wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Kluczowe elementy dobrego zdjęcia krajobrazu

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Innowacyjność to podstawa

Uwieczniając pejzaże, ważne jest, żeby nie popaść w schematy. Wielu osobom tego typu zdjęcia kojarzą się z ładnymi, lecz banalnymi widokami, które nie porywają. Żeby przełamać schemat i uzyskać interesujący efekt, trzeba wykazać się inwencją. Fotografia krajobrazowa to pojęcie bardzo szerokie, bo wpisuje się w nią zarówno robienie zdjęć naturze, jak i miastu. 

Astrofotografia również jest fotografią krajobrazową – nie trzeba się ograniczać do fotografowania za dnia. Szczególnie góry oraz inne tereny z dala od miast wyglądają spektakularnie po zachodzie słońca, gdy niebo jest rozgwieżdżone.

Naturalnie każda z tych odmian fotografii krajobrazowej będzie wymagać od nas innego podejścia, jednak istnieje parę uniwersalnych zasad, które warto stosować, żeby uzyskać satysfakcjonując efekty. 

Podstawy fotografii krajobrazowej 

Fotografia krajobrazowa to podstawowy, często praktykowany gatunek fotografii. Podobnie jak fotografia przyrodnicza, wymaga współpracowania z naturą. Zazwyczaj potrzebny jest statyw oraz duże pokłady cierpliwości. Aby zrobić dobre zdjęcie, czasem trzeba poczekać na odpowiednie, naturalne światło, które w dużej mierze decyduje o jakości zdjęcia. Kolejną rzeczą, która się przyda, jeśli interesuje nas ten rodzaj fotografii, jest obiektyw szerokokątny – pozwoli nam uzyskać szeroki kadr oraz świetną jakość. A jaki obiektyw najlepiej stosować? Poleca się te o ogniskowej 24 mm bądź 28 mm.

Kompozycja i „zasada trójpodziału”

Bardzo ważna w fotografii krajobrazowej jest kompozycja – znalezienie odpowiedniej pozycji dla aparatu, a także właściwy dobór pierwszego planu. To właśnie on najbardziej przyciąga wzrok. Często wykorzystuje się w tym celu skały, kwiaty, konary czy też naturalne linie takie jak ścieżki. 

W fotografii krajobrazowej istnieje też pojęcie „zasady trójpodziału” początkowo stosowane w malarstwie. Chodzi o to, aby zdjęcie nie było symetryczne; osiąga się taki efekt, dzieląc kadr liniami na dziewięć równych części. Mocne punkty, czyli te, gdzie należy umieścić kluczowe elementy krajobrazu, otrzymujemy na przecięciach linii. Często aparaty wyświetlają siatkę, co pomaga w dostosowaniu zdjęcia do tej zasady. 1/3 fotografii może zająć niebo, resztę – krajobraz. Dzięki temu żaden obiekt nie znajdzie się w centrum, co wygląda niekorzystnie na zdjęciach.

Odpowiednie godziny

Każdy fotograf powinien być zaznajomiony z pojęciem „złotej” oraz „niebieskiej” godziny, czyli czasu, który według wielu jest najlepszy do robienia zdjęć krajobrazu. „Złotą godziną” nazywa się tę, która występuje godzinę po wschodzie słońca oraz godzinę przed zachodem (ale jedynie w bezchmurne dni). Co jest w niej takiego szczególnego? Cienie są długie, światło ciepłe, a świat prezentuje się wtedy naprawdę magicznie. 

„Niebieska godzina” występuje natomiast, gdy jest prawie ciemno – godzinę przed wschodem i godzinę po zachodzie słońca. Niebo jest wtedy granatowe, co dobrze wygląda na zdjęciach, szczególnie tych robionych w mieście. Oczywiście jeśli chcemy uchwycić te godziny na zdjęciu, to musimy przybyć na miejsce z dużym wyprzedzeniem, aby mieć czas na przygotowania. 

Stosowanie podanych powyżej, sprawdzonych metod pomoże w zrobieniu pięknego zdjęcia. Więcej informacji i technik dotyczących różnych rodzajów fotografii znajduje się na: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły