3.7 C
Jasło
25 lutego 2020, wtorek

Wielka przemiana Roksany Węgiel! Lay Low bez cenzury

Wyróżnione

Co zrobić, aby ubrania dłużej zachowały świeżość i miękkość?

Na jakość tkanin może wpływać wiele czynników. Poza tym, że nasze ubrania niszczą się podczas noszenia, negatywny wpływ może mieć także pranie....

Nawożenie roślin na wiosnę

Właściwie wykonane nawożenie roślin wiosną ma nieoceniony wpływ na kondycję i zdrowie roślin ogrodowych, jak również na wielkość i jakość plonów w...

Giganci programowania – Rozpoczęły się zapisy na kolejny semestr

Wystartowały zapisy na kursy programowania dla dzieci i młodzieży w semestrze letnim.Na naukę programowania nigdy nie jest zbyt...

Częstotliwości dr. Rife’a. Nowoczesna metoda leczenia boreliozy w Krośnie

Borelioza jest niebezpieczną, dokuczliwą, trudną do zdiagnozowania i trudną do leczenia chorobą odkleszczową. Chorzy na boreliozę, często zdesperowani brakiem efektów standardowej terapii...
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Roksana Węgiel do niedawna kojarzona ze skromną, niewinną nastolatką przeobraziła się w dojrzałą pop-ową artystkę. Wizerunek Roksany zmienił się z dnia na dzień, po premierze jej nowego teledysku do piosenki Lay Low, której tekst jest dość kontrowersyjny.

Teledysk ma już ponad 2 mln wyświetleń, które najpewniej wygenerowały jej młode fanki. Czy zauroczone Roksaną dziewczęta zrozumieją znaczenie jej słów? Do jakiego stopnia zechcą się wzorować na swojej idolce?

Roksana Węgiel zapadła nam w pamięci jako młoda, urocza dziewczynka, której talent i głos były wszystkim, czego potrzebowała, żeby odnieść sukces. Właśnie taką Roksanę witaliśmy na jasielskim rynku po jej zwycięstwie w Eurowizji Junior.

Chcę cię zaliczyć, położyć się i zrobić to ponownie

Oglądając Roxi w najnowszym teledysku wrażenie niewinnej nastolatki ulatnia się bezpowrotnie. Śmiały strój i wyrazisty makijaż dodatkowo podkreślają wymowne znaczenie słów piosenki.

W ostatnim artykule podaliśmy bardzo łagodne tłumaczenie utworu Lay Low. Była to nasza interpretacja, która najbardziej pasowała nam do wizerunku Roksany, znanego choćby z Eurowizji Junior.

Na tekst piosenki można spojrzeć również inaczej, zdecydowanie mniej romantycznie. Zawarte w nim odważne przesłanie jest spójne z tym, co widzimy w teledysku. Tekst tłumaczony z tej właśnie perspektywy opowiada o uczuciu, ale nie ma ono nic wspólnego z niewinnym miłosnym zauroczeniem nastoletniej dziewczynki. Jest to opowieść nasycona seksualnymi podtekstami i aluzjami. Wyłania się z niej śmiała, pewna siebie i dobrze wiedząca czego chce kobieta.

Najbardziej kontrowersyjny w całym tekście jest zwrot put it on you. Powtarza się on wielokrotnie i nie sposób go zignorować:wanna put it on you.

Jak podaje internetowy słownik slangowych zwrotów Urban Dictionary:

put it on you = have sex

Jest to jednak słownik, który tworzą zwykli ludzie samodzielnie dodając definicje zwrotów, więc jego wiarygodność nie jest stuprocentowa. Jednak wypowiedzi rodowitych Amerykanów i Brytyjczyków na anglojęzycznych forach językowych są jednoznaczne – ten zwrot, w tym tekście, może mieć tylko jedno znaczenie.

wanna put it on you = I want to have sex with you

Co więcej, pojawiają się sugestie, że nie jest możliwe, żeby tego zwrotu użyła kobieta. Dlaczego? Bo mówi o użyciu w wiadomym celu części ciała, której kobieta nie posiada. W tekście piosenki zdanie wanna put it on you zapisane jest w nawiasie. Można podejrzewać, że nie są to słowa głównej bohaterki przedstawianej historii, a odpowiedź chłopaka. I to on reaguje słowami chcę cię zaliczyć/przelecieć.

Jest to jedynie próba interpretacji przekazu ukrytego w utworze, prawdopodobnie jedna z wielu możliwych. Slang ma to do siebie, że tylko rodowity użytkownik danego języka jest w stanie w pełni zrozumieć jego znaczenie.

Pozostaje jeszcze dodatkowa opcja – można uznać, że wanna put in on you jest jedynie przypadkową zbitką słów, które dobrze wpasowały się w rytm piosenki i tak na prawdę nic kontrowersyjnego nie wnoszą do jej treści.

Jaki naprawdę jest tekst utworu Lay Low? Romantyczny i dziewczęcy czy może odważny i dosadny? To wiedzą chyba tylko jego autorzy. A nam pozostaje wybrać, którą interpretacje wolimy lub po prostu cieszyć się utworem samym w sobie, nie wnikając w jego znaczenie.

Lay Low

chłopcze, zawładnąłeś moimi myślami
muszę powiedzieć to na głos
działasz na mnie jak narkotyk
chociaż podoba mi się to
podoba mi się to
podoba mi się to

nigdy wcześniej nie byłam w takiej sytuacji
tak przyzwyczajona do chłopców
co zawsze za mną się uganiają
próbuję ciebie zdobyć
tak, podoba ci się to
podoba ci się to
podoba ci się to

Oho
możemy ścigać się z cieniami
Oho
nie będzie nam zimno w cieniu
chcę się położyć
położyć

kiedy twoje ciało wie
tak, twoje ciało wie
tak, chcesz tego
(chcę cię zaliczyć / chcę cię przelecieć)
tak, chcesz tego
(chcę cię zaliczyć / chcę cię przelecieć)

odsłaniasz mnie
tak, odsłaniasz mnie
tak, chcesz tego
(chcę cię zaliczyć / chcę cię przelecieć)
tak, chcesz tego
(chcę cię zaliczyć / chcę cię przelecieć)
położyć się i zrobić to ponownie

chłopcze, nie dałeś mi zasnąć do rana
myśląc o tobie zaczynam wariować
jesteś obsesją w moich żyłach
chociaż podoba mi się to
tak, podoba mi się to
podoba mi się to
podoba mi się to

sprawiłeś, że jestem odurzona tobą
czy to wytrzymasz
czy kiedykolwiek przywykniesz do tego
pozwól, że będę krzyczeć twoje imię
podoba ci się to
tak, podoba ci się to
tak, podoba ci się to

Oho
możemy ścigać się z cieniami
Oho
nie będzie nam zimno w cieniu
chcę położyć się
położyć

kiedy twoje ciało wie
tak, twoje ciało wie
chcesz tego
(chcę cię zaliczyć / chcę cię przelecieć)
chcesz tego
(chcę cię zaliczyć / chcę cię przelecieć)

odsłaniasz mnie
tak, odsłaniasz mnie
tak, chcesz tego
(chcę cię zaliczyć / chcę cię przelecieć)
tak, chcesz tego
(chcę cię zaliczyć / chcę cię przelecieć)
położyć się i zrobić to ponownie

Powyższe tłumaczenie tekstu Lay Low Roksany Węgiel jest dosłowną i odważną interpretacją redakcji Moje Jasło.

- Reklama -

Więcej artykułów

59 KOMENTARZE

 1. Wy ją krytykujecie czy tylko tak mi się wydaje? Jesteście dorosłymi ludźmi, więc powinniście więcej rozumieć, niż jej dziecięce fanki.
  Roksana tak naprawdę nigdy nie lubiła Anyone I Want To Be. Ta piosenka została jej narzucona przez TVP na potrzeby Eurowizji. Owszem odniosła ogromny sukces, ale to nie zmienia faktu, że nie ona ją wybrała.
  Zobaczcie chociażby ten fragment “Dam daram daram daram”. Jako 14 latka zapewne się trochę tego wstydzi. Zresztą cały teledysk jest dziecinny (Roksana huśta się na huśtawce).
  Ona już miała dosyć tego dziecięcego wizerunku.
  Dlatego właśnie w nowym teledysku i piosence postanowiła dokonać takiej nagłej zmiany, żeby fani zaczęli ją inaczej postrzegać.
  Wiąże się to niestety z hejtem, ale tak jest zawsze i nic się na to nie poradzi.
  Odnośnie Lay Low to Roksana sama napisała, że to jest piosenka w jej guście.
  Nie pozostaje nic innego jak to zaakceptować.

  • Roksana dorosła i powoli staje się niezależna. Według mnie tekst tego utworu jest szokujący, bo nie do tego byliśmy przyzwyczajeni. Pokazywali nam Roksanę nie taką jaka jest naprawdę. Teraz widać, że się rozwija i idzie w swoim własnym kierunku. Brawo Roxie!

   • Tamta piosenka była szykowana na DZIECIĘCĄ Eurowizję, więc TVP biorąc to pod uwagę wybrało odpowiednią piosenkę i zrobiło w tym stylu teledysk.
    To nie było w guście Roksany, ale jak sama mówiła, dla niej to ZASZCZYT móc reprezentować swój kraj. Dlatego zaakceptowała ten wybór. Oczywiście słusznie i teraz ona sama również nie ma co do tego wątpliwości.
    Jednak jak widać nie chce tego dziecięcego stylu dłużej ciągnąć, więc wszyscy fani w szoku.

    • inaprawdęn ei widzisz różnicy,przestrzeni między dziecięcym,tyma czymś pomiędzy,wcalnie nijakim,czy po środku?Ok.być sobą,ok.bunt,odrreagowaine;z tą dziecięcością eurowizyjnegow izerunku bymnie rpzesadzał,ale co dla kogo,rozumiem,że dla inektórych 6latek przetaje być dzieckiem,albo codla jednego dal 7 latka,dla innego niedla 5latka już,zresztą rózne są dzieci,różin rodzice.Oczywiście obrońcys ię znajdą i odwazinejszych tekstów,scen,zdarzeń, wiię walki o byci esobą,z negatywnymi skutkami okowów,zwłaszcza an podkarpaciu i z ciemnogrodem,o własnys tyl,własne ja,znajdą się hejterzy,chorzy zinenawiści,zazdroszczący,chcący takich samych tekstów,pieinędzy,kasy,wkurzeni,że jej się udało a im,komuś lbiskiemu faktyczin eczy rzekomo elpszemu inegorszemu,nie.Ja jednak apeluję o ogarnięcie tematu,wieku i tekstu.I żałuję,że ktoś w tvp sięnie odniósł,al emożeine chcą dolewać oliwy,czy się ośmieszyć albo wepchnąć jejt am,albow olą udawać,że ine ma problemu;amożnie mea?Io by ine było i nie mówię o Twojej interpretacji,żenie ma problemu.Ni etakei teksty,jaknie swoje,jakorole,wizerunek śpiewali ludzie,śpiewając czyniliw iele odbra.Czy potem,poza tym;itd.itp.wazne,co w głowie;no ale mnei to rpzeraża i guzik mnieobchodzi iler azy kot nazwie ot ciemnogrodem,czynaiwnością;o jakiej naiwności mówimy,gdy śpiewa to 14latka! ech…ale może i wielu jej fanów ejstn aiwnych,albonie znających dzisiejszych 14latków.inny temat.

   • Faktycznie, 14 lat to już dorosłość; człowiek ukończył ostatni etap edukacji, pracuje, jest odpowiedzialny za siebie i sam robi sobie śniadanie, obiad i kolację, sam pierze i sprząta swoje mieszkanie…

    • dine się dizeją rzeczy,że szkoły,środowiska,że nei takie teskty mamy w polskiej i zagr.muzyce,choć….w anszej..nao le…i nie takie anstolatkiine taks zokują u nas,czy w świecie;ale weźcie ogarnijcie teamt;a eśli dla was ok.że 14latka tak robi i to śpiewa an koncertachi napłycie to ine mam pytań.Choć niektóre jednak się cisną.I chbya wolałbym,by na jej koncertachnie zwracano wugi na ten tekst,albo interpretowan go zupełineinaczej;ale z drugiej strony neima co chować głowy w pasek i udawać.Warto byłoby wiedzieć,jeśli to kogoś obchodzi,z którą wersją się ona utożsamia.Podnosimy kary za,ech…tka wiem,to tylo piosenka,gdzi ejedno z drugim,a na ulicach,a w radiu,w necie,anow łaśnie….Szkoa,że z podkarpaciem mże się ten tekst wiąać,zno laemże nie,zresztą tam tacy ludzie,jak gdzieindziej,a tekst nie jej.Dobry artykuł,ważne szczegóły;ale Na Boga….

  • ludzie co wy….jaki hejt?jaka dorosła?MÓWICIE O 14 15LATCE to,że mogla ieć,czy ktoś w jej sztabie obawy,że teksty będą za dziecinne,potwierdzasz,że akie będą w razie innych tekstów kometnarze;co od pisoenki eurowyzyjnej masz rację,ale ta,którą ona chciała na eurowizji zaśpiewać była o nbiebo lespza od tej;tejine wykonałaby inejedna nasza i wcalenie przesadnie pruderyjna wokalistka,czy raperka.Ludzie,kto dorósł i doc zego,obódźcie isę,eurowizja junior była w ub.r.anei 10 lat temu.Mówicie o neiletniej poniżej 15 r.życia.Jeśli ona się podpisuje pdo taką wersją tekstu,cz yanwet pod pierwszą,to straszne i smutne,al ejeśli pdo tą,to ine wiem,czy ktośnie powinien czegoś z tym zrobić;tak iwemzaraz ktoś powie,że ciemnogród,że takie czasy,że inne nastolatki gorzej mówią,się zachwoują,gorsze rzeczy śpiewają,gorzejs ięnoszą,są nowoczesne,nawet ine demosntracyjine,tak żyją,mają okres buntu,standarty się zmieniają i uprawiają seks nastolatki.nO ic o?może tak jest ja piszesz,ale ot byłaby chyba najgorsza prawda,ale warto znać prawdę,bo jeśli to ktoś hcciał zrobić szum,jeśli to zagrywka ekipy,chwilowy wizerunek,obowiazkowy “rodzynek”na płycie,czy raczej wisienka,to megażałosne,ale mniej straszne;i tu nei chdozio aniwność młodszych cz w jejw ieku,starszych fanek.Czy oburzeine ciemnogrodu.No ale co kto lubi.

 2. Nawet na youtubie fani, którzy uwielbiają Roxie i uważają, że piosenka sama w sobie jest super, to oni sądzą, że ten tekst to przegięcie.
  Roxie ma te 14 lat, więc nie ma jej co winić. Ma piosenkę z fajną nutą, jej głos super się tam sprawdza. Autorami tekstu jest jakiś 4 osobników, dorosłych jak sądze. Może przekazali jej łagodną wersję tłumaczenia i nie powiedzieli ilu tam podtekstów można się dopatrzeć?

   • sam-a sobie ich szanuj,jeśli specjaliści to tym gorzej,że to zrobili.Owszem,są różne wersjei można dopisać najróżniejsze wersje danego tekstu,na siłę interpretując,kojarząc,robiąc wersję pod dany kontekst,ale sorry,nawet eśli uznamy bez dramatyzowania wersję I czy wersję Sandry Rugały,a nie sądzę,to o czym my mówimy.Rozumiem,że mamy wersję dla dzieci,nastolatków uświadomionych i nie i dla dorosłych,czy tylko złe języki i zacofanie?samnie wiem,co gorsze,czy świadomość RW sytuacji,czyh nie;i którą wersję faktycznie mamy do niej stosować;oczywiście oby żadnej,oby pierwszą jeśli już….co ty masz tam o zauroczeniu?no ale ok…jw.Sorry,możesz mieć inne zdanie,dla mnie to nie jest tekst dla 14 15latki,nawet mądrej,dojrzalej emocjonalnie,psychicznie,fizycznie,etc….I eni chodzi o to by robić z nich dzieci 5letnie.Jeśli to z głupoty,brak znajomosci,nie przemyślenie tekstu,sytuacji,konsekwencji,trudno;jeśli specjaliści,świadomie,po to by był szum,to koszmar.

 3. Tu nie chodzi o zaden hejt, ani zadna zlowroga zazdrosc.
  Kazdy jej dobrze zyczy, bo ma niesamowity glos i wydaje sie tez byc swietna osoba.
  Wierze, ze zrobi kariere poza granicami Polski.
  Ludzie krytykuja tekst piosenki ze strachu o nia.
  Zastanawiaja sie jaka bedzie kobieta jak dorosnie.
  Moze wlasnie taka jak w teledysku – piekna i swiadoma swojej wartosci.
  Ale na to bedzie czas dopiero za kilka lat.
  Rozumiem ze Roksana nie chce juz spiewac dziecinnych piosenek. Ale jest chyba jeszcze cos pomiedzy?
  Trzymaj sie Roksana i badz soba!

  • Ty chyba jesteś nienormalna? Ludzie krytykują tekst piosenki ze strachu o nią? Uderzyłaś się ostatnio w głowę? Fani albo akceptują, albo nie. Tak naprawdę liczą się tylko wyświetlenia i sprzedaż bo z tego jest kasa.
   To fani akceptują Roksanę, a nie Roksana fanów. Jak się nie podoba to niech się zainteresują 4Dreamers.

   I ty nie mów Roksanie kiedy będzie na coś czas, bo ona i ludzie, którymi się otacza wiedzą najlepiej jak zaistnieć na rynku, jakie tworzyć piosenki i teledyski. N