wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Rzeź wołyńska w sztuce

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Przejmująca, pełna smutku i tęsknoty „Ballada o Wołyniu”  w reżyserii Tomasza Żaka jest – jak do tej pory pierwszą i jedyną  w Polsce – opowiedzianą poprzez sztukę historią. Przedstawienie, które zostało wystawione na scenie Jasielskiego Domu Kultury 7 sierpnia br., przez aktorów Teatru Nie Teraz, porusza dramat rzezi wołyńskiej, dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach zamieszkałych południowo-wschodnią część Polski podczas II wojny światowej. Prawdziwe, dramatyczne przeżycia opowiedziane ustami trzech kobiet: dwóch Polek i jednej Ukrainki były świadectwem tego, czego doświadczyły będąc dziećmi. 

To przedstawienie jest bardzo ważne dla Teatru Nie Teraz, a dla mnie jeszcze bardziej. Dla Teatru – bo gramy go już 9 lat,  a dla mnie –  bo cała moja rodzina wywodzi się z Wołynia. Kiedy ten spektakl powstawał – a nie byłem już wtedy młodym człowiekiem – miał dla mnie charakter spłacenia długu  mojej rodzinie, z której wiele osób zostało dotkniętych, tym, o czym opowiadamy – powiedział po spektaklu Tomasz Żak, reżyser sztuki.

Poruszanie trudnych i ważnych tematów przez sztukę ma też wydźwięk emocjonalny. Jak podkreśla Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, mówienie o takich wydarzeniach poprzez teatr, jest czymś innym, niż zwykłe przeczytanie książki, czy przekazanie wiedzy w szkole. – To działa nie tylko na intelekt, ale przede wszystkim na wyobraźnię, emocje i na serce. Wtedy to wydarzenie staje się wręcz porażające, jak w wypadku tego spektaklu – tłumaczy H. Gołębiowska.

ŹródłoJDK Jasło
- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły