W dniu wczorajszym tj. 18 lipca br. weszła w życie Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Ustawa powołuje „Fundusz Autobusowy”, dając możliwość dofinansowania ze środków rządowych zadań własnych organizatorów w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
Na zaproszenie Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, starostowie z całej Polski uczestniczyli w prezentacji tej ustawy. W spotkaniu wziął udział Premier RP Mateusz Morawiecki oraz wiceminister Rafał Weber.
Bardzo cieszę się na okoliczność tego spotkania, które ma służyć jako forum do wymiany myśli, zaprezentowania ustawy dotyczącej połączeń lokalnych – powiedział premier. Naszym pragnieniem jest, żeby gmina spotkała się z gminą, a powiat z powiatem. Według danych GUS ponad 3 mln pracowników dojeżdża do pracy w innej gminie. To często są odległości powyżej 50 km, średnia – to powyżej 40 km. (…) Ogromny wysiłek, zmniejszenie możliwości pozyskania pracy w bliższym miejscu i duża strata czasu na dojazd.
Rząd wreszcie wziął odpowiedzialność za walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Dziękuję wszystkim, dzięki którym było możliwe powstanie tej ustawy. To dobry system, dzięki któremu samorządy będzie stać na przywracanie lokalnych połączeń autobusowych – powiedział minister Andrzej Adamczyk.
Dobra współpraca rządu i samorządów jest kluczowa. Strona rządowa służy wszelkim wsparciem i jest do dyspozycji samorządów. Mamy nadzieję, że pierwsze dofinansowane połączenia ruszą na początku roku szkolnego 2019/2020 – powiedział wiceminister Rafał Weber.
Z wielką satysfakcją i wdzięcznością przyjąłem informację o utworzeniu „Funduszu Autobusowego”. Od 1 sierpnia do 12 sierpnia br. będzie trwał nabór wniosków i do końca sierpnia nastąpi podpisanie umów na dofinansowanie przewozów. Wierzę, że Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny wykona to zadanie – powiedział po spotkaniu starosta jasielski Adam Pawluś.
Powiat jasielski jest od 1 stycznia 2019 r w Powiatowo-Gminnym Związku Komunikacyjnym i przejął organizację przewozów na terenie powiatu. Przewozy wykonywane są przez dwóch operatorów tj. PGZK-Jasiel sp. z o.o. i MKS Jasło sp. z o.o. Realizując przewozy operatorzy przewożą miesięcznie ok. 170 tys. pasażerów, co zdecydowanie przewyższa liczbę wszystkich mieszkańców powiatu, która wynosi ok. 115 tys. Obsługiwane są 62 linie komunikacyjne z wykorzystaniem 79 autobusów. Operatorzy w sumie zatrudniają 144 pracowników, w tym 89 kierowców.
Związek jest gotowy do pozyskania środków z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych. W przygotowaniu jest kompleksowa koncepcja komunikacyjna dla całego obszaru działania Związku ze szczególnym naciskiem na nowe połączenia komunikacyjne. Opracowany jest również plan transportowy z myślą o nowych rozwiązaniach prawnych dotyczących Publicznego Transportu Zbiorowego. Członkowie naszego Związku mają świadomość konieczności finansowania przewozów użyteczności publicznej, co daje gwarancję, że obszary wykluczenia komunikacyjnego przestaną się powiększać, a w perspektywie niezbyt odległego czasu, będzie możliwe stopniowe ich ograniczanie – podkreślił Przewodniczący Zarządu PGZK Stanisław Pankiewicz.