Stalking definicja
Termin pochodzi z języka angielskiego i oznacza „podchody”, „skradanie się”. W latach 80. XX wieku przybrał na sile na skutek negatywnego zjawiska jakim było podążanie za gwiazdami filmowymi przez fanów. Obecnie stalking jest definiowany jako „złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się czy prześladowanie zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu”.
Stalker
To prześladowca, który w sposób się powtarzający narusza spokój i bezpieczeństwo swojej ofiary. Zjawisko stalkingu staje się coraz popularniejsze zwłaszcza w odniesieniu do nowych mediów. Gdzie prześladowania i uporczywe nękanie jest proste do wykonania.
Profil stalkera:
- najczęściej jest to mężczyzna
- jest w wieku poniżej 40 lat
- może być osobą żyjącą samotnie z problemami
- może być wcześniej karany
Niebezpieczne zachowania stalkera:
- telefony w tym głuche telefony
- niechciane sms
- obserwacja i podglądanie
- kontrola zachowań i schematu dnia (co robi, gdzie i z kim bywa)
- nachodzenie w domu i w pracy
- natrętne wysyłanie prezentów
- w skrajnych przypadkach agresja, napaści włamania
Polskie prawo a stalking
W polskim kodeksie karnym stalking (zdefiniowany jako uporczywe nękanie powodujące uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotne naruszenie prywatności) od 6 czerwca 2011 r. stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat (art. 190a § 1 k.k.) lub – w przypadku doprowadzenia ofiary do próby samobójczej – od 2 do 12 lat.
Gdzie zgłosić stalking
Sprawy związane ze stalkingiem rozpatrywane są przez sądy, po wcześniejszym zawiadomieniu prokuratury o przestępstwie nękania.