Za czasów rządów PO-PSL sprzedano około 1000 spółek z udziałem Skarbu Państwa. Wiele podmiotów państwowych było wówczas w fatalnej sytuacji finansowej, a straty Skarbu Państwa z tytułu luki VAT i działalności mafii VAT-owskich szacuje się na 250-260 mld zł.
Również dziś przedstawiciele opozycji mówią, że chcą skończyć z monopolami państwowymi, że Platforma Obywatelska wierzy we własność prywatną, a nie w rozrastające się państwo. Orlen z kolei musi utracić uprzywilejowaną pozycję na rynku gazu i paliw, należy rozbić ten koncern.
Jak podkreśla Szef Gabinetu Politycznego Ministra Aktywów Państwowych Piotr Rycerski – Tusk równa się wyprzedaż majątku, trzeba o tym pamiętać i przypominać. Rząd Prawa i Sprawiedliwości stawia natomiast na umacnianie spółek Skarbu Państwa. Najlepszym przykładem jest Orlen, nasz narodowy champion i piąta najszybciej rozwijająca się firma na świecie. Skarb Państwa posiada teraz 49,9% udziałów spółki. Dzięki fuzjom i połączeniom Orlen stał się wielkim koncernem paliwowo-energetyczny i funkcjonuje nie tylko w Polsce, ale również na rynku litewskim, czeskim, słowackim, niemieckim a niedługo także austriackim.
Na Podkarpaciu, w Jedliczu mieści się prężnie działający zakład Orlen Południe, gdzie realizowana jest obecnie inwestycja nowoczesnej linii produkcyjnej bioetanolu. Wartość tego przedsięwzięcia szacowana jest 1,1 mld zł.
– To inwestycja w nasz region, miejsca pracy i rozwój polskiej gospodarki – mówi Rycerski.