wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Polska zaskakuje! Digital Brain: cyfrowe archiwum mózgów

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Polska zaskakuje! Mamy największy na świecie zbiór skanów preparatów mózgów ludzkich po sekcji neuropatologicznej. Digital Brain otwiera nowe możliwości!

Digital Brain to unikatowa, specjalistyczna baza dostępna na wyciągnięcie ręki! Polska platforma cyfrowa Digital Brain otwiera nowe możliwości dla lekarzy, badaczy, studentów i fanów nauki z całego globu.

W zasobach Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie znajduje się  kolekcja tysięcy mózgów. W nowoczesnej, cyfrowej wersji stała się łatwo i powszechnie dostępna. Ze zdigitalizowanymi materiałami z archiwum Instytutu każdy chętny może zapoznać się bezpłatnie. Projekt „cyfrowe zasoby Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie” zdobył Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2020.

Platforma Digital Brain jest doskonałym narzędziem stworzonym z myślą o poszerzaniu wiedzy na temat patomechanizmów chorób mózgu oraz opracowywaniu skutecznych strategii terapeutycznych

– Platforma Digital Brain jest doskonałym narzędziem stworzonym z myślą o poszerzaniu wiedzy na temat patomechanizmów chorób mózgu oraz opracowywaniu skutecznych strategii terapeutycznych. Dzięki platformie naukowcy i lekarze na całym świecie otrzymają łatwy dostęp do materiałów naukowo-dydaktycznych w postaci danych medycznych wielu chorób – wyjaśnia dr. n. med. Tomasz Stępień, szef projektu Digital Brain. Dzięki realizacji tego projektu zgromadzone przez Instytut archiwum preparatów nie tylko przetrwa, ale i będzie mogło rozwijać się – już w formie cyfrowej.

Obrazowanie rzadkich chorób

Dzięki archiwum badacze mogą oglądać na wielu przykładach zmiany fizjologiczne w mózgu występujące w schorzeniach takich jak choroba Huntingtona, Choroba Creutzfeldta-Jakoba, choroba Alzheimera, zespół Downa. Zasoby te są dostępne przez całą dobę dla osób z całego świata i z pewnością przyczynią się do postępu wielu prac badawczych oraz lepszego szkolenia lekarzy i naukowców.

Zbiór preparatów mózgów przygotowanych według europejskich wzorców  naukowych powstawał od lat 50. ubiegłego wieku. Archiwizację preparatów zaczęła profesor Ewa Osetowska. Dziś fragmentów mózgu po sekcji neuropatologicznej jest 5 tysięcy, a bloczków parafinowych 50 tysięcy.

Jakie dane są w bazie?

Cyfrową bazę materiału archiwalnego Zakładu Neuropatologii, Instytutu Psychiatrii i Neurologii rozwija i nadzoruje 17 osób. Ta unikalna kolekcja obejmuje zbiór fragmentów mózgów utrwalonych w zbuforowanym roztworze formaliny, a także bloczki parafinowe, preparaty histologiczne i immunohistochemiczne oraz protokoły neuropatologiczne z kilkudziesięciu jednostek chorobowych.

Aby powstał preparat, mózg przeznaczony do diagnostyki neuropatologicznej zostaje umieszczony w zbuforowanym roztworze formaliny. Sekcja utrwalonego mózgu przeprowadzana jest metodą Spielmeyera. Podczas sekcji każdego mózgu zostaje sporządzony protokół badania neuropatologicznego wraz z wykazem pobranych wycinków mózgu. Do protokołu dołącza się dane kliniczne i patologiczne. Pobrane fragmenty mózgu zostają zatopione w parafinie, a skrojone plastry o szerokości 5-8 mikrometrów zabarwia się metodami histologicznymi oraz metodami immunohistochemicznymi przy użyciu odpowiednich przeciwciał.

Po wykonaniu diagnostyki mikroskopowej, fragmenty mózgów, bloczki, preparaty i protokoły badania neuropatologicznego trafiają do archiwum Instytutu Psychiatrii i Neurologii. To tu przez 70 lat powstały zasoby, które są gotowym materiałem do dalszych badań. Dziś na ich podstawie własne analizy mogą prowadzić naukowcy różnych specjalności, lekarze, psychologowie, studenci, dziennikarze popularno-naukowi, a także wszyscy zainteresowani neuronauką. Zbiór jest dostępny dla szkół wyższych, jednostek naukowych, placówek medycznych, firm rozwijających innowacyjne technologie medyczne, organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną zdrowia.


Aby odwiedzić stronę projektu, kliknij tutaj

Źródłowww.gov.pl
- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły