Kraków to miasto, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Dawna siedziba królów Polski co roku przyciąga studentów oraz osoby przyjeżdżające do pracy. Osobną grupę stanowią rdzenni krakowiacy, którzy niechętnie wyprowadzają się z miasta. Jak mieszkają mieszkańcy Krakowa i które lokalizacje cieszą się ich największymi względami?
Kraków jest oceniany jako miasto przyjazne do życia. Zapewnia swoim mieszkańcom doskonałe zaplecze akademickie, możliwość rozwoju zawodowego, a także dostęp do kultury i infrastruktury umożliwiającej rozwijanie zainteresowań i codzienną rekreację. Coraz więcej działań podejmowanych jest także w zakresie poprawy środowiska i stanu jakości powietrza. Wszystko to sprawia, że mieszkańców Krakowa stale przybywa, a niesłabnący popyt ma wpływ na ceny nieruchomości oraz ilość nowych inwestycji. Gdzie i jak mieszkają mieszkańcy Krakowa?
Stare Miasto
Krakowskie Stare Miasto słynie ze swojego piękna i magicznej atmosfery. Ze względu na niewielką ilość niezabudowanych gruntów, nowych inwestycji raczej tu nie przybywa. Dominuje stare budownictwo. Mieszkania posiadają najczęściej duże metraże oraz wysokie ściany. Atrakcyjne położenie sprawia, że większość sprawunków można zrealizować bez konieczności używania samochodu, co jest zaletą ze względu na małą dostępność miejsc parkingowych.
Rosnące ceny mieszkań i czynszów sprawiają, że rdzenni mieszkańcy stopniowo opuszczają centrum, przenosząc się do spokojniejszych dzielnic miasta, jak Krowodrza, Olsza czy Azory. Opuszczone mieszkania chętnie kupowane są przez inwestorów z przeznaczeniem na najem krótkoterminowy dla turystów. Dotyczy to takich dzielnic jak Stare Miasto, Kazimierz oraz modne Podgórze.
Nowe inwestycje
Naprzeciw tej tendencji wychodzą deweloperzy, oferując nowoczesne osiedla w lokalizacjach nieco oddalonych od centrum, ale dobrze skomunikowanych. Przykładem są nowe mieszkania w Krakowie Czyżynach, które łączą atuty wynikające ze spokojnej lokalizacji, dostępu do infrastruktury i terenów rekreacyjnych oraz szybkiego dojazdu tramwajem do ścisłego centrum miasta.
Lokale posiadają stosunkowo przystępne ceny oraz zróżnicowany metraż, przez co kierowane są do szerokiej grupy odbiorców. Nowe inwestycje budowane są także na Prądniku, Krowodrzy oraz w nieco oddalonych od centrum Łagiewnikach, Bieńczycach i na Złocieniu.
Tradycyjne dzielnice
Każda z dzielnic Krakowa posiada swoją historię i koloryt, które doceniają ich rdzenni mieszkańcy. Przykładem może być Nowa Huta, w której dominują szerokie aleje, stylowe budownictwo z lat 50-tych oraz tradycyjne bulwary. Innym przykładem jest nieco nowsze osiedle, jakim jest skoncentrowany wokół szpitala akademickiego Prokocim. Każda z dzielnic posiada swoją własną infrastrukturę, dzięki czemu jest w dużej mierze niezależna od centrum.
Tereny podmiejskie
Mieszkańcy Krakowa chętnie przenoszą się także poza granice administracyjne miasta, wybierając mieszkanie w domu z ogrodem. Największą popularnością cieszy się tzw. krakowski obwarzanek, czyli miejscowości bezpośrednio okalające Kraków, jak m.in. Zabierzów, Balice, Zielonki, Mogilany czy Giebułtów. Możliwość łatwego dojazdu do miasta oraz dostęp do zielonych terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej sprawia, że miejscowości te są popularnymi sypialniami Krakowa.