15.2 C
Jasło
25 września 2020, piątek

Jaślanie wśród najlepszych

Ogólnopolski konkurs recytatorski w Lublinie

Wyróżnione

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia winiarskie dla firm?

Wyjazd integracyjny bądź spotkanie pracownicze to sposobność do lepszego poznania współpracowników. Niestety często zdarza się, iż jego forma jest nudna i niezachęcająca....
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Trójka reprezentantów Jasielskiego Domu Kultury znalazła się wśród laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza odbywającego się 14 i 15 marca br. w Lublinie. Jonatan Maciejowski zdobył nagrodę „Złotej Strofy”, a Katarzyna Lechowska i Oliwia Lewandowska zostały wyróżnione.

Przesłuchania konkursowe odbyły się 14 marca. Każdy z uczestników prezentował jeden utwór Józefa Czechowicza i jeden utwór wybranego poety doby staropolskiej. Prezentacje oceniło jury w składzie: Barbara Michałowska -Rozhin – aktorka, logopeda, mistrz kultury żywego słowa; Justyna Ścibor – pracownik Ośrodka Kultury Arsus w Warszawie, autorka słuchowisk radiowych, animatorka kultury, instruktorka teatralna; Jolanta Sip – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, związana z Lubelską Federacją Bardów; Mateusz Nowak – kierownik programowy Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”, aktor-monodramista, recytator, instruktor kultury żywego słowa, przyznając 3 nagrody: „Papierowej Korony” za interpretację utworu Józefa Czechowicza, „Złotej Strofy” za interpretację utworu staropolskiego i „Nuty człowieczej” za interpretację wokalną oraz 12 wyróżnień.

Bezkonkurencyjny w recytacji staropolszczyzny okazał się Jonatan Maciejowski, który za interpretację fragmentu utworu „Żywot człowieka poczciwego” Mikołaja Reja otrzymał nagrodę „Złotej Strofy”. Reprezentant Jasła zdobył również nagrodę publiczności, natomiast Katarzyna Lechowska i Oliwia Lewandowska znalazły się wśród wyróżnionych. Pierwsza w kat. recytacji, druga w kat. poezji śpiewanej.

Wszystkich przygotowała do występów Helena Gołębiowska, wicedyrektor JDK, prowadząca z dziećmi i młodzieżą zajęcia recytatorskie oraz aktorskie, a Oliwię Lewandowską również Ewa Grzebień, instruktorka muzyki w JDK.

Dodatkowo 14 marca uczestnicy konkursu mieli możliwość spotkania się z jurorami i podyskutowania na temat konkursu oraz wzięli udział w wieczorze poezji z mistrzami słowa, a 15 marca – w obchodach urodzin Czechowicza. Rano wszyscy chętni spotkali się przy pomniku poety na placu Litewskim, skąd wyruszyli na spacer pod hasłem „Literacki Lublin” z przewodnikiem PTTK, następnie zwiedzili Kaplicę Trójcy Świętej w Muzeum Lubelskim, po czym wrócili do Muzeum J. Czechowicza na warsztaty żywego słowa. Ostatnim punktem urodzinowych obchodów był Koncert Laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefa Czechowicza i poetów doby staropolskiej połączony z czytaniem „Poematu o mieście Lublinie” w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Jonatan Maciejowski wygrywa konkurs recytatorski

Konkurs Recytatorski im. Józefa Czechowicza został zainicjowany przez Oddział Literacki Muzeum im. J. Czechowicza w Lublinie 1983 r. i od tej pory jest organizowany corocznie przy współudziale Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją”, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Fundacji Teatrikon.

Początkowo konkurs miał zasięg wojewódzki. W 2001 r. uzyskał status konkursu ogólnopolskiego i został wpisany do kalendarza Ministerstwa Edukacji Narodowej. Od 2 lat wspierany jest finansowo przez Urząd Miasta Lublina.

Konkurs, dedykowany pamięci Józefa Czechowicza (1903 – 1939) urodzonego i zmarłego w Lublinie (zginął pod gruzami kamienicy podczas bombardowania) awangardowego poety dwudziestolecia międzywojennego, przeprowadzany jest w dwóch kategoriach artystycznych: recytacji i poezji śpiewanej. W roku bieżącym tym, w związku z obchodami – 1 lipca – jubileuszu 450. rocznicy zawarcia unii polsko-litewskiej, zwanej unią lubelską (rok 2019 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Unii Lubelskiej), konkurs Czechowicza został poszerzony o recytacje utworów poetów i pisarzy doby staropolskiej.

JDK – st

- Reklama -

Więcej artykułów

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły

Długie kolejki do jasielskiego ZUS-u. “Trzeba wyczekać swoje”

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle ustawiają się codziennie długie kolejki interesantów. Epidemia koronawirusa zaburza funkcjonowanie wszystkich publicznych instytucji. Ile trzeba czekać...

Prace modernizacyjne w jasielskim muzeum trwają

Zakończył się już pierwszy etap projektu „Ukryte skarby Muzeum Regionalnego w Jaśle”. W sumie na modernizację budynku przeznaczono ponad 4,1 mln złotych.

Jasielscy policjanci szkolili żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Jasielscy policjanci szkolili żołnierzy V Kompanii Lekkiej Piechoty Jasło z 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy. Szkolenie odbyło się na terenie rekreacyjnym...