wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Cztery nowe potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce. Jasło nadal bezpieczne?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia dzisiaj po południu, na terenie kraju, zostały potwierdzone cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Dwaj pacjenci przebywają w szpitalu w Szczecinie, jeden w Ostródzie, kolejny we Wrocławiu.

Zgodnie z obietnicą informujemy opinię publiczną natychmiast jak tylko mamy informację o nowych przypadkach Polaków, którzy są zarażeni koronawirusem. Mamy cztery nowe przypadki. Spodziewamy się kilku nowych w najbliższym czasie.

prof. Łukasz Szumowski

Pacjent hospitalizowany w szpitalu w Ostródzie to osoba, która podróżowała w autobusie z  tzw. pacjentem zero (u niego po raz pierwszy stwierdzono nowego wirusa), który zaraził się w Niemczech i przebywa teraz w szpitalu w Zielonej Górze.

Dwójka pacjentów hospitalizowanych w Szczecinie wróciła samochodem z Włoch. Zgłosili się do powiatowego sanepidu.

Ta dwójka pacjentów postępowała zgodnie z instrukcjami. Zgłosili się do sanepidu, poinformowali, że byli na terenach podwyższonego ryzyka i u nich prawdopodobieństwo zarażenia określono jako umiarkowanie wysokie. Nie mieli wtedy objawów i dlatego zostali objęci kwarantanną domową i zostali zdalnie, telemedycznie zwolnieni z pracy. Gdy poczuli się gorzej, zostali skierowani do szpitala i objęci opieką medyczną.

prof. Łukasz Szumowski

Czwarty z pacjentów też zgłosił się do lokalnych służb sanitarno-epidemiologicznych, ponieważ miał objawy, a przebywał w Wielkiej Brytanii, która jest zaliczana do krajów o wysokim ryzyku zakażenia.

Wszyscy pacjenci objęci są opieką medyczną. Służby sanitarno-epidemiologiczne namierzyły już osoby, które miały z nimi kontakt i jest wdrażana procedura kwarantanny.

prof. Łukasz Szumowski

Teraz w Polsce jest pięciu pacjentów, u których zdiagnozowano nowego koronawirusa. W sumie zostało wykonane ok. 900 testów, w tym pięć wyników było dodatnich.

Zgodnie z raportem Głównego Inspektora Sanitarnego z 6 marca z godz. 16 hospitalizowanych jest 128 osób, kwarantanną domową objętych – 1299, a w nadzorze sanitarnym – 6184.

Nie mamy żadnego pacjenta, który jest w stanie zagrożenia życia.

podkreśla prof. Szumowski

Minister zdrowia podał, że wśród ponad 40 osób, które jechały razem z pacjentem zero, na dziś tylko jeden wynik jest pozytywny.

Wszystkie osoby z autobusu miały pobrane próbki do badań. Mamy wyniki kilkunastu pacjentów i tylko  ten jeden wynik jest pozytywny. Czekamy na wyniki kolejnych próbek.

podał prof. Szumowski

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce. Próbki badane są już m.in.: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

  • Częste mycie rąk używając mydła i wody.
  • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa. Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Więcej informacji dot. koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus


Na terenie Podkarpacia nie zdiagnozowano jeszcze żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele osób z naszego województwa pracuje za granicą i co jakiś czas wraca odwiedzać rodziny. Migracja zarobkowa jest szczególne wysoka w naszym mieście. Wielu jaślan pracuje w krajach o wysokim ryzyku zarażenia wirusem. W pierwszej kolejności należą do nich Włochy i Niemcy, następnie Wielka Brytania i Francja. Trzy pierwsze wymienione państwa to główny cel migracji zarobkowej mieszkańców Jasła.

Źródłowww.gov.pl
- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Omni
6 marca, 2020 20:14

Z Jasła każdy wyjeżdża za granicę bo tutaj się nie da żyć. To miasto układów. I teraz się to zemści. Wszyscy powracający z UK Niemiec i Włoch będą zarażać. A możliwości jasielskiego szpitala jakie są każdy wie.

- Reklama -

Ostatnie artykuły