18 grudnia 2017 w Muzeum Regionalnym w Jaśle odbyło się spotkanie przedstawicieli młodzieży ze szkół podstawowych nr 1 i 2 ze światowej sławy archeologiem i egiptologiem Karolem Myśliwcem.
Pretekstem do spotkania była kolejna, piąta już edycja Ligi Naukowej z LOTOSEM, w ramach której uczniowie i przedszkolaki z Jasła pod kierunkiem swoich nauczycieli realizują małe projekty naukowo-badawcze. Tym razem uczniowie zaplanowali cykl spotkań z wybitnymi osobami pochodzącymi z Jasła. Jedną z takich wyjątkowych postaci jest niewątpliwie Karol Myśliwiec. Spotkanie składało się z dwóch części. Naukowiec przygotował i wygłosił na początek bardzo ciekawy wykład na temat archeologii śródziemnomorskiej, po którym wyczerpująco i barwnie odpowiadał na pytania dzieci. Część drugą stanowiły rozmowy indywidualne z naukowcem, podczas których mali badacze mogli dokładnie zgłębić interesujące ich zagadnienia. Spotkanie odbyło się w niezwykle ciepłej atmosferze, a wyjątkowa otwartość, życzliwość i chęć dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami przez archeologa przyciągała uczniów jak magnes, co pozwala sądzić, że przynajmniej kilkoro z nich połknęło bakcyla tej dziedziny nauki. Na zakończenie archeolog rozdał zainteresowanym autografy, nierzadko posługując się egipskimi hieroglifami, co było dodatkową atrakcją dla uczestników.
Liga naukowa z LOTOSEM to projekt, który cieszy się sporą popularnością wśród jasielskich uczniów. W dotychczasowych czterech edycjach wzięło udział 1008 uczniów, którzy pod kierunkiem 260 nauczycieli – opiekunów, przygotowali 351 małych projektów naukowo-badawczych. Do obecnej, piątej edycji zgłoszono kolejnych 40 ciekawych projektów. Muzeum Regionalne w Jaśle wspiera małych badaczy i chętnie gości ich w swoich progach, udostępnia materiały i dzieli się wiedzą.
Karol Myśliwiec urodził się w Jaśle w 1943 roku. Jest światowej sławy archeologiem i egiptologiem, profesorem nauk humanistycznych, członkiem Polskiej Akademii Nauk. Wykładał na uczelniach w kilkudziesięciu państwach, od Japonii po Chile, USA i Kanadę. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów. Brał udział i kierował pracami wykopaliskowymi w Egipcie, Syrii, Sudanie i na Cyprze. Jednym z największych jego osiągnięć było odkrycie dzielnicy warsztatów artystów i rzemieślników okresu ptolemejskiego w Athribis. Od 1987 kieruje polsko-egipską misją archeologiczną na Sakkarze. Dokonano tam wielu istotnych odkryć, w tym dekorowanej kaplicy wezyra Meref-Nebefa, za co archeolog odebrał nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, tzw. polskiego Nobla naukowego. Jest autorem 12 książek i około 300 artykułów naukowych i popularnych dotyczących archeologii, historii, sztuki i religii starożytnego Egiptu.
Źródło: Muzeum Regionalne w Jaśle