9 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się gala „Podkarpackiej Historii” oraz wręczenie Lamp Podkarpackiej Historii, połączone ze świętowaniem piątej rocznicy powstania tego cenionego ogólnopolskiego dwumiesięcznika. Decyzją kolegium redakcyjnego nagrodami w uznaniu zasług i osiągnięć w popularyzowaniu regionalnej przeszłości i tradycji uhonorowano szczególnie zasłużonych regionalistów z terenu całego województwa – współpracowników i tych, którzy odkrywają oraz pielęgnują i popularyzują podkarpacką historię – przeszłość i tradycję. Wśród piątki laureatów znalazł się historyk i regionalista jasielski Wiesław Hap.
Wiesław Hap to historyk i regionalista, nauczyciel, społecznik, działacz kulturalny, uhonorowany m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, harcmistrz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, były prezes Jasielskiej Federacji Regionalnych Towarzystw Kultury, były zastępca komendanta Hufca ZHP i współpracownik Koła ŚZŻAK w Jaśle. Autor kilkunastu książek (m.in. dwóch wydań „Ziemia Jasielska naszą Małą Ojczyzną”), współautor kilkunastu innych (m.in. „Jasielska droga do Niepodległej Polski 1768-1922 (wyróżniona za najlepszą książkę regionalistyczną w Polsce w 2018 r.) i kilkuset artykułów.
Współinicjator i koordynator mnóstwa działań upamiętniających zasłużone osoby i wydarzenia w regionie (np.tablica pamięci jaślan walczących o niepodległość Ojczyzny, 16 Dębów Pamięci w Jaśle w programie „Katyń … pamiętamy”. Współpomysłodawca i główny organizator corocznego Jasielskiego Marszu Wolności ku czci uczestników i ofiar akcji „Pensjonat”, corocznych „Międzywojewódzkich Konkursów – Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”. Częsty gość spotkań autorskich, autor prelekcji, wykładów historycznych, widowisk historyczno-patriotycznych, wystaw i akcji patriotyczno-historycznych Opiekuje się miejscami pamięci, organizuje współorganizuje i prowadzi historyczne sesje popularnonaukowe, wycieczki, biwaki harcerskie oraz uroczystości patriotyczne.
Pozostałe honorowe nagrody w postaci Lamp Podkarpackiej Historii trafiły do innych zacnych osób:
- Małgorzaty Jarosińskiej (harcmistrzyni, historyka i krajoznawcy, autorki publikacji o dawnym Rzeszowie i dziejach rzeszowskiego harcerstwa, instruktorki Muzeum Harcerstwa w Warszawie, przewodniczącej Chorągwianej Komisji Historycznej w Rzeszowie, członkini Komisji Historii i Tradycji przy ZG PTTK w Warszawie),
- dr Małgorzaty Kutrzeby (nauczycielki, historyka, prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej,
- redaktora Kuriera Błażowskiego, kustosza Społecznego Muzeum Ziemi Błażowskiej, członka Polskiego Towarzystwa Historycznego, autorki publikacji),
- Jerzego Dyni (wieloletniego redaktora muzycznego Rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie, byłego dyrektora Filharmonii w Rzeszowie, popularyzatora folkloru i tematyki kulturalnej w Oddziale TVP w Rzeszowie)
- dra Edwarda Marszałka (leśnika, rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, ratownika ochotnika w Grupie Bieszczadzkiej GOPR, przewodnika beskidzkiego, członka Rady Naukowej Ośrodka Kultury Leśnej, członka honorowego Speleoklubu Beskidzkiego, prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” i redaktora naczelnego pisma „Dębina”, autora licznych publikacji).
Całość uroczystego spotkania w sali WDK w Rzeszowie prowadził redaktor Adam Głaczyński – znany dziennikarz Rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie, a nagrody wręczali – Szymon Jakubowski – redaktor naczelny „Podkarpackiej Historii” i spiritus movens całego wydarzenia oraz prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec – członek kolegium redakcyjnego. W uroczystej gali wzięli udział czytelnicy i współpracownicy „Podkarpackiej Historii”, ludzie kultury, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych z terenu województwa podkarpackiego i miasta Rzeszowa, dziennikarze lokalnych mediów.
Przyznawane od czterech lat Lampy Podkarpackiej Historii są symbolem światła rozjaśniającego mroki przeszłości i w sposób oczywisty odwołują się do historii regionu, który jest kolebką przemysłu naftowego, a jej „ojcami” Ignacy Łukasiewicz i Jan Zeh. W dotychczasowych edycjach od 2016 r. te prestiżowe nagrody otrzymało dwadzieścia osób indywidualnych i jedna organizacja.