wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Wartości w życiu człowieka

Felieton ks. Damiana Ziemby

Wyróżnione

Ks. Damian Ziemba
Ks. Damian Ziembahttps://zyjacewangelia.pl/
"Weź udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa!" (2 Tm 2,3); "Trzymajcie się mocno Słowa Życia" (Flp 2,16)
- Reklama -

Każdy z nas jest inny, nie ma co do tego wątpliwości. Nieraz zastanawiamy się jak rodzice wychowują dzieci. Niby od jednych rodziców, niby wychowywanie w taki sam sposób, a zupełnie inaczej się zachowują: jeden zupełnie grzeczny, wzór, drugi urwis szukający guza, a trzeci to jeszcze marzyciel nieumiejący nawet ugotować wody, czwarty zaś nie do opisania. Niby wszystko tak samo, ale zupełnie inni.

Jesteśmy inni, bo kierujemy się czymś innym. Podobnie, jak różne drogi prowadzą do jakiegoś celu. Jeden GPS wskaże żeby jechać inną drogą, google maps wskaże inną, a yanosik jeszcze inną. Mimo, że cel jest ten sam, droga albo przebywanie podróży może być trochę inne.

W życiu każdego z nas ważne są wartości. Mamy je albo takie same, albo inne. I można je przeżywać tak samo albo w inny sposób. One kształtują nasze wybory czy rzutują na nasze emocje i samoocenę. One mają nam pomagać kierować się ku dobru. Wartości są to dobra, które nas rozwijają, kształtując naszą osobowość. Pewne przysłowie powie: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nie o takie wartości chodzi. Chodzi o to, co jest wspólne nam wszystkim, co wypływa z naszego człowieczeństwa: szacunek do życia, chęć bycia szczęśliwym, wybór dobra i unikanie zła. Niby ogólne, ale dla każdego człowieka wspólne, bo to jest zwyczajnie ludzkie.  To są wartości wspólne dla każdego.

Warto szukać swoich wartości, tych które nas określają, naszą wyjątkowość. One pomagają w życiu robić to, co sprawia nam prawdziwą satysfakcje, dają poczucie robienia i walki o prawdziwe szczęście. Dlatego warto określać w swoim życiu wartości dla nas ważne. Szkoda pokonać jakąś drogę w życiu, aby okazało się, że nie jesteśmy tam gdzie byśmy chcieli. Tak jak źle skręcimy i wyjedziemy w innym miejscu, żałujemy czasu, sił, a niektórzy pieniędzy, tak w życiu, szkoda naszego „kawałka” życia. Lepiej więc jest, gdy poznamy swoje wartości życia. To moja osobista hierarchia. Szkoda by było po latach stwierdzić, że nasze życie poszło w zupełnie inną stronę, niż się spodziewaliśmy i zakładaliśmy.

Wobec tego, jak wartości odnajdywać, kształtować? Często uzależniamy je od innych, od społeczeństwa, rodziny czy mody. Czasami prowadzi do tego lenistwo. Potrzeba jednak odwagi do tego, aby odnaleźć własne wartości. Warto usiąść sobie samemu i napisać, co jest dla mnie najbliższe, najważniejsze. Później warto je ponumerować. A kiedyś do nich wrócić, aby zobaczyć czy tak jest naprawdę.

ks. Damian Ziemba

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły