wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Rząd dofinansuje zakup samochodów dla trzech jednostek OSP z powiatu jasielskiego

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Dziś w Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyła się konferencja prasowa poświęcona rządowemu dofinansowaniu na zakup nowych wozów dla OSP. W powiecie jasielskim 50% dofinansowanie otrzymają trzy jednostki –  OSP Dębowiec do średniego samochodu, natomiast OSP Warzyce i OSP Krempna do lekkich samochodów. Dodatkowo PSP w Jaśle otrzyma z projektu unijnego średni samochód wraz z wyposażeniem.

Na Podkarpaciu podobne wsparcie przyznano 52 jednostkom, zaś w całym kraju do strażaków ochotników trafi aż 675 nowych pojazdów.

W ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych – Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” jednostki OSP mogą uzyskać dofinansowanie na zakup lekkich, średnich i ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz innego, specjalistycznego sprzętu. Wsparcie skierowane jest także dla organizacji pozarządowych uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego i wodnego.

To dofinansowanie ma wpływ na bezpieczeństwo powiatu jasielskiego. Powiat jest bezpieczny m.in. przez to, że mamy Ochotnicze Straże Pożarne, które są zawsze w bezpośrednim starciu, czyli najszybciej i najbliżej podczas akcji ratowniczych w rożnego rodzaju nieszczęśliwych wypadkach, czy również podczas zapobiegania takim zdarzeniom. – zauważył Starosta Jasielski Adam Pawluś.

Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle Piotr Śmietana podziękował za zaangażowanie Senator RP Alicji Zając, Europosłowi Bogdanowi Rzońcy oraz Staroście Jasielskiemu Adamowi Pawlusowi. – Na pewno poprawi to bezpieczeństwo mieszkańców – mówił. Wspominał również, że jednostki wyjeżdżały do zdarzeń z poza powiatu jasielskiego. – Czynnie brały udział w akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy. Rok temu, gdy wybuchła wojna pełniły dyżury 24-godzinne na przejściach granicznych.

Spotkanie w sprawie samochodów dla OSP w Starostwie Powiatowym w Jaśle

To jest pomoc rządu Prawa i Sprawiedliwości, który od wielu miesięcy, a właściwie od lat, zauważa potrzebę doposażenia Strażaków. Strażacy potrafią w nadzwyczajny sposób to odpłacić, tak jak to było przy pomocy Ukrainie. – dodała Senator RP Alicja Zając

Europoseł Bogdan Rzońca zwrócił z kolei uwagę na ogromną skalę rządowej pomocy – 675 samochodów na całą Polskę to jest bardzo poważny wydatek budżetu państwa i trzeba o tym pamiętać (…) te pieniądze nie spadały z nieba. To efekt dobrego gospodarowania finansami. Podkreślił jednocześnie jak ważne jest inwestowanie w bezpieczeństwo – My nie zamykamy w tej chwili komend policji, my je otwieramy. Rząd inwestuje w różne obszary, a w bezpieczeństwo w szczególności. To są inwestycje służące całej Polsce. Inwestycje oczekiwane bo, jak się coś zadzieje – powódź, dramat, wojna, to wszyscy szukają pomocy u strażaków albo u żołnierzy.

Stanisław Święch przypomniał, że to kolejna transza, bo w ubiegłym roku miejscowość Przysieki oraz Stary Żmigród również otrzymały samochody. – W powiecie jasielskim działa 98 jednostek a ponad 4 tys. członków jest zrzeszonych w tych jednostkach. Żeby zapewnić bezpieczeństwo strażacy muszą być odpowiednio wyposażeni nie tylko w samochody, ale także w inny sprzęt. Kolejny program, który wprowadzony został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Mały Strażak” to też duży zastrzyk środków finansowych. – powiedział.

Oprócz wsparcia finansowego w zakupie wozów i sprzętu rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął pierwszą w historii ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Na mocy przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2022 r. 100 tys. druhów-emerytów otrzymało świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP. Stanowi to wyraz wdzięczności dla Strażaków i pokazuje jak bardzo zmieniło się podejście do służb mundurowych i kwestii bezpieczeństwa.

W spotkaniu uczestniczyli: dr Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Alicja Zając – Senator RP, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Piotr Śmietana – Komendant PSP w Jaśle, Stanisław Święch – Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia OSP Województwa Podkarpackiego, Wojciech Piękoś – Wójt Gminy Jasło, Kazimierz Miśkowicz – Wójt Gminy Krempna, Marcin Bolek – Wójt Gminy Dębowiec, Janusz Pacher – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle oraz Komendanci OSP z Warzyc, Krempnej i Dębowca.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły