wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Góra Śleża – dlaczego warto się wybrać?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Mapa naszego kraju obfituje w wiele pięknych i różnorodnych miejsc. Z całą pewnością jednym z nich jest wyjątkowa Góra Ślęża. Jeśli pragniemy podziwiać wyjątkowe krajobrazy, móc obcować z niczym niezmąconą naturą, to doskonałą propozycją dla rodzin z dziećmi, zakochanych, przyjaciół czy samotnych wędrowców jest Góra Ślęża. Co szczyt ma nam do zaoferowania? Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością i uznaniem wśród szerokiej grupy turystów? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Góra Ślęża i jej charakterystyka

Góra Ślęża w dawnych czasach nazywana była także Górą Sobótką. Zlokalizowana jest w Masywie Ślęży, będąc jego najwyższym szczytem – znajduje się 718 m n.p.m. Co więcej, jest to najwyższej punkt Przedgórza Sudeckiego, który należy do Korony Gór Polski.

Dawniej Góra Ślęża uznawana była za „siedzibę bogów”- Śląski Olimp. Pierwsze sanktuarium powstało pod koniec IV w. p.n.e., wybudowane zostało przez grupę Bojów, które poświęcone było bóstwu słonecznemu. Z tamtych czasów pozostało wiele ciekawych rzeźb oraz tajemniczych kamiennych wałów, które podziwiać można wokół Ślęży, Wieżycy i Raduni. 

Położenie Ślęży zachęca zarówno do jednodniowych wycieczek, jak również do spędzenia w jej okolicy całego urlopu. Odległość zaledwie 30 km od Wrocławia sprawia, że Góra Ślęża jest doskonałą propozycją na udany wyjazd.

Szlaki prowadzące na Górę Ślęży 

By dostać się na Górę Ślęży, dla turystów przygotowano bardzo wiele różnorodnych szlaków, dostosowanych do poziomu trudności i kondycji zwiedzających. Na szczyt możemy „wdrapać się” szlakiem żółtym, czerwonym bądź niebieskim, a łączna liczba dostępnych tras do wyboru wynosi sześć. Wejście na Górę Ślęży możemy rozpocząć z Sobótki, Sulistrowic czy Przełęczy Tąpadła. Na stronie internetowej https://goryaktywnie.pl/sleza odnaleźć możemy szczegółowe informacje na temat przebiegu szlaków, czasu ich trwania oraz długości, jak również zdobyć cenne wskazówki, jaki szlak turystyczny obrać, by móc delektować się łagodną trasą spacerową czy prawdziwym górskim szlakiem pełnym przygód i niespodzianek. 

Liczne atrakcje czekające na szczycie

Góra Ślęża to miejsce, które przez cały rok gości ogromną liczbę turystów z różnych zakątków naszego kraju, ale także świata. Na turystów na szczycie czeka moc interesujących atrakcji. Z całą pewnością jedną z najbardziej okazałych jest kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku. Wokół wieży kościoła mieści się balkon widokowy, z którego możemy podziwiać piękno otaczającego nas krajobrazu. 

Kolejnym punktem, który koniecznie należy odwiedzić, jest schronisko im. Romana Zmorskiego. Dziś nazywane jest ono Domem Turysty. Co prawda możemy liczyć w nim na wpis do książki wraz z pieczęcią oraz herbatę i coś „na ząb”, jednak nie prowadzi ono pełnej gastronomii ani nie oferuje noclegów, przez co miejsca postojowego będziemy musieli poszukać gdzieś indziej. 

W związku z tym, że Góra Ślęża to dla wielu niezwykle cenne kulturowo, przyrodniczo czy architektonicznie miejsce, na szczycie podziwiać możemy także wiele ciekawych elementów, jak np. granitową rzeźbę „Niedźwiedź”, krzyż milenijny czy zachowany fragment XIII- wiecznych murów zamkowych, mieszczących się pomiędzy kościołem a Skałami Zamkowymi.

Ślęża doskonałym punktem widokowym na Sudety 

Na Górze Ślęży odnaleźć możemy dwunastometrową wieżę, składającą się z aż trzech kondygnacji. Zlokalizowana jest ona na krańcu szczytowym Skał Zbójnickich, będąc idealnym punktem widokowym na Sudety. Będąc na Górze Ślęży, możemy podziwiać Góry Sowie, Nizinę Śląską wraz z Zalewem Mietkowskim, jak również przy dobrych warunkach atmosferycznych dostrzec możemy niezwykle znane miasto Wrocław. Nic więc dziwnego, że wyprawa na Górę Ślęży dla wielu turystów stanowi doskonałą inspirację dla zdobycia kolejnych, równie pięknych szczytów i miejsc, które ma nam do zaoferowania nasz kraj. Doskonałym źródłem wiedzy na temat wielu interesujących szlaków i ciekawych miejsc jest strona https://goryaktywnie.pl/sudety. Obszerna baza wiedzy pozwoli na doskonałe zaplanowanie swojego czasu wolnego, urlopu czy wycieczki, pozwalając na zapoznanie się z warunkami czy dostępnymi atrakcjami.

Góra Ślęża z każdym rokiem przyciąga do siebie coraz większą liczbę turystów. Pozwala zarówno na urokliwe wędrówki malowniczymi szlakami turystycznymi, jak również oferuję doskonałe punkty widokowe, które są największą rekompensatą za trud włożony we wspinaczkę. Co więcej, szczyt po dziś dzień owiany jest lekką aurą tajemnicy pogańskich praktyk religijnych czy obchodów z okazji święta Kupały, czego wyrazem są różnorodne zachowane pozostałości dostępne na szczycie. 

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły