wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Czym kierować się przy wyborze lokaty?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Galopująca inflacja jest motywacją do tego, by poszukać dobrych inwestycji, które sprawią, że pieniądze po prostu nie stracą na wartości. Jednym z najlepszych i sprawdzonych pomysłów na oszczędzanie jest założenie lokaty. Na rynku jest wiele opcji, więc warto poświęcić czas, by znaleźć tę szytą na miarę. Czasem jest to opcja, którą obejmuje posiadane już konto oszczędnościowe, a często decydujemy się na to, by skorzystać z oferty innej placówki, bo akurat jest dla nas najkorzystniejsza. I choć wiemy, że musi to być propozycja wspierana przez bankowy fundusz gwarancyjny, to dane o oprocentowaniu, kapitalizacji, okresach, dodatkowych opcjach mogą przyprawić o ból głowy.

Atrakcyjne oprocentowanie lokaty – bankowy fundusz gwarancyjny

Na rynku znaleźć można bardzo różne lokaty bankowe. Klientom oczywiście chodzi o to, by osiągnąć jak największy zysk, a placówki szukają sposobu na pozyskanie kolejnych inwestorów. I oczywiście trzeba pamiętać o tym, że zwykłe konto jest oprocentowane na bardzo niskimi poziomie, więc tak naprawdę oszczędności generować nie będzie. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie lokata bankowa. Tu można w niektórych opcjach liczyć nawet na zyski wynoszące nawet 10% w skali roku. Atrakcyjne bywają także konta oszczędnościowe. Też mają wyższe oprocentowanie niż standardowe rachunki. W przeciwieństwie do lokat bankowych tu można wypłacać pieniądze w dowolnym momencie, co daje dość dużą niezależność, choć oczywiście mniejsze zyski. W momencie, gdy będziemy chcieli rozwiązać lokatę terminową przed określonym dniem, musimy się liczyć z utratą części bądź całości odsetek w zależności od tego, jakie są zapisy umowy. Oczywiście już pobieżna analiza rynku pokazuje, że gdy zdefiniujemy środki na dłużej, możemy liczyć na wyższe oprocentowanie lokaty – czyli po prostu większe zyski.

Jakie może być oprocentowanie lokat?

W poszukiwaniu najlepszej w danym momencie oferty warto przejrzeć ranking lokat bankowych na przykład na http://lokatowy.pl/lokata-z-funduszem/. W ten sposób można dokonać szybkiej selekcji i znaleźć atrakcyjne promocje czy propozycje czasowe, ponieważ ten rynek jest zmienny, a przeszukiwanie stron wszystkich placówek byłoby trudne i nieefektywne. Oczywiście kluczowym argumentem zawsze powinno być oprocentowanie lokat. I tu nie warto polegać na reklamie, ale szukać realnych wyliczeń. Trzeba pamiętać, że oprocentowanie kont oszczędnościowych i lokat jest podawane w skali roku – czyli nominalne. Tym samym decydując się na opcję kilkumiesięczną, nie można liczyć na wskazane w ofercie 6% czy 10%, ale części tych zysków. Poza tym należy zwrócić uwagę także na takie czynniki jak sposób kapitalizacji oraz podatku od dochodów kapitałowych, który ma wysokość 19%.

Jak znaleźć najlepszą lokatę bankową?

Oprocentowanie nominalne wylicza się w przypadku lokat zakładanych na rok z kapitalizacją odsetek naliczaną w tradycyjny sposób – czyli po zakończeniu konkretnego okresu wskazanego w umowie. Oczywiście na rynku są też inne oferty. Można wybrać lokatę bankową, w której odsetki naliczane będą codziennie lub co miesiąc, a tym samym zysk będzie większy, ponieważ kapitał stale rośnie. To zasada procentu składanego. Takie codzienne oprocentowanie sprawia także, że nie trzeba płacić tak zwanego podatku Belki, ponieważ kwota naliczanych każdego dnia zysków kapitałowych nie przekracza pułapu kwoty, od której naliczany będzie podatek. Oczywiście w tym aspekcie pojawiają się ograniczenia – ponieważ nie można zdeponować kwoty, która generowałaby wyższe zyski. Warto także szukać ofert dla nowych klientów banku. To często ciekawy wabik, który zachęca do tego, by podpisać umowę z kolejną placówką. Obecnie lokatę możesz założyć online, a różnego rodzaju opcje stają się dobrym uzupełnieniem rachunku oszczędnościowego lub konta osobistego.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły