15.2 C
Jasło
19 września 2020, sobota

Wyzwolenie

X Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle

Wyróżnione

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia winiarskie dla firm?

Wyjazd integracyjny bądź spotkanie pracownicze to sposobność do lepszego poznania współpracowników. Niestety często zdarza się, iż jego forma jest nudna i niezachęcająca....
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

„Wyzwolenie”, monumentalne, symboliczne dzieło Stanisława Wyspiańskiego, w interpretacji Krzysztofa Jasińskiego i aktorów krakowskiego Teatru Scena STU, obejrzała 13 listopada br. (wtorek) publiczność X Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle.

Jak państwo wiedzą, Konrad z „Wyzwolenia”, to nie ten sam Konrad z „Dziadów” Mickiewicza, który wadzi się z Bogiem, ale to Konrad, który porusza sprawy wolności. Nie tylko wolności politycznej, ale również tej nam bliższej: wolności artystycznej, wolności duchowej – mówiła na wstępie wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska, dodając, że goszczące w Jaśle „Wyzwolenie” w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada br. było wystawiane w Krakowie. – W spektaklu tym zadawany jest szereg bardzo ważnych dla nas pytań, czasem takich, które nas dręczą, które nas poruszają. To są pytania o bycie Polakiem, o naszą narodowość; to jest szereg różnych niewoli, w których pozostajemy my, Polacy.

Dramat „Wyzwolenie” powstał na początku XX w., w czasach, gdy Polska była wymazana z map świata, a Polacy zniewoleni pod trzema zaborami. W stworzonej wówczas wieloznacznej, symbolicznej sztuce autor zawarł m.in. niewesołą diagnozę teraźniejszości i niepokój o przyszłość. Wyzwolenie od zaborców przyszło wkrótce, ale – jak napisał Wyspiański – „Wyzwolin ten doczeka się dnia / kto własną wolą wyzwolony!!”. Stąd „Wyzwolenie” wciąż pozostaje aktualne. Aktualne do bólu, co pokazał teatr Scena STU, w widowisku, z którym przyjechał do Jasła, w 100-lecie odzyskania niepodległości, 115 lat od prapremiery.

Scena STU pokazała „teatr ogromny”, tajemniczy, wizyjny, wciągający i poruszający do głębi. Wszystko w nim było wspaniałe: kreacje aktorskie, scenografia, kostiumy, muzyka i efekty specjalne. I wszystko razem sprawiło, że publiczność nie mogła wyjść z podziwu. W podzięce za niezapomniane przeżycia widzowie zgotowali twórcom „Wyzwolenia” długą owację na stojąco.

„Wyzwolenie” według Stanisława Wyspiańskiego było przedostatnim przedstawieniem w ramach tegorocznych, X Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle, których partnerami są: Miasto Jasło, PGNiG oraz LOTOS SA. Przed nami jeszcze balet „Carmen i Szeherezada” (1 grudnia), w wykonaniu artystów Lwowskiego Baletu.

JDK – st

- Reklama -

Więcej artykułów

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły

Wkrótce ruszy przebudowa ulic 3-go Maja i Kołłątaja

Dzisiaj Miasto Jasło podpisało umowę i przekazało plac budowy pod „Przebudowę ulic 3-go Maja i Kołłątaja”. Wartość prac, które mają zakończyć się...

Warszawa przekazuje 2 mln zł dla Podkarpacia, w tym 200 tys. zł dla Miasta Jasła

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski i samorządowcy z Podkarpacia podpisali porozumienia o pomocy. Warszawa w geście solidarności przekazuje wsparcie dla podkarpackich gmin,...

Adam Pawluś jakiego nie znamy

W trakcie swobodnej rozmowy z dziennikarką iTVPołudnie, w zaciszu swojego ogrodu, Starosta Adam Pawluś dzieli się ważnymi, ale też czasami trudnymi wspomnieniami...