wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Zakończyły się zdjęcia do filmu JASŁO 44

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Niedawno zakończyły się zdjęcia do fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Jasło 44”. Film opowiada historię  zburzenia Jasła pod koniec II wojny światowej. Sceny fabularyzowane były kręcone w Jaśle i Pilźnie.

– To był intensywny tydzień ale z efektów naszych prac jesteśmy zadowoleni. Kilka dni zdjęciowych poświęciliśmy na rozmowy z ekspertami i świadkami tamtych wydarzeń natomiast od piątku realizowaliśmy ujęcia fabularyzowane z aktorami, grupą rekonstrukcyjną i statystami – mówi Jakub Kowalczyk, scenarzysta i reżyser filmu.

W rolę okupacyjnego starosty jasielskiego Waltera Gentza, któremu przypisuje się wydanie rozkazu  spalenia i wysadzenia Jasła, wcielił się Adam Mężyk – na co dzień aktor teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Jego filmowym adiutantem był Paweł Gładyś, również aktor z tego samego teatru.  W filmie wzięli udział rekonstruktorzy z grupy rekonstrukcji historycznych GRH 545. Sperr-Division, odtwarzających sylwetki żołnierzy Wermachtu stacjonujących w Jaśle.

– Zależało nam aby ujęcia filmowe nawiązywały swoją stylistyką i sposobem kadrowania do filmów kręconych  w czasie okupacji przez Niemców, często w amatorski sposób. Inspiracją były też fotografie   niemieckie z Jasła z czasów wojny, pokazujące żołnierzy i oficerów podczas oficjalnych spotkań i w czasie wolnym – podkreśla Piotr Trznadel, operator filmowy.

Weź udział w filmie Jasło 44

Producenci filmu zwracają się z prośbą do jaślan  i osób związanych z miastem o użyczenie do filmu fotografii związanych z Jasłem z lat 1918 – 1947 .

– Wszystkich mogących wspomóc realizację naszej idei prosimy o kontakt mailowy na adres produkcjajaslo44@gmail.com, lub bezpośrednie stawienie się ze zdjęciami czy nagraniami w jasielskiego muzeum (ul. Kadyiego 11 – red.), gdzie na miejscu, od ręki zostaną zdigitalizowane przez pracownika. Każda osoba, która podzieli się swoimi zbiorami będzie wymieniona w napisach końcowych filmu i zostaną jej złożone podziękowania – zapewnia Jakub Kowalczyk.

Premiera w przyszłym roku

Film „Jasło 44” produkowany jest przez Muzeum Regionalne w Jaśle oraz firmę Trznadel Media. Produkcja otrzymała wsparcie finansowe Podkarpackiej Komisji Filmowej w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, Miasta Jasła, gmin powiatu jasielskiego oraz firm zrzeszonych w Jasielskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców.

Premiera filmu odbędzie się w 2024 roku, w 80. rocznicę tego wydarzenia.

- Reklama -

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Kocham Jasło
22 sierpnia, 2023 12:17

Jasło zasługuje na upamiętnienie tych barbarzyńskich zbrodni i uczciwe zadośćuczynienie od Niemcow.

Barbara
23 sierpnia, 2023 08:29

Dobra inicjatywa, brawo! Niech następne pokolenia wiedzą i pamiętają jaki los zgotowali nam Niemcy.

- Reklama -

Ostatnie artykuły