wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Strona głównaAktualnościSpecjalne wyróżnienie dla Urszuli Kaczor w Międzynarodowym Konkursie Fotografii “CyberFoto”

Specjalne wyróżnienie dla Urszuli Kaczor w Międzynarodowym Konkursie Fotografii “CyberFoto”

Czym jest „CyberFoto”?

To największy tego rodzaju konkurs fotograficzny w Polsce, w którym szczególną uwagę skupia się na obróbce komputerowej. CybeFoto ma na celu prezentację możliwości kreacji obrazu fotograficznego poprzez zastosowane komputera oraz współczesnych technik obrazowania. Organizatorami konkursu jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, natomiast współorganizatorami: Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, Związek Polskich Artystów Fotografii – okręg śląski, Klub Rzeczpospolitej Polskiej oraz Stowarzyszenie twórców.

Wyróżnienie dla “Magic Door”.

Na konkurs nadesłano 320 prac 67 autorów do wystawy zakwalifikowano 103 pracę i 43 autorów. Projekt “Adventures in Wonderland” za zdjęcie “Magic Door” otrzymało specjalne wyróżnienie Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.

Specjalne wyróżnienie dla Urszuli Kaczor

Jury XXII Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji.

Fotografie do Częstochowy docierały m.in. z Niemiec i Izraela.

Wszystkie oceniła pięcioosobowa komisja, której przewodniczył dr Krzysztof Jurecki, krytyk i historyk fotografii, dziekan Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Obok niego o werdykcie zadecydowali: dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Długosza w Częstochowie dr hab. Jerzy Piwowarski, artysta-fotografik i prezes ZPAF Okręg Śląski Arkadiusz Ławrywianiec, artysta fotografik, przedstawicielka Zarządu Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Małgorzata Dołowska, a także artysta fotografik, prezes Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa oraz komisarz konkursu i wystawy – Sławomir Jodłowski.

Dla kogo jest “CyberFoto”?

W konkursie od lat startują amatorzy, absolwenci szkół artystycznych, jak też pedagodzy z naukowymi tytułami. Dla nas liczy się wyraz ideowy i nowatorska forma zaprezentowanych prac, które tworzą historię polskiej fotografii cyfrowej. W tym roku wiele prac dostarczyło mi wrażeń sytuujących się między estetyczną przyjemnością a zadowoleniem historyka patrzącego linearnie na mijający czas. Cieszę się np. z pokazania metafory życia, jego zagrożenia i sztuczności oraz z udziału po raz kolejny w konkursie znanych mi nazwisk. Pozostaje też przekonanie, a nawet swoista wiara, że promujemy nowe talenty artystyczne, które mają szanse zapisania się w annałach polskiej fotografii, a my im w tym pomagamy – mówił przewodniczący jury.

Czym dla mnie jest wyróżnienie?

Dla mnie Specjalnie Wyróżnienie jest ogromnym krokiem dla projektu, ponieważ moje “małe” zdjęcia stają się częścią “świata artystów fotografów”. Każdy wygrany konkurs, mniejszy, bądź większy oraz każde wyróżnienie coraz mocniej zbliża mnie do jakże szeroko rozumianej perfekcji. Za każdym  konkursem uczę się czegoś nowego, a także sięgam nowych i innych inspiracji. Zaczynam patrzeć na swoje prace w inny sposób oraz zauważać w nich “drugie piękno”. Poza tym uczucie jakie towarzyszy mi w informacji, że kolejna fotografia zdobyła nagrodę daje ogromnego powera do działania nad następnymi kreacjami mojego “zaczarowanego świata”.

Co przedstawia „Magic Door”?

Na fotografii chciałam ukazać moje dotychczasowe dążenie do celu, które wytrwałością i pracą naprawdę się opłaciło. Moje małe marzenia, które od punktów wypisałam w notesie zrealizowały się. Pokonałam swój strach i nieśmiałość. Teraz czuje, że jestem sobą i mogę więcej. Dlatego otwierać pragnę kolejne drzwi, które będą mnie prowadziły do kolejnych wielkich rzeczy. Przy tym namawiam oglądającego fotografię, aby poszedł w moje ślady, aby poszedł ze mną i również spełniał swoje marzenia, bo to jest piękne! Fotografia została stworzona w sierpniu 2018 roku w Sędziszowie Młp. przy ulicy Armii Krajowej.

Specjalne wyróżnienie dla Urszuli Kaczor

Oprócz zdjęcia, kreacji i makijażu stworzyłam także opis:

No chodź! podejdź do mnie. Czy straszy cię to, że cała płonę? Już raz się przecież sparzyłeś. Dziś wszyscy powinniśmy być żaroodporni. Wierzę w to, że tli się w Tobie iskierka nadziei. To wróżba na lepszy czas. No chodź! Ani na moment się nie wahaj. Razem chwycimy za klamkę i otworzymy magiczne drzwi, by z podniesioną głową i pewnym krokiem przejść przez próg. Wbrew pozorom ten nie jest zbyt wysoki dlatego też, ani się waż stąpać po ziemi z podkulonym ogonem. No chodź! Będę to powtarzać nie do znudzenia. Tląca się kiedyś iskierka nadziei przemieniła się w figlarny płomyk, który nazajutrz zamieni się w żywy ogień. Znalazłam wymarzone miejsce, i wiesz co? Nie wymaże go z mej pamięci już nigdy nikt. Widzisz tutaj miejsce dla Ciebie? No chodź! Nie stój na zewnątrz bo zmarzniesz.

Fotografia posiada także cytat z mojej ulubionej książki z czasów dzieciństwa „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla:

Alicja otworzyła drzwiczki i odkryła, że znajduje się w nim przejście niewiele szersze niż szczurza nora; uklęknęła i zajrzawszy w głąb przejścia, dostrzegła najpiękniejszy ogród, jaki kiedykolwiek moglibyście zobaczyć.

Czym jest „Adventures in Wonderland”?

Jest to kolekcji kilkunastu zdjęć zaczarowanych, gdzie każda fotografia ma swoją indywidualną nazwę. Każda praca posiada też dopasowany do niej cytat z książki „Alicja w Krainie Czarów” oraz szczegółowy opis, aby oglądający mógł razem ze mną przenieść się do tego magicznego świata.

Zdjęcia przedstawiają moje życie, czyli mój smutek, upadki, szczęście, miłość itp. Fotografie to moje dorastanie przedstawione w zaczarowany sposób, czyli taki w jakim żyłam jako mała dziewczynka.

Tak, więc projekt jest mocno osobisty i odzwierciedla mnie samą.

Pozwólcie, że zabiorę Was do świata magii, wypełnionego po brzegi nostalgią i refleksją – na każdym wernisażu tak zakańczam swoją wypowiedź.

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Patrycja
1 maja, 2019 20:10

Pozytywnie zakręcona autorka tych fotografii. Wspaniałe zdjęcia, widać ogromne pokłady wyobraźni, a cytat z Alicji w Krainie Czarów to mistrzostwo świata! Chyba Pani Urszula wybrała sobie Lewisa Carrolla za patrona swojej artystycznej pracy 🙂

Najnowsze artykuły