wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jak przygotować rower na wiosnę?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Miłośnicy jazdy na rowerze pewnie nie mogą się doczekać, aż nadejdzie wiosna. Brak śniegu, wyższa temperatura powietrza, i częściej świecące słońce to idealne warunki do tego, by ponownie zakochać się w jeździe na dwóch kółkach. Aby komfort każdej przejażdżki był jak najwyższy, należy przed sezonem zadbać o odpowiednie przygotowanie pojazdu. Co zatem warto zrobić, by rower był gotowy na wiosnę?Kopiuj HTML Kopiuj tekst

Nie ma znaczenia, czy nasz jednoślad przez całą zimę stał nieużywany w garażu, czy też był wystawiany na niemałe próby pokonania śnieżnych zasp. Zanim zdecydujemy się na wykorzystanie pojazdu wiosną, dobrze jest dokonać okresowego przeglądu oraz kilku napraw. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że rower jest sprawny, a jazda na nim sprawi nam po prostu więcej frajdy.

Umyj rower

Absolutną podstawa jest umycie roweru. Zarówno kurz, jak i pozostałości po użytkowaniu sprzętu jesienią lub zimą, mogą sprawić, że poszczególne elementy nie będą działać tak sprawnie, jak powinny. Brud skutecznie zamaskuje również pewne defekty. Dlatego konserwację sprzętu najlepiej rozpocząć od jego umycia.

Sprawdzenie łańcucha

Sercem każdego roweru jest łańcuch. Powinien być on w możliwie najlepszej kondycji. Na początku należy go zdjąć i wyczyścić przy użyciu np. benzyny ekstrakcyjnej. Wystarczy przetrzeć łańcuch szmatką nasączoną w tej substancji, powoli kręcąc pedałami. Najłatwiej będzie to wykonać, stawiając rower na siodełku.

Kolejna czynność, jaką należy wykonać, to smarowanie łańcucha. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalny olej przeznaczony do tego rodzaju prac. Nie zaleca się korzystania ze smarów stałych lub preparatów typu WD-40. Smarowanie łańcucha powinno został przeprowadzone w taki sposób, by element był mokry wewnątrz i suchy na zewnątrz.

Sprawdzenie opon

Przed pierwszą wiosenną przejażdżką należy sprawdzić stan opon w rowerze. Po pierwsze – czy nie są one łyse lub popękane. Jeśli tak, konieczne będzie wymienić je na nowe. Po drugie – jakie jest w nich ciśnienie. Nienapompowane koła sprawiają, że szybciej męczymy się w trakcie jazdy. Jeśli nie wiemy, jakie jest prawidłowe ciśnienie w posianych oponach, informację o tym powinniśmy znaleźć na ich bokach.

Hamulce i linki

Kolejna rzecz to hamulce. Muszą być sprawne, gdyż od tego w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Należy sprawdzić, czy klocki są w dobrej kondycji i odpowiednio łapią koło na nasze żądanie. Jeśli jest inaczej, koniecznie zainwestujmy w nowe hamulce.

Warto pamiętać także o nasmarowaniu wszystkich linek oraz o nasmarowaniu przerzutek. Te mogły się nieco zastać po kilku miesiącach nieużytkowania. Można sprawdzić także ich regulację. Na koniec dobrze jest dokonać ogólnego przeglądu wszystkich innych elementów ruchomych lub śrub. Zdarza się, że potrzebują one dokręcenia lub nasmarowania.

Sprawdź stan ubioru

Czas wreszcie zadbać nie tylko o rower, ale także o samego siebie. Pamiętajmy, że wiosną należy nieco inaczej ubrać się na rower niż np. zimą. Przydadzą się nieco lżejsze ubrania, np. bluzy rowerowe. Najlepiej, gdy odzież kolarska zapewnia odpowiednią termoregulację ciała. Oczywiście nie należy od razu wskakiwać w krótkie spodenki i koszulkę z krótkim rękawem. Pogoda wiosną bywa kapryśna, a w takich warunkach łatwo chociażby o przeziębienie. Pozbywajmy się cieplejszych warstw, jednak stopniowo, zwracając uwagę na to, jaka w danym dniu jest pogoda.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły