W Brukseli odbyła się prapremiera dokumentu fabularyzowanego „Łukasiewicz nafciarz romantyk”

0
Łukasiewicz nafciarz romantyk - prapremiera w Brukseli
Fot. www.tvobiektyw.pl

19 marca w Parlamencie Europejskim odbyła się prapremiera dokumentu fabularyzowanego „Łukasiewicz nafciarz romantyk”. Pokaz został zorganizowany przez Telewizję Obiektyw we współpracy z Tomaszem Porębą, europosłem Prawa i Sprawiedliwości. O godz. 17.00 sala parlamentarna wypełniła się gośćmi zarówno z zagranicy jak i z Polski.  Po projekcji filmu w dyskusji wziął udział prof. Ryszard Legutko, Przewodniczący Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Gościem specjalnym był Rob Jonkman – przewodniczący frakcji  Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

„Łukasiewicz nafciarz romantyk” to piąta produkcja Telewizji Obiektyw z cyklu  „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Scenariusz do filmu napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W filmie zobaczymy między innymi: Dagny Ciporę, Artura Dziurmana, Łukasza Konopkę, Petera Lucasa i Mateusza Mikosia.


Ignacy Łukasiewicz to fascynująca postać, a tak mało znana szerszej publiczności. To nie tylko wynalazca lampy, a przede wszystkim twórca światowego przemysłu naftowego. Wybitna osobowość, wizjoner, patriota, społecznik.
Bogdan Miszczak
Bogdan Miszczak – producent filmu
Łukasiewicz nafciarz romantyk - prapremiera w Brukseli
Fot. www.tvobiektyw.pl

Cieszę się, że w Parlamencie Europejskim mogliśmy przybliżyć sylwetkę tego wybitnego Polaka. Wizjonera, który z podkarpackiej Bóbrki uczynił światową kolebkę przemysłu naftowego.
Tomasz Poręba
Tomasz Poręba – europoseł

Postać Ignacego Łukasiewicza wydaje się być ogólnie znana. Pierwsze skojarzenie – twórca pierwszej na świecie lampy naftowej. Tymczasem ten niezwykły człowiek obdarzony niegasnącą energią, wizjoner zarówno w dziedzinie nauki jak i życia społecznego, filantrop i patriota miał do zaoferowania dużo więcej. Cieszę się, że jako poseł do Parlamentu Europejskiego mogłem przyczynić się do powstania filmu, który nie tylko opowiada o kolebce przemysłu naftowego w Bóbrce na Podkarpaciu, gdzie powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, ale poprzez osobę Ignacego Łukasiewicza promuje cechy tak bliskie Europie jak pracowitość, sprawiedliwość, dobroczynność i patriotyzm
Tomasz Poręba
Tomasz Poręba – europoseł

Film opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Inspiracją do jego powstania była zbliżająca się 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza przypadająca na 2022 rok oraz 165. rocznica wynalezienia lampy naftowej. Film o twórcy przemysłu naftowego pokazuje go nie tylko jako wielkiego Polaka, ale również jako przykład do naśladowania dla dzisiejszych przedsiębiorców.

Premiera regionalna odbędzie się 12 kwietnia w Jasielskim Domu Kultury.

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments