Z radością, z dumą i wielką satysfakcją kończymy dzisiaj realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą: „ Rozbudowa i Doposażenie Bloku Operacyjnego oraz Centralnej Sterylizacji Szpitala Specjalistycznego w Jaśle wraz z niezbędną infrastrukturą na rzecz zapewnienia kompleksowej opieki zdrowotnej.” – powiedział podczas uroczystego przekazania i poświęcenia inwestycji Starosta Jasielski Adam Pawluś.
Projekt pn: „Rozbudowa i doposażenie Bloku Operacyjnego oraz Centralnej Sterylizacji Szpitala Specjalistycznego Jaśle wraz z niezbędna infrastrukturą na rzecz zapewnienia kompleksowej opieki zdrowotnej” realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020.
Obejmował rozbudowę i doposażenie istniejącej infrastruktury szpitala wraz ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń dla potrzeb Bloku Operacyjnego i Centralnej Sterylizacji. Dotychczasowe pomieszczenia Bloku Operacyjnego zostały przebudowane i rozbudowane w obrębie dachu, co pozwoliło na uruchomienie sali nadzoru pooperacyjnego. Centralna Sterylizacja została rozbudowana poprzez adaptację pomieszczeń nieeksploatowanych, w których mieściła się kotłownia.
Blok Operacyjny był niezbędny do prawidłowego funkcjonowania oddziałów zabiegowych tj. Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Oddziału Ortopedii, Traumatologii, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki, Oddziału Otolaryngologii i Oddziału Ginekologiczno – Położniczego. Aby blok mógł im służyć – niezbędne było utworzenie Centralnej Sterylizacji, która zabezpiecza także pozostałe komórki organizacyjne szpitala.
Inwestycja była realizowana na przełomie lat 2017/2018. Wartość szacunkowa projektu to 22 mln zł, przy dofinansowaniu z RPO WP w wysokości 9.924.772,04 zł.
Projekt, oprócz prac budowlanych, obejmował również zakup sprzętu i wyposażenia, m.in. laparoskop operacyjny, RTG z ramieniem C, automatyczna opaska uciskowa, mikroskop operacyjny, zestaw do chirurgii endoskopowej zatok z torem wizyjnym, zestaw do radiochirurgii RF i do mikrochirurgii krtani, monitory EKG, SpO2, EtCO2, HR, RR, CO, temperatury i respiratory.
– Poprzez wykonaną inwestycję nastąpiła wyraźna, zdecydowana poprawa zarówno warunków bytowych dla pacjentów, jak i dla pracy personelu medycznego. Przeprowadzone prace budowlane spowodowały, iż cały blok operacyjny teraz zwiększył się prawie dwukrotnie. Sale operacyjne stały się nowoczesne i przyjazne dla pacjentów, wraz ze salą wybudzeniową i zapleczem. Chcemy, aby tutaj, w warunkach na miarę XXI wieku mieszkańcy Jasła i całej ziemi Jasielskiej odzyskiwali upragnione zdrowie. To właśnie było celem starań i intensywnych działań całej Rady Powiatu, Zarządu, Dyrekcji szpitala i Rady Społecznej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle i moim – jako jej przewodniczącego – podkreślał starosta.
Znaczenie inwestycji dla pacjentów podkreślał również Michał Burbelka – Rozbudowa zapewni pacjentom przede wszystkim wyższy poziom bezpieczeństwa. Dziś jest to najważniejsze. Bez dobrej centralnej sterylizatorni nie ma w obecnych czasach, w których istnieje duże zagrożenie zakażeniami szpitalnymi, pełnego bezpieczeństwa w szpitalu. Nowoczesny blok operacyjny to również wygodne sale operacyjne, to dobra praca dla lekarzy i personelu medycznego. To wreszcie możliwość wykonywania niezależnie na dwóch salach operacyjnych zabiegów ortopedycznych. To także sala poznieczuleniowa, która pozwoli nam na bezpieczne wybudzanie pacjenta. Jest ona rodzajem drugiego oiom-u. – wyjaśnił dyrektor.
Jarosław Gowin również podkreślał znaczenie inwestycji dla mieszkańców regionu – Cieszę się, że szpital w Jaśle wzbogacił się o tak nowoczesne sale operacyjne. Jest to najwyższy standard. Życzę wszystkim mieszkańcom Jasła, powiatu jasielskiego i Podkarpacia, aby nigdy nie musieli tutaj trafić. Jeżeli jednak już tutaj trafią, to jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji, dzięki znakomitemu profesjonalizmowi lekarzy, będą mieli zapewnioną opiekę na możliwie najwyższym poziomie.– podkreślał.
W uroczystym otwarciu bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni wzięli udział parlamentarzyści na czele z Jarosławem Gowinem – Wicepremierem, Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, samorządowcy, księża, przedstawiciele projektanta oraz wykonawcy robót budowlanych. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Jarosław Gowin, Alicja Zając – Senator RP, Bogdan Rzońca – Poseł RP, Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Wojciech Zając – radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Tadeusz Gorgosz – Wicestarosta oraz Michał Burbelka – dyrektor jasielskiego szpitala.
A Pan Czernecki to był tam w jakim charakterze? Niedoszłego burmistrza? To bardzo nieładnie, że nie zaprasza się bądź co bądź aktualnego Burmistrza Miasta, które łoży środki na utrzymanie Szpitala.