Niedawno zakończyły się zdjęcia do fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Jasło 44”. Film opowiada historię zburzenia Jasła pod koniec II wojny światowej. Sceny fabularyzowane były kręcone w Jaśle i Pilźnie.
– To był intensywny tydzień ale z efektów naszych prac jesteśmy zadowoleni. Kilka dni zdjęciowych poświęciliśmy na rozmowy z ekspertami i świadkami tamtych wydarzeń natomiast od piątku realizowaliśmy ujęcia fabularyzowane z aktorami, grupą rekonstrukcyjną i statystami – mówi Jakub Kowalczyk, scenarzysta i reżyser filmu.
W rolę okupacyjnego starosty jasielskiego Waltera Gentza, któremu przypisuje się wydanie rozkazu spalenia i wysadzenia Jasła, wcielił się Adam Mężyk – na co dzień aktor teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Jego filmowym adiutantem był Paweł Gładyś, również aktor z tego samego teatru. W filmie wzięli udział rekonstruktorzy z grupy rekonstrukcji historycznych GRH 545. Sperr-Division, odtwarzających sylwetki żołnierzy Wermachtu stacjonujących w Jaśle.
– Zależało nam aby ujęcia filmowe nawiązywały swoją stylistyką i sposobem kadrowania do filmów kręconych w czasie okupacji przez Niemców, często w amatorski sposób. Inspiracją były też fotografie niemieckie z Jasła z czasów wojny, pokazujące żołnierzy i oficerów podczas oficjalnych spotkań i w czasie wolnym – podkreśla Piotr Trznadel, operator filmowy.
Weź udział w filmie Jasło 44
Producenci filmu zwracają się z prośbą do jaślan i osób związanych z miastem o użyczenie do filmu fotografii związanych z Jasłem z lat 1918 – 1947 .
– Wszystkich mogących wspomóc realizację naszej idei prosimy o kontakt mailowy na adres produkcjajaslo44@gmail.com, lub bezpośrednie stawienie się ze zdjęciami czy nagraniami w jasielskiego muzeum (ul. Kadyiego 11 – red.), gdzie na miejscu, od ręki zostaną zdigitalizowane przez pracownika. Każda osoba, która podzieli się swoimi zbiorami będzie wymieniona w napisach końcowych filmu i zostaną jej złożone podziękowania – zapewnia Jakub Kowalczyk.
Premiera w przyszłym roku
Film „Jasło 44” produkowany jest przez Muzeum Regionalne w Jaśle oraz firmę Trznadel Media. Produkcja otrzymała wsparcie finansowe Podkarpackiej Komisji Filmowej w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, Miasta Jasła, gmin powiatu jasielskiego oraz firm zrzeszonych w Jasielskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców.
Premiera filmu odbędzie się w 2024 roku, w 80. rocznicę tego wydarzenia.
Jasło zasługuje na upamiętnienie tych barbarzyńskich zbrodni i uczciwe zadośćuczynienie od Niemcow.
Dobra inicjatywa, brawo! Niech następne pokolenia wiedzą i pamiętają jaki los zgotowali nam Niemcy.