wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Wykład prof. Karola Myśliwca w jasielskim GEN-ie

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Niewielu badaczy cywilizacji starożytnego Egiptu może poszczycić się tak znaczącym dorobkiem naukowym jak profesor Karol Myśliwiec. Ten wybitny egiptolog przez wiele lat kierował polską ekspedycją archeologiczną w Sakkarze, największej nekropoli królewskiej w Egipcie. W poniedziałek, 17 czerwca, w Sali Audytoryjnej Generatora Nauki GEN w Jaśle, profesor Myśliwiec wygłosił wykład, podczas którego ponownie opowiedział o swoich badaniach. W spotkaniu uczestniczyło blisko stu mieszkańców Jasła i okolicznych miejscowości.

Fascynujący wykład prof. Karola Myśliwca

Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Profesor Karol Myśliwiec z radością przyjął zaproszenie do wygłoszenia wykładu w swoim rodzinnym Jaśle. W swojej prezentacji skupił się na polskich wykopaliskach w Egipcie, szczególnie podkreślając prace prowadzone w Sakkarze, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję szefa polskiej ekspedycji archeologicznej. Uczestnicy spotkania mieli wyjątkową okazję dowiedzieć się więcej o zabytkach kultury materialnej pozostawionych przez jedną z najstarszych cywilizacji. Profesor Myśliwiec zabrał słuchaczy w fascynującą podróż do przeszłości, koncentrując się głównie na czasach VI dynastii władców Egiptu.

Profesor Karol Myśliwiec opowiedział w GEN-ie o eksploracji starożytnych grobowców

Karol Myśliwiec wspominał dzieciństwo w rodzinnym Jaśle

Profesor Karol Myśliwiec, jak ma to w zwyczaju, nie omieszkał sięgnąć pamięcią do lat młodości, którą spędził w rodzinnym Jaśle, dzieląc się przy tym ze słuchaczami błyskotliwymi anegdotami i komentarzami. – Mury tego budynku mają dla mnie znaczenie symboliczne. Chodziłem tutaj do pierwszej klasy szkoły podstawowej, w której uczyło się około pięćdziesięciu osób. Naszą wychowawczynią była pani Szafirowa. Wspominam ten czas z ogromnym sentymentem, nie tylko dlatego, że po nauce byliśmy zobowiązani zadbać o swoje zdrowie leżąc przez dwie godziny na materacach, co było dla mnie rzeczą nie do wytrzymania. Budynek ten był otwarciem mojej kariery naukowej. To właśnie tutaj nauczyłem się alfabetu – mówił.

Profesor Karol Myśliwiec opowiedział w GEN-ie o eksploracji starożytnych grobowców

Poniedziałkowemu wykładowi towarzyszyła promocja książki pt. „Egipt za piramidami, czyli szeroki margines archeologii”. Opracowanie opublikowane przed dwoma miesiącami przez Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, jest autobiografią napisaną przez profesora Karola Myśliwca. Książka ukazuje jego dzieciństwo i młodość w Jaśle, studia na Uniwersytecie Warszawskim i 50 lat wykopalisk na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Egipcie i Syrii. Czytelnicy, którzy postanowili nabyć książkę, mogli liczyć na tradycyjną dedykację i autograf samego autora.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły