wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Czy obecnie trudno jest dostać kredyt hipoteczny?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Kredyty hipoteczne dalej są jednymi z najpopularniejszych produktów bankowych. Nie zmienił tego nawet fakt zaostrzonych procedur i zintensyfikowanej analizy bankierów względem potencjalnych kredytobiorców. Trzeba bowiem uznać, że z roku na rok, niektóre instytucje coraz baczniej przyglądają się zdolności kredytowej. Jakie wymagania należy spełnić?

Kredyt hipoteczny — od czego zacząć?

Niezmiennie procedurę przyznawania kredytów hipotecznych na początku stanowi wniosek kredytowy. To na jego podstawie bank może określić przede wszystkim zakres proponowanej umowy. Na tym etapie wnioskodawca wskazuje rodzaj nieruchomości oraz szacunkową wartość zakupu, która obowiązuje w bieżącym dniu. Złożenie dokumentu jest początkiem przygody z poznaniem warunków oferowanych przez konkretną instytucję finansową. Zanim jednak do tego dojdzie, we wniosku należy uwzględnić podstawowe dane identyfikacyjne, cel finansowania, a przede wszystkim — obecne źródła dochodów.

Ten ostatni element jest podstawowym założeniem ocenianym przez banki. Porównując średniomiesięczne dochody, określa się możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania i zdolność kredytową. Jeśli ta jest zadowalająca i pozwala na sfinansowanie zakupu wskazanej nieruchomości — będzie można przejść do dalszych formalności. Jeśli jednak już na tym etapie, okaże się, że bank oceni negatywnie potencjalnego kredytobiorcę, zazwyczaj nic więcej nie da się zrobić.

Wstępna pozytywna decyzja — co dalej?

Po przedstawieniu przez bank wstępnej decyzji poświadczającej zainteresowanie nawiązaniem współpracy, konieczne będzie dopełnienie reszty formalności. Scenariuszy z tym związanych, w zależności od indywidualnych ustaleń instytucji finansowej oraz sytuacji finansowej przyszłego kredytobiorcy, może być wiele. Warto jednocześnie zaznaczyć, że banki same decydują o kwestiach formalnych, dlatego wszelkie procedury mogą być inne, w zależności od konkretnego banku.

Tak samo jest z kredytobiorcą. W przypadku m.in. poszczególnych źródeł dochodów, ilość formalności może być różna. Inaczej będzie w przypadku umowy o pracę (tu niejednokrotnie nadzwyczaj ważne będzie zaświadczenie o zarobkach), a inaczej w przypadku prowadzenia firmy. Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych powinni przygotować się na konieczność dostarczenia podstawowych dokumentów wykazujących działalność firmy, takich jak KPiR, deklarację roczną PIT z zamkniętego okresu rozliczeniowego czy np. potwierdzenia terminowego opłacanie składek ZUS i/lub US.

Jak sfinalizować umowę?

Kredyt hipoteczny to szereg procedur. Poświadcza to weryfikacja wszelkiej dostarczonej dokumentacji. W zależności od różnego rodzaju czynników, czas oczekiwania może wynosić od kilku dni do kilku tygodni. Po rozpatrzeniu wszystkich niezbędnych i wskazanych przez bank dokumentów, przygotowywana jest ostateczna oferta. Warunki w niej umieszczone, znajdą się również w umowie. Warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Zawarcie umowy wiąże się z zaakceptowaniem przez obie strony wskazanych warunków. Otrzymanie kredytu hipotecznego wcale nie musi wiązać się z dużą ilością formalności. Wszystko jednak jest uzależnione od sytuacji finansowej i procedur obowiązujących w danej instytucji. Można wziąć to pod uwagę, czytając opinie o konkretnych bankach i wybierając późniejszy produkt bankowy.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły