Szerszeń azjatycki jest największym i najgroźniejszym przedstawicielem swojego gatunku. Jak donoszą ogólnopolskie media, szerszenie azjatyckie dotarły już do Europy i zaobserwowano je w Niemczech około 400 km od naszej granicy.
Szerszeń azjatycki (łac. Vespa mandarinia) jest największym owadem z rodziny osowatych. Jego naturalnym środowiskiem jest obszar wschodniej Rosji, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Długość ciała tych owadów wynosi od 2,5 do 4,5 cm (królowe), a rozpiętość skrzydeł sięga nawet do 7,6 cm.
Zagrożenie dla człowieka
Gatunek jest dobrze znany ze swojej agresji, a jego użądlenia w samej Japonii zabijają co roku około 40 osób. Śmierć następuje najczęściej w wyniku reakcji alergicznej na jad zawierający mastoparan, który jest niezwykle silą substancją. Użądlenie osoby z alergią jest śmiertelnie niebezpieczne, ale nawet zdrowy człowiek, jeśli ilość wstrzykniętego jadu jest duża, może nie przeżyć z powodu działania neurotoksyny. Użądlenia są niezwykle bolesne. Entomolog Masato Ono z uniwersytetu w Tamagawie porównał użądlenie do gorącego gwoździa wbijanego w nogę[4]
Gatunki Szerszenia azjatyckiego
Szerszeń azjatycki dzieli się na dwa odrębne gatunki:
- Vespa mandarinia – największy i najgroźniejszy gatunek, którego użądlenie może prowadzić do śmierci.
- Vespa velutina – mniejsza odmiana, która dotarła do Europy. Użądlenie tego gatunku jest podobne w skutkach do użądlenia szerszenia europejskiego.
Oprócz oczywistego zagrożenia dla ludzi, zwłaszcza osób uczulonych, dzieci i seniorów, szerszenie azjatyckie stanową ogromne zagrożenie dla pszczół. Kilkadziesiąt szerszeni potrafi wybić całkowicie kilkudziesięciotysięczny rój. Celem ataków szerszeni na ule jest pozyskanie pszczelich larw oraz miodu.
Moją babcie użądlił w dloń szerszeń kiedy była jeszcze nastolatką. Do dzis nie czuje 3 palców lewej ręki.
czasami nawet zwykła osa może tak pechowa trafić, że uszkodzi nerw
jak kiedyś siedziałem pod blokiem i przeleciał koło mnie szerszeń to od razu od razu ! wyprowadziłem się do innego miasta.