wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Aktywne przejście dla pieszych w pobliżu szkoły podstawowej w Święcanach

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W powiecie jasielskim poprawia się bezpieczeństwo na drogach. Oprócz remontów dróg powiatowych powstają nowe chodniki i aktywne przejścia dla pieszych. W 2021 roku wybudowano siedem takich przejść w ciągu dróg powiatowych. Jedno z nich powstało na drodze powiatowej Święcany – gr. wojew. – Szerzyny w miejscowości Święcany, przy szkole podstawowej. Oddano je do użytkowania 14 stycznia br. Kosztowało prawie 230 tys. zł.

W 2021 r. na terenie Powiatu Jasielskiego wybudowano siedem przejść dla pieszych za łączną kwotę 1 147 789 zł, przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 849 920 zł oraz wsparciu finansowym gmin kwotą 90 245 zł.

Przy czym budowa przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Nr 1827R Święcany – gr. wojew. – Szerzyny w miejscowości Święcany kosztowała 227 720 zł.Gmina Skołyszyn dofinansowała zadanie kwotą 10 000 zł.

W ramach prac nie tylko wybudowano nowe przejście dla pieszych, ale także zamontowano pasy wibracyjno – akustyczne, oświetlenie uliczne (lampy hybrydowe) oraz radarowy wyświetlacz prędkości.

A wszystko to dla zwiększenia bezpieczeństwa pieszych, dlatego przejście to zlokalizowane jest w pobliżu szkoły, gdzie kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Progi akustyczne, tj. poprzeczne linie koloru czerwonego o szerokości 12 cm, umieszczone w poprzek jezdni, mają za zadanie spowolnienie ruchu pojazdów poprzez efekt wibracyjno-akustyczny przed miejscem wymagającym ograniczenia prędkości.

Wbudowany w tablice LED radar mikrofalowy dokonuje pomiaru prędkości jadących samochodów i wyświetla jej wartość. Przekroczenie dozwolonej prędkości sygnalizowane jest pulsującym czerwonym napisem ZWOLNIJ. Wyświetlany jest również komunikat informujący o grożącym mandacie wraz z punktami karnymi. Kierowca jadący zgodnie z przepisami nagrodzony zostaje zielonym komunikatem DZIĘKUJĘ. Odczytu statystyk oraz ich analizy dokonuje dołączona aplikacja komputerowa.

Radarowy wyświetlacz prędkości jest zasilany energią słoneczną i w sezonie zimowym jest ustawiony na tryb zimowy, co nie generuje dodatkowych kosztów.

W uroczystym oddaniu do użytkowania przejścia w Święcanach udział wzięli: Marta Grzyb – asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, Wojciech Zając – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Jan Muzyka – Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Anna Nigborowicz – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Jaśle, Bogusław Kręcisz – Wójt Gminy Skołyszyn, Stanisława Nigborowicz – Radna Rady Gminy Skołyszyn, Katarzyna Kaszowicz – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle,  Zbigniew Abratowski – Inspektor Nadzoru w PZD, Janusz Pacher – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle, Katarzyna Pyzik – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Święcanach oraz Sławomir Kędzior – sołtys wsi Święcany.

Zrealizowane inwestycje miały na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych na przejściach i w ich pobliżu, ale przede wszystkim poprawę jakości życia mieszkańców.

Starosta Jasielski Adam Pawluś podziękował parlamentarzystom, rządowi i Wojewodzie Podkarpackiemu za przyznane środki. Podkreślił, że w roku bieżącym Zarząd Powiatu zamierza kontynuować realizację kolejnych przejść, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych i podróżujących drogami powiatowymi.

- Reklama -

Podobne artykuły

4 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
16 stycznia, 2022 13:31

Więcej ich tam nie było? Tylko 11 osób przy otwarciu przejścia dla pieszych? Skromni ludzie!

Robert
16 stycznia, 2022 14:22

może być ale wolał bym już korzystać z lepszej technologii a nie na kołach. Wydaje się że to dużo pieniędzy na to poszło. Jeśli będą ”stamtąd” mandaty których ktoś nie chce płacić to ma do tego prawo i to fakt jest. Warto też wspomnieć że podatki nasze nie zbiera urząd państwowy a coś co się podszywa pod urzędy państwowe, ileś tam podatków poszło – ile na rok i wydane i na co? – nie ma tego a do gmin spływają jakieś śmieszne kwoty i idą na takie głupoty że czasem to aż się człowiek zastanawia czy aby nie trzeba było… Czytaj więcej »

Haaa
16 stycznia, 2022 19:17

Trzeba mieć mocne parcie na szkło żeby ośmieszać się z oddawaniem do użytku przejścia dla pieszych. Totalna żenada. Ludzie ogarnięcie się

Igva
16 stycznia, 2022 20:43
Odpowiedź na  Haaa

A co w tym złego, że przekazali symbolicznie do użytku aktywne przejście za 230 tysięcy?

- Reklama -

Ostatnie artykuły