Jasło w szklanej kuli

4
Jasło w szklanej kuli

Zainspirowany  seriami reportaży „Kraków w szklanej kuli” czy „ Wrocław w szklanej kuli” oraz profilem na Instagramie @lensball, postanowiłem stworzyć podobny projekt, kierując obiektyw w stronę Jasła, przez szklaną kulę. Kreatywne fotografie refrakcyjne pozwoliły mi  stworzyć zarys projektu „Jasło w szklanej kuli”. Być może to pierwszy taki pomysł aby uchwycić Jasło przez taki pryzmat. Projekt chciałby kontynuować z wykorzystaniem różnych scenerii dotyczących Jasła.

Refrakcja występuje wtedy, gdy światło przechodzi przez obiekt, który ma gęstą masę na przykład woda lub szkło. Wtedy światło jest zagięte i występują zakłócenia. Natomiast jeśli refrakcja zachodzi z przeźroczystym kulistym obiektem, to wtedy dzieją się rzeczy baśniowe. Obraz danej sceny/kadru jest widoczny za szklaną kulą. Oczywiście jest odwrócony.

Szklana kula, przez którą fotografuję ma 10 cm średnicy. Średnice kuli są różne 6 cm, 8 cm a nawet 14 cm – taka kula już potrafi sporo ważyć. Jednak kula o średnicy 8 cm czy 10cm jest optymalna do wykonywania fotografii i niezbyt ciężka, więc można ją mieć w zasadzie zawsze przy sobie, by nawet telefonem wykonać zdjęcie przez kulę.

Warto zwrócić uwagę na przestrzeń, która jest rozmyta wokół kuli. Różna ogniskowa aparatu oraz wartości przysłony pozwalają rozmyć tło bardziej lub mniej tzw. bokeh, co możemy wykorzystać przy różnych kompozycjach kadru i zastosować do naszych kreatywnych pomysłów.

Jak fotografować przez kulę? Trzymamy kulę w ręce pod różnym kątem i na różnej wysokości, możemy położyć bezpośrednio na stabilnym podłożu albo na specjalnej szklanej podstawce, która jest w komplecie z kulą. Wybór zależy od nas i naszej inwencji twórczej. Wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć.

Obraz w kuli oczywiście jest odwrócony podczas fotografowania. Fotografowanie przez kulę daje bardzo efektowne obrazki. W pojedynkę jest mimo wszystko trudno fotografować. W jednej ręce trzymając kulę, w drugiej aparat. Nie jest to niemożliwe , ale z pomocą drugiej osoby na pewno będzie łatwiej. Zawsze trzeba uważać, aby nie fotografować pod słońce z taką kulą. Skupia ona promienie słońca bardzo silnie. To bardzo ważne aby o tym pamiętać. Możemy stracić oko, uszkodzić sobie matrycę w aparacie albo poparzyć ręce. Najlepiej fotografować w pochmurne dni lub nocą albo mieć słońce mocno za plecami.

Niestety taka kula się zużywa po pewnym czasie, jeśli jest mocno eksploatowana. Mówię tu o zarysowaniach czy ewentualnych odpryskach, które niestety później mają wpływ na jakość naszych zdjęć. Oczywiście część mankamentów możemy usunąć w postprodukcji zdjęcia, ale nie wszystkie.

Warto też pamiętać aby osoba, która trzyma kulę miała w miarę zadbane ręce lub rękę w rękawiczce. Nawet najlepsza fotografia nie będzie dobrze wyglądała, gdy kule trzyma zniszczona czy zaniedbana ręką. Podzielone są zdania, czy szklaną kulę lepiej trzymać w ręku i fotografować, czy raczej położyć na wcześniej wybranym miejscu. No właśnie, warto eksperymentować.

Cudowne zdjęcia nocne za pomocą szklanej kuli, albo odbicia z kałuży wody, zachodzące słońce, klatki schodowe, zbiegające się linie perspektywy, kwiaty, ludzie, architektura itd. Tak naprawdę możliwości są nieograniczone. Warto eksperymentować i cieszyć się później efektami własnej pracy.

Niech fotografie tutaj prezentowane, będą inspiracją dla Was i zachętą do wzięcia aparatu do ręki i próbowania własnych sił w tym pięknym i jakże twórczym i rozwijającym procederze Fotografowania nie tylko przez szklaną kulę. Do zobaczenia w kolejnym artykule na portalu mojejaslo.pl. Serdecznie Pozdrawiam!

Wykadruj sobie rzeczywistość taką jaka Ci odpowiada, a nie taka jaka musi być! 

Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Alizz
20 marca, 2019 22:11

No czegoś takiego jeszcze nie widziałam 🙂 Obłędne, bajkowe i cudowne!

Józef
21 marca, 2019 00:39

Czekam na projekt Jasło w Kałuży 😉

Sonik
21 marca, 2019 08:10

Coś pięknego gość ma mega fach w ręku!!!!!

Ania
18 maja, 2022 00:02

Świetne zdjęcia! Dziś otrzymałam przesyłkę z kulą 6 cm i zaczynam przygodę w tym temacie. Chciałabym zapytać jakie są ważne instrukcje do wykonania fajnego zdjęcia telefonem.Chodzi mi o ustawienia np. czy ustawić tryb makro itp.