etapie z 54 dopuszczonych miast na taki grant szanse będzie miało zaledwie 15 miast. Zatem przed Jasłem ogrom pracy nad przygotowaniem dobrego, odpowiadającego na potrzeby mieszkańców i dającego szanse na realną zmianę – wniosku aplikacyjnego.

Rozwój lokalny Jasło - spotkanie z ekspertami
Fot. Urząd Miasta w Jaśle

Od połowy stycznia trwają już intensywne prace Zespołu Miejskiego, który analizuje dane statystyczne i szuka pogłębionych odpowiedzi na temat rzeczywistych źródeł kryzysu. Miasto w tej pracy wspierają doradcy Związku Miast Polskich.

Przed nami naprawdę ogrom pracy. Musimy jeszcze raz przeanalizować dziesiątki, jak nie setki danych statystycznych. Musimy dotrzeć do rzeczywistych przyczyn problemów, by znaleźć skuteczne rozwiązania. Nie zrobimy tego bez pogłębionej rozmowy z mieszkańcami. Dlatego też już teraz, wspólnie ze Związkiem Miast Polskich, zachęcamy Państwa, do włączenia się w przygotowywany projekt. O podejmowanych działaniach będziemy informować na bieżąco na stronie Miasta Jasła w zakładce Rozwój Lokalny. Ten projekt to dla nas ogromna szansa i ogromne wyzwanie – mówi w rozmowie Małgorzata Adamska-Chmiel, zastępca Burmistrza Miasta Jasła. – Nie uda się go przygotować bez zaangażowania i udziału nas wszystkich – mieszkańców Jasła – podkreśla zastępca burmistrza. Tym bardziej, że sam tytuł projektu „Jasło – Moje miasto, Mój dom” zachęca do udziału.

Tych z Państwa, którzy są zainteresowani projektem i pracą nad nim zachęcamy do wypełnienia zgłoszenia znajdującego się na stronie internetowej Urzędu Miasta w Jaśle. Tam też na bieżąco zamieszczane będą informacje o pracach nad projektem. https://um.jaslo.pl/pl/rozwoj-lokalny/

- Reklama -

Podobne artykuły

3 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Dragon
10 lutego, 2020 18:36

Wszyscy w tym Jasle swietuja i obwieszczaja sukcesy, szkoda tylko ze nic sie nie zmienia. Powstaly jakies nowe miejsca pracy, mamy chociaz parkingi, bo rano nie sposob zaparkowac. O jakim rozwoju lokalnym mowiny? Moze pensje urzednikow sa rozwojowe. Nic poza tym…

Monika
10 lutego, 2020 20:41

Największym sukcesem Pabiana jest to, że Jasło nadal zachowuje prawa miejskie!

a.lechowski
11 lutego, 2020 03:58
Odpowiedź na  Monika

Nic dodać nic ująć

- Reklama -

Ostatnie artykuły