wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Super wariant koronawirusa powodem kolejnych restrykcji. Jak trafił do Europy?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Najnowsza mutacja COVID-19, nazwana według kolejności greckiego alfabetu Omikron, okazuje się odporna na szczepionki. Co ciekawe rozprzestrzeniły ją osoby zaszczepione, które mogą swobodnie podróżować bez obowiązku kwarantanny.  

Nową mutację po raz pierwszy zaobserwowano w południowej Afryce. Od tego czasu przypadki zakażeń Omikronem wykryto w ponad 20 krajach.

Zaszczepieni przywieźli nową mutację koronowirusa z Afryki do Europy  

Jak podaje portal medonet.pl wariant Omikron to nowa odmiana koronawirusa, którą wykryto po raz pierwszy 11 listopada w Botswanie. W krótkim czasie nowe zachorowania stwierdzono m.in. w RPA, Hongkongu, Izraelu, Belgii i Wielkiej Brytanii. Przypominamy, że osoby niezaszczepione i nie mające paszportu covidowego nie mogą swobodne podróżować, więc nie mogą być odpowiedzialne za transmisję wirusa.

Kto w takim razie odpowiada za przeniesienie super mutacji koronawirusa z Afryki do Europy?

Nowe obostrzenia od 1 grudnia

W związku z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa przygotowaliśmy alertowy pakiet obostrzeń – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. 

W związku z nową mutacją będzie obowiązywał zakaz lotów do 7 krajów. Od 1 grudnia zostaną również zaostrzone obowiązujące w Polsce obostrzenia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Omikron za „niepokojący wariant” (ang. variant of concern). W związku z licznymi mutacjami w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa, czyli tej części cząsteczki wirusa, która łączy się z komórkami osoby zakażonej, wariant Omikron może okazać się bardziej zakaźny od dotychczas dominujących wariantów i odporny na szczepionki.

Źródło: portal www.rp.pl

Tak zwany pakiet alertowy zakłada następujące obostrzenia:

  • ograniczenie obecnie obowiązującego limitu zapełnienia w obiektach z 75 proc. (nie dotyczy osób zaszczepionych na COVID-19) do 50 proc. Odnosi się to zwłaszcza do gastronomii, hoteli, placówek kulturalnych, kościołów i obiektów sportowych.
  • zmniejszenie liczby uczestników w wydarzeniach sportowych realizowanych poza obiektami sportowymi z 500 do 250 osób.
  • zmniejszenie limitu osób uczestniczących w zgromadzeniach i uroczystościach (np. wesela, komunie, dyskoteki) ze 150 do 100 osób.
  • w obiektach, w których limit osób wynosił 1 na 10 metrów kwadratowych zostanie on podwyższony do 1 na 15 metrów kwadratowych (np. siłownie).

Obostrzenia będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie – oświadczył Adam Niedzielski.

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Lidka
2 grudnia, 2021 23:18

Wynika z tego, że zarażają głównie osoby zaszczepione, które mają paszport kowidowy i mogą swobodnie podróżować. W takim razie o co rozbija się ta cała szczepionkowa propaganda i po co wprowadza się segregacje sanitarną. Czemu to ma służyć? Zastanówmy się

- Reklama -

Ostatnie artykuły