wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Szerszeń azjatycki blisko polskiej granicy. Czy jest się czego obawiać?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Szerszeń azjatycki jest największym i najgroźniejszym przedstawicielem swojego gatunku. Jak donoszą ogólnopolskie media, szerszenie azjatyckie dotarły już do Europy i zaobserwowano je w Niemczech około 400 km od naszej granicy.

Szerszeń azjatycki (łac. Vespa mandarinia) jest największym owadem z rodziny osowatych. Jego naturalnym środowiskiem jest obszar wschodniej Rosji, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Długość ciała tych owadów wynosi od 2,5 do 4,5 cm (królowe), a rozpiętość skrzydeł sięga nawet do 7,6 cm.

Szerszeń azjatycki
Fot. www.wikipedia.org

Zagrożenie dla człowieka

Gatunek jest dobrze znany ze swojej agresji, a jego użądlenia w samej Japonii zabijają co roku około 40 osób. Śmierć następuje najczęściej w wyniku reakcji alergicznej na jad zawierający mastoparan, który jest niezwykle silą substancją. Użądlenie osoby z alergią jest śmiertelnie niebezpieczne, ale nawet zdrowy człowiek, jeśli ilość wstrzykniętego jadu jest duża, może nie przeżyć z powodu działania neurotoksyny. Użądlenia są niezwykle bolesne. Entomolog Masato Ono z uniwersytetu w Tamagawie porównał użądlenie do gorącego gwoździa wbijanego w nogę[4]

Gatunki Szerszenia azjatyckiego

Szerszeń azjatycki dzieli się na dwa odrębne gatunki:

  • Vespa mandarinia – największy i najgroźniejszy gatunek, którego użądlenie może prowadzić do śmierci.
  • Vespa velutina – mniejsza odmiana, która dotarła do Europy. Użądlenie tego gatunku jest podobne w skutkach do użądlenia szerszenia europejskiego.

Oprócz oczywistego zagrożenia dla ludzi, zwłaszcza osób uczulonych, dzieci i seniorów, szerszenie azjatyckie stanową ogromne zagrożenie dla pszczół. Kilkadziesiąt szerszeni potrafi wybić całkowicie kilkudziesięciotysięczny rój. Celem ataków szerszeni na ule jest pozyskanie pszczelich larw oraz miodu.

- Reklama -

Podobne artykuły

3 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
11 czerwca, 2019 12:10

Moją babcie użądlił w dloń szerszeń kiedy była jeszcze nastolatką. Do dzis nie czuje 3 palców lewej ręki.

ona
13 czerwca, 2019 15:41
Odpowiedź na  Ola

czasami nawet zwykła osa może tak pechowa trafić, że uszkodzi nerw

uyuy
25 sierpnia, 2021 05:44
Odpowiedź na  Ola

jak kiedyś siedziałem pod blokiem i przeleciał koło mnie szerszeń to od razu od razu ! wyprowadziłem się do innego miasta.

- Reklama -

Ostatnie artykuły