wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Domy z prefabrykatów

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Ponad 90% nowych budynków w Polsce powstaje w technologii murowanej. Jednakże coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne rozwiązania, takie jak prefabrykaty. Co kusi inwestorów do zmiany techniki budowlanej? Odpowiadamy.

Budowa domu modułowego

Domy modułowe zazwyczaj budowane są z płyt keramzytowych. Ściany, stropy i dach powstają w fabryce, z której później przewożone są na plac budowy. Producenci dbają nawet o najmniejszy detal – każdy element jest przygotowywany z niezwykłą precyzją.

Do poszczególnych elementów dołączane są karty i specyfikacje, które pozwalają na idealne połączenie ich ze sobą. Nie ma mowy o pomyłce, na każdym etapie produkcji elementy przechodzą szczegółową kontrolę. To sprawia, że ostateczne wykonanie zmniejsza koszty wykończeniowe budynku. Dlatego też coraz więcej domów na sprzedaż w Krakowie wykonywanych jest w tej technologii.  

Na czym polega budowa domu z prefabrykatów?

Budowa domu z prefabrykatów to złożenie wszystkich elementów w całość. Dzięki gotowym stropom, ścianom i więźbie dachowej z keramzytu zbudowanie takiego budynku może zająć jedynie 3 dni. Po kilku tygodniach można zacząć się wprowadzać, a po kilku miesiącach nawet zamieszkać w nowym domu. 

Sprzątanie budynku po budowie kojarzy nam się z pyłem i mnóstwem innych odpadów. Po zakończeniu budowy domu z prefabrykatów sprzątanie nie jest konieczne. Jedynym minusem są fundamenty, które musimy wylać na własną rękę lub z pomocą ekipy budowlanej. Tuż po zakończeniu montażu domu możemy rozpocząć etap wykończeniowy – należy wyposażyć budynek w potrzebne instalacje, sprzęty elektryczne oraz meble czy przedmioty osobiste.


Technologie budowy domów modułowych

Najpopularniejsze domy prefabrykowane to te z keramzytu i drewna. Pierwsze tworzy się z mieszanki keramzytobetonowej. Zazwyczaj powstają z niej ściany zewnętrzne dwu- i trójwarstwowe, których zaletą jest to, że są niepalne i wyróżniają się dobrą izolacją akustyczną oraz termiczną.

Drewniane z kolei powstają z certyfikowanego materiału, który nie może mieć uszkodzeń ani wad. Precyzyjna obróbka wpływa na konstrukcję ścian, które są wypełnione izolacyjną wełną mineralną,  płytami g-k oraz warstwą elewacyjną. Tak przygotowane ściany są gotowe do transportu, a następnie do budowy.

Płyta fundamentowa

Jak wcześniej wspomnieliśmy, w większości przypadków budowa domu prefabrykowanego nie obejmuje wykonania fundamentów. Inwestor musi sam dodatkowo za nie zapłacić. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie fundamentów u dostawcy prefabrykatów lub w innej firmie budowlanej.

Wcześniej należy pamiętać, by dokładnie sprawdzić wymagania, jakie powinien spełniać fundament pod dom z prefabrykatów. Dzięki temu podczas odbioru i zaakceptowaniu ich przez firmę wykonującą dom unikniemy zbędnych nieporozumień.

Domy z prefabrykatów keramzytowych lub drewnianych w ostatnich czasach cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wyróżnia je przede wszystkim oszczędność czasu i atrakcyjna cena. Wybierając tę opcję, budowa domu będzie zdecydowanie bardziej korzystna, niż w przypadku tradycyjnego systemu.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły