„Wyzwolenie”, monumentalne, symboliczne dzieło Stanisława Wyspiańskiego, w interpretacji Krzysztofa Jasińskiego i aktorów krakowskiego Teatru Scena STU, obejrzała 13 listopada br. (wtorek) publiczność X Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle.
– Jak państwo wiedzą, Konrad z „Wyzwolenia”, to nie ten sam Konrad z „Dziadów” Mickiewicza, który wadzi się z Bogiem, ale to Konrad, który porusza sprawy wolności. Nie tylko wolności politycznej, ale również tej nam bliższej: wolności artystycznej, wolności duchowej – mówiła na wstępie wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska, dodając, że goszczące w Jaśle „Wyzwolenie” w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada br. było wystawiane w Krakowie. – W spektaklu tym zadawany jest szereg bardzo ważnych dla nas pytań, czasem takich, które nas dręczą, które nas poruszają. To są pytania o bycie Polakiem, o naszą narodowość; to jest szereg różnych niewoli, w których pozostajemy my, Polacy.
Dramat „Wyzwolenie” powstał na początku XX w., w czasach, gdy Polska była wymazana z map świata, a Polacy zniewoleni pod trzema zaborami. W stworzonej wówczas wieloznacznej, symbolicznej sztuce autor zawarł m.in. niewesołą diagnozę teraźniejszości i niepokój o przyszłość. Wyzwolenie od zaborców przyszło wkrótce, ale – jak napisał Wyspiański – „Wyzwolin ten doczeka się dnia / kto własną wolą wyzwolony!!”. Stąd „Wyzwolenie” wciąż pozostaje aktualne. Aktualne do bólu, co pokazał teatr Scena STU, w widowisku, z którym przyjechał do Jasła, w 100-lecie odzyskania niepodległości, 115 lat od prapremiery.
Scena STU pokazała „teatr ogromny”, tajemniczy, wizyjny, wciągający i poruszający do głębi. Wszystko w nim było wspaniałe: kreacje aktorskie, scenografia, kostiumy, muzyka i efekty specjalne. I wszystko razem sprawiło, że publiczność nie mogła wyjść z podziwu. W podzięce za niezapomniane przeżycia widzowie zgotowali twórcom „Wyzwolenia” długą owację na stojąco.
„Wyzwolenie” według Stanisława Wyspiańskiego było przedostatnim przedstawieniem w ramach tegorocznych, X Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle, których partnerami są: Miasto Jasło, PGNiG oraz LOTOS SA. Przed nami jeszcze balet „Carmen i Szeherezada” (1 grudnia), w wykonaniu artystów Lwowskiego Baletu.
JDK – st