Strona główna Aktualności Ponadczasowy Molier

Ponadczasowy Molier

XI Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle

-

Komedia „Mieszczanin szlachcicem” była przedostatnim spektaklem wystawionym w Jasielskim Domu Kultury w ramach XI Jesiennych Spotkań z Teatrem. Okazało się, że choć od premiery minęło blisko 350 lat, sztuka wciąż wspaniale bawi widzów i budzirefleksje.

Przedstawienie odbyło się w niedzielę, 24 listopada br. Helena Gołębiowska p.o. dyr. JDK, zapraszając publiczność do obejrzenia dzieła Moliera (1622 – 1673) przypomniała, że zostało ono napisane na zamówienie króla Ludwika XIV. Widowisko łączące w sobie teatr, muzykę i taniec, krakowska Trupa Komedianty wystawiła w konwencji dell’art, z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry Collegium Copernicus, grającej na instrumentach dawnych.

„Mieszczanina szlachcicem”, w adaptacji i reżyserii Agnieszki Cianciara-Fröhlich, był świetną okazją by pośmiać się po raz kolejny z perypetii bohaterów, ale i uzmysłowić sobie, że różnica pomiędzy wiekiem XVII a XXI nie jest aż tak wielka jakby się zdawało. Wprawdzie obecnie nie ma już stanów, na jakie dzieliło się społeczeństwo w czasach władców absolutnych i zupełnie inne są realia życia, ale w mentalności niewiele się zmieniło. Nie brakuje osób, które znalazłszy się wyżej w hierarchii społecznej nabrały przekonania, że są lepsze od innych, więc należą im się hołdy oraz takich, które za wszelką cenę próbują do tego towarzystwa dołączyć. Nietrudno też spotkać osoby łase na pochlebstwa, odrzucające głosy rozsądku, za to gotowe nagradzać lizusów i klakierów.

A my, współcześni widzowie „Mieszczanina szlachcicem” śmiejemy się z głupoty pana Jourdain, który dał się omamić chwalcom lecz słuchamy rozmaitych doradców, oferujących nam bardzo korzystny kredyt, nowy lepszy telefon, nowy większy telewizor, szybszy internet, poprawę wizerunku, cud kurację, mega terapię, vedic-art, hiper rozwój, super korzystne ubezpieczenie i setki innych „okazji”. Dajemy sobie wmówić, że „jesteśmy tego warci” i płacimy różnym konsultantom, coachom, specjalistom i mentorom, zapewniając im niezłe utrzymanie. I sami nie widzimy, jak bywamy przy tym śmieszni…

XI Jesienne Spotkania z Teatrem, zorganizowane jak zwykle przez JDK, zakończą – 2 grudnia (poniedziałek) – „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry ze znakomitą Marią Seweryn i aktorami Teatru Scena STU.

Tegoroczne święto teatru w Jaśle wspiera Toyota, a partnerami wydarzenia są: Miasto Jasło, LOTOS Asfalt S.A. oraz PGNiG SA.

JDK – st

Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

9,263FaniLubię
716ObserwującyObserwuj
1,300SubskrybującySubskrybuj
Jasło
bezchmurnie
6.5 ° C
7.2 °
5.6 °
52 %
4.6kmh
6 %
sob
16 °
nie
13 °
pon
3 °
wt
4 °
śr
6 °

Wykryto Adblock

Nasze reklamy są przyjazne dla użytkowników,

nie blokuj nas!