wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Spotkanie autorskie: Pułapki dorastania

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Kim był agent 007? Czym zajmują się miłośnicy rooftoppingu?  Jak się okazało, to tematy nieobce Katarzynie Ryrych –  pisarce,  która gościła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle na spotkaniu w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki w dniu 7 maja 2018 r.

Podczas spotkania autorka przeniosła nas w świat swoich powieści, czytając fragmenty książek i opowiadając o ciekawych bohaterach. Dowiedzieliśmy się, że na terenie Polski, Czech i Słowacji w XVI w. działał agent królowej Elżbiety I. John Dee – badacz zjawisk tajemnych, astrolog i alchemik, legitymujący się niezwykłym medalionem z  symbolem 007, który wraz z Edwardem Kelly’m stworzył słownik języka aniołów. Książka Dla Twoich oczu przenosi nas w tamte czasy i pozwala zgłębić niektóre z ówczesnych tajemnic.

Spotkanie autorskie: Pułapki dorastania MBP w Jaśle

Z kolei w powieści Denim Blue Katarzyna Ryrych przywołała świat swojej młodości, kiedy największym marzeniem było posiadanie pary dżinsów.  Jak udowodniła, nie były to nudne czasy, pomimo braku komórek i komputerów.

Najnowsza powieść autorki, która wkrótce ukaże się drukiem, opowiada o środowisku młodych ludzi uprawiających rooftopping. Ten ekstremalny sport, czy też rodzaj zabawy, polega na wspinaniu się na szczyt wieżowców biurowych lub bloków socjalnych przeznaczonych do rozbiórki.

Jak sama mówi: Pisarz powinien być uczciwy i szczery, nie przekłamywać rzeczywistości. Książka to nie tylko sposób zabijania czasu, ale przede wszystkim lustro, w którym czytelnik dostrzega siebie i być może odnajduje odpowiedzi na swoje potrzeby. Dlatego nie można podsuwać złych rozwiązań.

Stara się,  aby czytelnik otrzymał coś pozytywnego. Zwraca uwagę, że ważna jest ciekawość świata, rozwijanie siebie, szukanie własnego miejsca w świecie i umiejętność radzenia sobie z problemami. Jej opowieści są nieraz bulwersujące, gdyż niczego nie łagodzi, nie przesładza,  opisuje rzeczywistość taką, jaka jest.

Inspirują ją wydarzenia, historie usłyszane od przypadkowych ludzi, drobiazgi. Nie robi planów powieści. Zaczyna od pomysłu i czeka, co z tego wyjdzie.  Jak dotąd ta metoda jej nie zawiodła, a napisała już trzydzieści książek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Źródło: MBP w Jaśle

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły